گناه فرشته و قصه ی فانتزی از زندگی یک وکیل دادگستری

گناه فرشته و قصه ی فانتزی از زندگی یک وکیل دادگستری

جناب آقای عنقا سلام

با قلم و آثار جنابعالی به واسطه ی سریال هایی که در این چند سال ساخته اند،آشنا شده ام و باید اقرار کنم که بارها در ستایش آثار شما آفرین ها گفته ام.

با این پیش زمینه چشم انتظار پخش سریال گناه فرشته بودم، تا اینکه روز موعود فرا رسید، اما از خدا که پنهان نیست و از شما هم نباشد که با دیدن همان سکانس اول که آقا حامد تهرانی با تاخیری دو ساعته وارد محکمه شد و پاسخ قاضی دادگاه را با کنایه و متلک داد به خودم گفتم حتما آقای عنقا از نوشتن قصه های نزدیک به واقعیت خسته شده و قرار هست در فضایی فانتزی داستانی مرتبط با حرفه ی وکالت به تصویر بکشد،همزمان با بروز چنین برداشتی ،بخشی از ذهنم که به وجدان و اخلاق پایبندتر است و عاقلانه تر دستور می دهد گفت:عجله نکن تازه سکانس اول هست و حتما برای جذابیت بیشترِ شخصیت اول قصه، این چند کلام و رفتار در قالب فانتزی نوشته شده لذا به خودم نهیب زدم و گفتم علاوه بر اینکه صبوری و دقت پیش از قضاوت کردن وسخن گفتن یکی از اوصاف ذاتی حرفه ی تو و همقطاران توست،قاعده و رسم اهالی رسانه ایجاب می کند، شتاب زده و بدون تامل قلم نزنی لذا سعی کردم بدون تعصب به حرفه دوست داشتنی ام پلان به پلانِ سریالی که از روی قلم شما ساخته شده را بدون هیچ پیش داوری ببینم و در این مدت تنها پیش فرضم این بود که نوشته های حامد عنقا را دوست دارم و به توانایی قلمش ایمان اما حیف و صد حیف که چنین مجموعه ای که می توانست با عنوان خوش ساخت تعبیر شود،با برداشتی غیر واقعی از شرایط حرفه ای وکلای دادگستری و خلق موقعیت هایی غیر منطقی به مجموعه ای بدل کردید که با پخش هر قسمت، بخشی از مخاطبان خاص آن یعنی وکلای دادگستری و دانش آموختگان رشته ی حقوق را از دست می دهد.

جناب آقای عنقا از کدام وکیل دادگستری راجع به نحوه ی حضور وکلا در زندان و زمان ملاقات با موکلشان تحقیق کرده اید؟هیچ می دانید ما وکلا برای ملاقات با موکل خویش آن هم موکلی که متهم به قتل هست از چه فیلترهایی رد می شویم؟به شما نگفته اند که وکلا در چنین موقعیتی حق همراه داشتن هیچ وسیله ای جز یک عدد خودکار و یک صفحه کاغذ ندارند،آن هم با چه تفتیش و بازرسی بدنی؟کدام وکیل شیرپاک خورده ای به شما گفته است که اتاق ملاقات با زندانی برای وکلا شبیه کافی شاپ هست که حامد تهرانی در چنین موقعیتی سیگار آتش می زند و فرشته خانم فرصت دلبری دارد؟!

چند نمونه از پرونده های قتل را با مختصات حرفه ای یک وکیل دادگستری و شرایط قانونی آن بررسی کرده اید که پرونده ی اتهامی فرشته با چند صفحه شبیه آن طراحی شده است؟آنچه در قسمت اخیر سریال بین فرشته و حامد تهرانی رخ داد بیشتر به یک مجموعه ی فانتزی شبیه بود تا موقعیت واقعی وکیل مدافع متهم به قتلِ!

در این یادداشت بنا ندارم به گاف ها و اشتباهاتی مانند عدم توجه به تفاوت فرم وکالتنامه ی متعلق به وکلای عضو مرکز مشاوران قوه قضاییه با فرمی که حامد تهرانی( به عنوان وکیلی که عضو کانون وکلاست) به پدر فرشته می دهد اشاره کنم و یا راجع به ضوابط انتظامی ترک جلسه ی دادرسی و یا حضور در جلسه با دوساعت تاخیر حرفی بزنم و یا …بلکه هدف از نگارش این یادداشت طرح یک خواسته ی معمولی و ساده از شما و اهالی سینما و سایر پلتفرم های نمایش خانگی بود که کاش برای یکبار هم که شده موقعیت واقعی حرفه ی وکالت را به تصویر می کشیدید.

کاش به اندازه ی یک پلان هم که شده نحوه ی ورود وکلا به مجتمع های قضایی،برخورد ماموران انتظامی با وکلا زمانی که مجبور هستند در زمان حضور در فضای دادگستری تلفن همراهشان را جواب دهند و یا راجع به موقعیت وکلا زمانی که مجبور هستند در محکمه پرونده ای را مطالعه کنند به تصویر می کشیدید و یا سکانسی راجع به نحوه ی برخورد مقامات قضایی با وکلا در هنگام قرایت لایحه دفاعیه و یا زمانی که برای طرح خواسته ی موکلشان پشت در اتاق جناب قاضی ایستاده اند می ساختید تا ذره ای از سختی هایی که همقطاران بنده در مسیر احقاق حق موکلان خویش تحمل می کنند به تصویر کشیده می شد،

کاش در کنار خانه و ماشین و دفتر لوکس و لاکچری حامد تهرانی ،سکانسی هم به اتاق مشترک چند وکیل اختصاص می دادید که به جهت عدم توانایی در تامین هزینه ی دفترِ مستقل مجبور هستند چهار پنج نفری یک اتاق اجاره کنند،کاش یک پلان از این مجموعه به واقعیات زندگی حرفه ای وکلای دادگستری پرداخته می شد.

نمیدانم برای الگو برداری شخصیت حامد تهرانی در کسوت وکیل کدام جغرافیا را رصد کرده اید و مابه ازاء بیرونی حامدخان تهرانی را کجا دیده اید که تا این حد شخصیت اول داستان شما فانتزی درآمده است.

برادر عزیزم با کدام وکیل راجع به زندگی شخصی وکلا مشورت کرده ای که این شکل از زندگی شده است خروجی آن مشورت، شخصیتی که در تیتراژ سریال به عنوان مشاور حقوقی معرفی کرده اید را سال هاست می شناسم و محضرشان ارادت فراوان دارم و بعید می دانم توصیفات آن برادر عزیزم از زندگی و نحوه ی کار همقطاران خویش چنین خروجی داشته!

در پایان برایتان آرزوی موفقیت کرده و امیدوارم سنت شکنی کرده، قلمی که با آن گناه فرشته را نوشته اید،بایگانی نکرده و با همین قلم ،از زندگی واقعی وکلا قصه ی خوش ساختی بنویسید.یا حق

وکیل دادگستری – شیراز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گناه فرشته و قصه ی فانتزی از زندگی یک وکیل دادگستری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گناه فرشته و قصه ی فانتزی از زندگی یک وکیل دادگستری"، کلیک کنید.