آموزش ساخت کلیشه تامپو

چاپ تامپو به دلیل امکانات زیاد و هزینه پایین چاپ در بسیاری از موارد چاپ در صنعت و هدایایی تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع از چاپ کالا های گرد ، خمیده و گود را چاپ میزند. از ویژگی های آن می توان به چاپ کلیه سطوح از جنس ها و اشکال مختلف مانند سطوح صاف ، گرد ، منحنی و محدب اشاره کرد. خدمات چاپ تامپو از سوی شرکت های فعال در زمینه چاپ های صنعتی انجام می شود.

انتقال چاپ بوسیله لاستیک ساخته شده از سیلیکون می باشد که به آن پد گفته میشود.

در این روش چاپ بدلیل فشار پد روی کالا معمولا برای کالا ها فیکچر ساخته میشود ؛ مثلا برای چاپ لیوان ابتدا داخل لیوان را با فیکسچر پر کرده تا در اثر فشار پد تامپو شکل کالا دفورمه (خراب) نشود. موارد استفاده ی این چاپ ظروف یکبار مصرف ، چاپ روی خودکار ، محصولات ارایشی بهداشتی ، قطعات صنعتی ، لوازم التحریر ، لوازم ورزشی ، قطعات خودرو ، سرکلیدی و بسیار از موارد دیگر می باشد.

کلیشه تامپو چیست و در چه مواردی از آن استفاده می شود؟

در ابتدا شما اگر چاپ تامپو را بشناسید و مطالعه کنید می توانید کلیشه تامپو را بهتر بشناسید و بر آن مسلط شوید. چاپ تامپو چاپ کالا های گرد ، خمیده و گود را چاپ میزند. از ویژگی های آن میتوان به چاپ کلیه سطوح از جنس ها و اشکال مختلف مانند سطوح صاف ، گرد ، منحنی و محدب اشاره کرد.

چرا از چاپ تامپو بسیار استفاده میکنند؟

به دلیل امکانات زیاد و هزینه پایین چاپ در بسیاری از موارد چاپ در صنعت و هدایایی تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ تامپو یکی از روش های چاپ بر روی اجسام هندسی و غیر هندسی است که کاربرد زیادی در صنعت دارد. برای تولید چاپ تامپو در ابتدا نیاز است که با توجه به دستگاه چاپ خود نوع کلیشه ی مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

پیش از ساخت کلیشه باید چه کنیم؟

در ابتدا باید طرح مورد نظر را در محیط گرافیکی فتوشاپ و یا کورل دراو طراحی نمود و بعد روی کاغذ کالک پرینت گرفته و یا فیلم لیتو گرافی تهیه نماییم.

ساخت قالب و یا فیکچر

در چاپ تامپو بدلیل فرم های مختلف قطعات صنعتی و هدایای تبلیغاتی نیاز به ساخت فیکچر می باشد تا قطعه روی میز دستگاه ثابت شود و تمام چاپ ها در یک نقطه زده شود. بطور کل قالب یا فیکچر برای تنظیم و ثابت نگه داشتن قطعه ، مورد نیاز میباشد.

انواع کلیشه ها:

در این بین های فلزی کاربرد بسیار بیشتری در بازار دارند که نام دیگرشان فولاد دوفنر می باشد.ابعاد و اندازه آن باتوجه به نوع دستگاه انتخاب می شود و ضخامت و اندازه ی آن ها بستگی به تعداد و تیراژ تولید آن دارد. کلیشه های فتوپلیمری تعداد تولید وتیراژ کمتری در مقایسه با کلیشه های فولادی و فلزی دارند.

مواردی که در این مرحله باید در نظر گرفته باشید:

1.نوع طرح

2.سیستم دستگاه

3.جنس کلیشه

4.تیراژ کار

تنوع رنگ در چاپ تامپو

هادنر چیست؟

برای استفاده رنگ بر روی بعضی از کالا ها مانند شیشه و بلور برای اینکه رنگ ثبات بیشتری بگیرد از محلول هادنر استفاده میشود ، سپس بعد از چاپ باید در برابر خشک کن قرار بگیرد.

محلول psv چیست؟

در چاپ ممکن است جایی از قطعه بطور اشتباه چاپ زده شود ؛ این محلول این امکان را به کاربر میدهد تا رنگ از قطعه بدون اینکه به قطعه آسیب برساند پاک شود.

آماده سازی اولیه کلیشه تامپو:

روش بسیار معقول و رایج استفاده از سمباده ی بسیار نرم یا سمباده 1200 می باشد که به کمک آن سطح را عاری از هر آلودگی و چربی میکنیم و می بایست سطح را کاملا صاف و صیقلی کنیم . توجه داشته باشید که بسته به میزان استفاده از کلیشه باید چربی زدایی و آماده سازی سطح آن را با سایش سمباده انجام دهیم.

این کار را تا جایی انجام می دهیم که هنگامی که کلیشه ی خود را رو به نور میگیریم که هیچ خط و آلودگی ای مشاهده نکنیم.روش دیگر جهت چربی گیری کلیشه، استفاده از ماده شیمیایی ای به نام مل است که با توجه به ساختار قلیایی اش ، به خوبی می تواند سطح را چربی زدایی کند.

در چاپ تامپو بدلیل فرم های مختلف قطعات صنعتی و هدایای تبلیغاتی نیاز به ساخت فیکچر می باشد تا قطعه روی میز دستگاه ثابت شود و تمام چاپ ها در یک نقطه زده شود. بطور کل قالب یا فیکچر برای تنظیم و ثابت نگه داشتن قطعه ، مورد نیاز میباشد.

پد چاپ تامپو:

وظیفه ی پد چاپ تامپو که جزو ملزومات چاپ تامپو محسوب میشود انتقال دهنده چاپ از کلیشه به کالا مورد نظر است.پد ها از سیلیکون ساخته شده اند و شکل و فرم هایی با سایز بندی های زیادی دارند که بستگی به نوع کالا و سایز چاپ تعویض میشوند. این پد ها به 3 دسته تقسیم میشوند.

انواع پد چاپ تامپو:

پد های نرم : برای کارهایی با بدنه های ضعیف استفاده میشود که کالا در زمان چاپ دچار مشکل و خرابی نشود مانند تخم مرغ و قطعات لاکی نازک.

پدهای معمولی : این نوع از پد ها بیشترین کاربرد را دارند و تقریبا روی تمامی کالا ها مورد استفاد قرار میگیرند.

پدهای سخت : استفاده از این نوع پد ها برای قطعات محکم و خاص است.

معمولا عمر پدها تا 100 هزار ضرب چاپ می باشد که بستگی به جنس سیلیکون دارد. باید دقت کرد تا زخمی و یا با شی نوک تیز پاره نشود.

بهتر است زمان تمیز کردن به جای حلال رنگ از چسب شیشه ای استفاده شود تا عمر بیشتری داشه باشد.

نگهداری از پد چاپ تامپو

  • برای پاک کردن پد از محلول استفاده نشود و با چسب شیشه ای تمیز شود.
  • از اشیا تیز دور باشد ، پاره نشده و خش نخورد.
  • پس از اتمام چاپ سیگنال دستگاه ، پد را از روی رنگ دور نگه دارید.
  • مواد تزریق سیلیکن پد ها از رنگ قرمز ، آبی و سفید میباشد.
  • انتخاب پد نسبت به سایز و نوع کالا انجام میشود.

طراحی و ساخت کلیشه

در ابتدا باید طرح مورد نظر را در محیط گرافیکی فتوشاپ و یا کورل دراو طراحی نمود و بعد روی کاغذ کالک پرینت گرفته و یا فیلم لیتو گرافی تهیه نماییم.

روش کلیشه سازی تامپو :

میتوان از روش لاک مایع و یا لمینت استفاده کرد. طرح مورد نظر را روی کلیشه قرار داده و با میز مخصوص UV نور میدهیم. سپس طرح را ظاهر کرده و اسید میزنیم بعد از آن طرح مورد نظر روی کلیشه انتقال پیدا میکند.

در این روش چاپ بدلیل فشار پد روی کالا معمولا برای کالا ها فیکچر ساخته میشود ؛ مثلا برای چاپ لیوان ابتدا داخل لیوان را با فیکچر پر کرده تا در اثر فشار پد تامپو شکل کالا دفورمه (خراب) نشود.

موارد استفاده ی این چاپ ظروف یکبار مصرف ، چاپ روی خودکار ، محصولات ارایشی بهداشتی ، قطعات صنعتی ، لوازم التحریر ، لوازم ورزشی ، قطعات خودرو ، سرکلیدی و بسیار از موارد دیگر می باشد.

قابلیت های چاپ تامپو

امروزه چاپ صنعتی تامپو همانند چاپ سیلک در دنیا بسیار کاربردی می باشد و اکثر کارخانجات ، تولیدی ها و هدایای تبلیغاتی بصورت مستقیم و غیر مستقیم با چاپ تامپو در ارتباط می باشند. قابلیت های این چاپ به دو نوع تقسیم میشوند :

چاپ هدایای تبلیغاتی : این چاپ شامل چاپ خودکار ، چاپ روی تیشرت و لباس ، چاپ روی لیوان ، چاپ سرکلیدی ، چاپ پاور بانک ، چاپ روی فلش مموری ، چاپ مموری ، چاپ لوازم التحریر ، چاپ لوازم ورزشی ، چاپ روی لوازم خانگی ، چاپ روی ظرف یکبار مصرف ، چاپ روی درب نوشابه ، چاپ روی بطری، چاپ روی سنگ ، چاپ روی لیوان یکبار مصرف و … می باشد.

چاپ قطعات صنعتی : این چاپ شامل چاپ قطعات خودرو ، چاپ لوازم الکترونیک ، چاپ قطعات صنعتی ، چاپ لوازم پزشکی ، چاپ لوازم اشپزخانه ، چاپ قطعات موتور سیکلت ، چاپ ظروف و … می باشد.

نکات مهم و حیاتی برای ساخت کلیشه تامپو:

برای استفاده ابتدا به اندازه قطعه کار کلیشه لمینت را جدا می کنیم محل این کار میبایست در تاریک خانه دارای حداقل نور فتون دار (نور سفید) باشد.

سطح فلز کلیشه را کاملا صاف وصیقلی را کاملا تمیز کرده و عاری از هر گونه چربی و مواد زاید می کند و در ضمن سطح کار باید کاملا صاف وصیقلی باشد، قابل توجه برای تمیز کردن چربی از مل یا مایع و پودرهای زد چربی استفاده می شود.

لایه محافظ اول که درونی وکدر می باشد به راحتی جدا کرده لمینت را با دقت روی کلیشه قرار می دهیم و می چسبانیم ضمنا برای بهتر چسبیدن لمینت روی کلیشه گرم (ولرم) شود یا کاغذ یا پارچه نسوز را روی لمینت و کلیشه گذاشته وبا اتوی گرم (ولرم) روی آن می کشیم یا با کاردک روی آن کشیده شود طوری که هیچگونه حباب نداشته باشد.

نگاتیو طرح مورد نظر را روی لمینت قرار داده و نور سفید فتون یا مهتابی را به مدت یک تا ده دقیقه به آن می تابانیم.

توضیحات: زمان نور دهی بستگی به تعداد لامپ ها و جعبه نور دارد.

بعد از نوردهی لایه محافظ براق سلفون براق را جدا کرده و دور میندازیم.

اکنون طرح شما روی لامینت نقش بسته است آن را در محلول (کربنات سدیم) که بصورت پودر سفید می باشد قرار میدهیم. توضیحات : پودر را 7 الی 10 گرم در یک لیتر آب مخلوط میکنیم وکلیشه را داخل آن انداخته و به مدت 30 تا 50 ثانیه داخل ظرف پلاستیکی تکان تکان دهید تا طرح ظاهر شود.

اگر طرح ظاهر شده، ولی قسمتی از آن بخوبی ظاهر نشده باشد باید توسط پنبه آغشته به محلول آن را کمک کنید تا ظاهر شود.بعد از ظاهر شدن آن را با آب شسته و بگذارید تا کاملا خشک شود.

اکنون کلیشه را در ظرف پلاستیکی اسید (محلول) قرار دهید.

توضیحات: اسید را که به رنگ پودر مشکی می باشد در ده گرم پودر اسید در 1لیتر آب ترکیب می کنید وکلیشه را داخل آن قرار داده و بمدت 4 الی 5 دقیقه آن را تکان تکان دهید تا اسید بتواند طرح مورد نظر شما را بر روی کلیشه حک کند.

بعد از حک شدن تمامی لمینت اضافه یا چسب های اضافه را با کاردک جدا کرده و در غیر اینصورت دوباره در ظاهر شونده بیاندازید تا کنده شود.

(نکته: این کار نیاز بمدت بیشتری دارد)و حال کلیشه شما آماده استفاده می باشد.

اگر تجربه بالایی در ساخت کلیشه تامپو ندارید و چاپ شما مهم است بهتر است این فرآیند را به شرکت ها و کارگاه های تخصصی این حوزه بپردازید تا آنها با کیفیت بهتر و متریال مناسب آن را برای شما ایجاد کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آموزش ساخت کلیشه تامپو" هستید؟ با کلیک بر روی تکنولوژی, کسب و کار ایرانی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آموزش ساخت کلیشه تامپو"، کلیک کنید.