76 سال پس از نکبت؛ رژیم در سراشیبی فروپاشی

76 سال پس از نکبت؛ رژیم در سراشیبی فروپاشی

تاریخ فلسطین سرشار از مظلومیت مردم این کشور و جنایت صهیونیست ها است. نقطه عطف این جنایت به 15 می 1948 باز می گردد روزی که با حمایت بریتانیا جغرافیای فلسطین به رژیم صهیونیستی بخشیده شد و کشور جعلی اسراییل در این جغرافیا تاسیس شد.

به گزارش تیکا، پایگاه بصیرت در یادداشتی به قلم سید رضی عمادی نوشت: 15 می 2024 مصادف با هفتاد و ششمین سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی است که در تقویم فلسطینی ها و شمار زیادی از کشورها با عنوان «روز نکبت» نام گذاری شد. هفتاد و ششمین سالروز نکبت در شرایطی فرا رسید که با وجود نسل کشی در غزه، هشدارها درباره فروپاشی رژیم صهیونیستی افزایش یافته است.

تاریخ فلسطین سرشار از مظلومیت مردم این کشور و جنایت صهیونیست ها است. نقطه عطف این جنایت به 15 می 1948 باز می گردد روزی که با حمایت بریتانیا جغرافیای فلسطین به رژیم صهیونیستی بخشیده شد و کشور جعلی اسراییل در این جغرافیا تاسیس شد. تاسیس رژیم جعلی اسراییل در خاک فلسطین منجر به اخراج دسته جمعی و آوارگی 700 هزار فلسطینی شد. به همین دلیل نیز 15 می با نام «روز نکبت» نام گذاری شد. در واقع «یوم النکبه» روایت یک تراژدی انسانی است که تخریب بخش اعظمی از بنیان های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و حقوقی فلسطینی ها را در پی داشت تا راه برای اعلام موجودیت یک رژیم نامشروع گشوده شود. تخریب بیش از 675 شهر و روستا، اشغال مناطق فلسطینی نشین و تبدیل آن ها به شهرک های صهیونیستی، اخراج فلسطینی ها، نابودی میراث و آثار هویت ملی فلسطین و جایگزینی نام های عربی مکان ها با نام های عبری از جمله اقدامات رژیم اشغالگر از سال 1948 تاکنون است. بر اساس بیانیه اداره آمار فلسطین در درگیری های 76 ساله با رژیم صهیونیستی بیش از 134 هزار تن از زمان نکبت 1948 تاکنون در دفاع از حق و حقوق ملت فلسطین به دست صهیونیست ها به شهادت رسیده اند.

نسل کشی در غزه در هفتاد و ششمین سالروز نکبت
رژیم صهیونیستی از 7 اکتبر 2023 جنگ علیه غزه را آغاز کرد و با گذشت حدود 8 ماه از این جنایت بی سابقه هنوز هیچ نشانه ای دال بر متوقف شدن جنگ دیده نمی شود. در جریان نسل کشی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه از هفتم اکتبر 2023 تا هفتم مهی 2024 بیش از 35 هزار فلسطینی به شهادت رسیده و حدود 80 هزار نفر مجروح شده و بیش از 2 میلیون نفر آواره شده اند. منازل مسکونی، بیمارستان ها، مراکز درمانی و بهداشتی، مدارس، زیرساخت های آب و فاضلاب و همچنین اردوگاه های آوارگان در اثر حملات جنگنده ها و تانک ها و پهپادهای صهیونیستی تخریب شده و از بین رفته اند. مطابق برخی گزارش های بین المللی، بازسازی غزه بیش از 40 سال زمان می برد.
در هفتاد و ششمین سالروز نکبت صرفاً همراهی و حمایت همه جانبه قدرت های غربی و به خصوص ایالات متحده آمریکا از رژیم صهیونیستی همچنان ادامه دارد، فرقی نمی کند که قربانیان نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه کودکان و زنان و سالخوردگان باشند، بیمارستان ها که باید مامنی برای بیماران باشد به محلی برای جولان تانک ها و نظامیان اسراییلی تبدیل شود، گرسنگی و بیماری در کنار بمب ها و موشک ها بلای جان صهیونیست ها باشد. این حمایت به حدی تلخ بود که حتی خیابان ها و دانشگاه های آمریکا به صحنه ای کم سابقه برای محکومیت جنایت صهیونیست ها، محکومیت سیاست حمایتی آمریکا از این جنایت ها و برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین به خصوص مردم غزه تبدیل شد. انزجار از رژیم اشغالگر قدس در هفتاد و ششمین سالروز نکبت در سطح جهانی به بالاترین میزان رسیده و امروز رژیم صهیونیستی، رژیمی شدیداً منفور در جهان است. در حالی که انزجار از رژیم صهیونیستی به بالاترین میزان در سطح جهان رسیده، حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطین و عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل نیز به بالاترین سطح رسیده است. مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه (21 اردیبهشت) با تصویب یک قطعنامه از شورای امنیت خواست تا با نظر مثبت، درخواست تشکیل دولت مستقل فلسطینی را بازنگری کند و فلسطین را به عنوان یکصد و نود چهارمین عضو سازمان ملل به رسمیت بشناسد. پیش نویس این قطعنامه درنهایت با 143 رای موافق، 9 رای مخالف و 25 رای ممتنع به تصویب رسید؛ یعنی از میان 193 عضو سازمان ملل143 کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند.
نکته آخر اینکه رژیم صهیونیستی در هفتاد و ششمین سالروز نکبت در درون اراضی اشغالی شاهد اختلاف و شکاف سیاسی شدید و آشکار است. این رژیم در باتلاقی از شکاف و اختلافات بی سابقه از یک جهت میان اپوزیسیون و کابینه و از جهت دیگر میان خود اعضای ایتلاف کابینه فرو رفته است. این شکاف به حدی بالا و علنی شد که حتی برخی از اعضای کابینه در نشست های رسمی با هم درگیر شده و یقه گیری کردند. هشدارها درباره فروپاشی رژیم صهیونیستی و ندیدن هشتادمین سالروز نکبت افزایش یافته است.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "76 سال پس از نکبت؛ رژیم در سراشیبی فروپاشی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "76 سال پس از نکبت؛ رژیم در سراشیبی فروپاشی"، کلیک کنید.