یکی از مهمترین مسیولیت ها و وظایف بخش های مختلف ورزش کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی است

یکی از مهمترین مسیولیت ها و وظایف بخش های مختلف ورزش کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی است

به گزارش خبرگزاری تیکا استان سمنان ،متن پیام به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و یک فرهنگ محسوب می شود که در طول سالیان با جوانمردی، گذشت و ایثار عجین شده است.

“مقام معظم رهبری “

17 شوال در تقویم رسمی کشور، روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است. این فرهنگ از دیرباز پیام آور تواضع، گذشت و ایثار بوده واخلاق پهلوانی از چندین هزار سال پیش در جامعه رواج داشته و تاکید مستمر بر دارا بودن جمیع صفات و خصال نیکو در یک پهلوان را داشته است. لذا بدون شک یکی از مهمترین مسیولیت ها و وظایف بخش های مختلف ورزش کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی است، که قطعا در راستای ترویج این فرهنگ، این مهم اهمیت دارد که بتوانیم با تاسی از ایمه اطهار بویژه مولا علی (ع) که به عنوان مظهر پهلوانی و جوانمردی است؛ خصلت های پسندیده و نیکو را هر چه بیشتر در عرصه ورزش ساری و جاری کنیم.”

در ادامه این پیام آمده است:

“قهرمانان ما باید به فضیلت پهلوانی آراسته باشند و جلوه های این فرهنگ ارزشمند را باید هر چه بیشتر در ورزش کشور شاهد باشیم. چرا که نقطه تعالی ورزش کشور همان فرهنگ پهلوانی است و همه بردها، باخت ها، قهرمانی ها، مدال ها و سکوها همه زود گذر است و در گذر زمان فراموش می شود. لذا باید توجه داشت که فرهنگ پهلوانی فقط مختص ورزش زورخانه ای نیست و این فرهنگ قابلیت تسری به همه رشته ها را دارد و انتظار این است که قهرمانان ما به خصلت های پهلوانی آراسته باشند و در جهت کمک به مردم، وظایف و مسیولیت اجتماعی خود حرکت کنند.در اهمیت برگزاری برنامه های هفته فرهنگ پهلوانی در سطح شهرستان سمنان همین بس که برنامه های ترویج فرهنگ پهلوانی نه فقط مخصوص یک روز و یک هفته بلکه متعلق به تمام ایّام سال بوده و شایسته است که در موقعیت ها و زمان های مختلف این فرهنگ را ترویج دهیم.”

در پایان این پیام آمده است:

” از آنجاییکه نظام نامه فرهنگی ورزش کشور و آیین نامه ترویج فرهنگ پهلوانی، دو سند بالادستی برای ترویج فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای است، انتظار این است که همانطور که در قانون وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان به ترویج فضایل اخلاقی در ورزش تاکید شده، و در طی سال های گذشته هم در همین راستا اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته، همچنان حمایت ها از این ورزش پهلوانی و زورخانه ای ادامه داشته باشد. و نکته پایانی اینکه؛ همانطور که اشاره شد، فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد و این امر با روحیات ایرانیان گره خورده است، که در این میان قطعا بزرگترین پهلوانان جامعه، شهدای اسلام و انقلاب اسلامی هستند که با گذشتن از جان خود بعنوان با ارزشترین دارایی هر انسان شجره طیبه گذشت و ایثار را بارور کردند، که باید بتوانیم مرام و مسلک شهدای عزیز این اسناد پرافتخار جامعه بویژه شهدای ورزشکار را معرفی و ترویج نماییم.”

اینجانب ضمن ارج نهادن و گرامیداشت مقام پهلوانان و مُرَوَجان فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، این روز بسیار مهم را به تمامی ورزشکاران ،پیشکسوتان و مربیان این رشته ورزشی در شهرستان سمنان تبریک عرض می نمایم، و پیشرفت، توسعه و قرار گرفتن همه ورزشکاران در مسیر اخلاق،ادب و منش پهلوانانه را در دیار فرهنگ و ایمان سمنان سرافراز را از خداوند منان خواستارم.

والسلام

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یکی از مهمترین مسیولیت ها و وظایف بخش های مختلف ورزش کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یکی از مهمترین مسیولیت ها و وظایف بخش های مختلف ورزش کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی است"، کلیک کنید.