گزارش گاردین از سربازان فراری اوکراین؛ «نمی خواهیم بمیریم»

رسانه انگلیسی میان سربازان فراری اوکراین رفته و پای حرف آنها نشسته است؛ افرادی که خواستار مذاکره و پایان جنگ هستند و گرچه کشورشان را دوست دارند، اما نمی خواهند بمیرند.

به گزارش تیکا، روزنامه گاردین در این گزارش با شهروندان اوکراینی گفت وگو کرده و به شرح نگرانی های آن ها از تشدید قوانین سربازگیری پرداخته است. دو مرد جوان اوکراینی که به تازگی به دلیل فرار از سربازی بازداشت شده بودند، به گاردین گفتند مامور نظام وظیفه با لحن کنایی به آن ها گفته اگر نمی خواهند بجنگند، می توانند از رود «تیسا» به رومانی فرار کنند یا تونلی به شهر «بلگورود» روسیه در مرز با اوکراین حفر کنند! این در حالی است که از آغاز جنگ اوکراین تا امروز چندین تن از مردان این کشور هنگام تلاش برای فرار از طریق این رودخانه جان خود را از دست داده اند.

به گزارش گاردین، با گذشت بیش از 2 سال از جنگ اوکراین، نیروهای این کشور حالا با کمبود سرباز مواجه هستند و کی یف قوانین سربازگیری را تشدید کرده است. بر اساس قوانین تازه ای که طی دو هفته آینده اجرایی خواهد شد، کسانی که از شرکت در جنگ فرار کنند، ممکن است با مجازات های مختلفی از جمله ابطال گواهینامه رانندگی، انسداد حساب های مالی و تصرف دارایی های خود مواجه باشند.

این در حالی است که به اذعان فرماندهان اوکراینی، گرچه این کشور با کمبود سرباز مواجه است، اما دستاوردهای روسیه در جنگ علیه اوکراین بیشتر به دلیل قوای توپخانه ای قدرتمند این کشور و نیروی هوایی و موشکی روسیه است.

بااین وجود، کی یف سعی دارد سربازان تازه ای جذب کند که جایگزین سربازان کشته و مجروح شده شوند. در روزهای نخست این جنگ، داوطلبان زیادی در اوکراین برای شرکت در جنگ اعلام آمادگی می کردند، اما حالا با طولانی شدن جنگ، تمایل افراد به حضور در میدان نبرد کاهش یافته است.

دولت اوکراین همچنین اعلام کرده است به مردانی که توان حضور در میدان نبرد را دارند، اما از اوکراین گریخته اند، خدمات کنسولی نظیر تمدید پاسپورت ارایه نخواهد کرد؛ تصمیمی که به اذعان کی یف یک اقدام نمادین است، اما نظامیان این کشور در خط مقدم به شنیدن آن نیاز دارند.

در گزارش گاردین آمده است: «ماموران سربازگیری در شهرهای اوکراین پرسه می زنند و برخی افراد که در سن سربازی قرار دارند (از ترس آن ها) پنهان شده اند. چند کانال تلگرامی به راه افتاده که افراد در آن ها موقعیت ماموران سربازگیری را اعلام می کنند تا دیگران به دام آن ها نیفتند. پیام ها در این کانال ها به صورت رمزی و در غالب وضعیت آب وهوا نوشته می شود.»

به عنوان مثال، یک کاربر این کانال می پرسد: «هوا در ایستگاه متروی مدافعان اوکراین چگونه است؟» و کسی پاسخ می دهد: «سه ابر یک مرد جوان را احاطه کرده اند!»

گزارش گاردین از سربازان فراری اوکراین؛ «نمی خواهیم بمیریم»

یکی از دو مردی که توسط ماموران سربازگیری بازداشت شده بودند، به گاردین گفت: «من کشورم را دوست دارم، اما نمی توانم کسی را بکشم و نمی خواهم بمیرم. همه از جنگ خسته ایم.»

یک مرد 36ساله اوکراینی به نام «اولکساندر» که با همسرش در منطقه ای مرفه زندگی می کند، به گاردین گفت برای اینکه با ماموران سربازگیری مواجه نشود، از حمل ونقل عمومی اجتناب کرده و از خودروی شخصی خود استفاده می کند. او گفت در محله ای زندگی می کند که بسیاری از افراد متمول و نمایندگان پارلمان اوکراین با او همسایه هستند و ازاین رو، ماموران سربازگیری سراغی از او نمی گیرند.

اولکساندر با اشاره به اینکه دولت برای جذب سرباز به سراغ مناطق فقیرنشین می رود، گفت: «ارتش به اینجا نمی آید. این مجتمع جزیره ای برای بقا است. فقر در اوکراین مساوی با مرگ است.»

او که 12 سال است با همسرش زندگی می کند، خواستار مذاکره و پایان جنگ است و به گاردین گفت: «احساس یک برده را دارم. آدم یک بار زندگی می کند و اگر قرار باشد بین زندگی و پرچم یکی را انتخاب کنم، من زندگی را انتخاب می کنم.»

اولکساندر گفت، در ماه اکتبر یکی از دوستانش نقشه ای با قیمت 500 دلار خریداری کرده و پس از 24 ساعت پیاده روی در جنگل ها و مزارع، خود را به مجارستان رسانده است. او حالا به لهستان رفته و می گوید: «من نمی خواستم بجنگم. از مرگ می ترسم.»

برخی افراد هم به قاچاق برها پول می دهند تا آن ها را از مرز خارج کنند. هزینه این مسیر هم بین 5000 تا 15 هزار دلار است. بااین حال، حدود نیمی از کسانی که تا کنونی سعی کرده اند از اوکراین فرار کنند (حدود 40 هزار نفر) گیر افتاده اند. بسیاری از آن ها هم در این راه جان خود را ازدست داده اند.

بااین حال، مقامات اوکراین سعی دارند وضعیت را آرام نشان دهند. «فدیر ونیسلاوسکی» معاون کمیته امنیت ملی اوکراین گفت تعداد سربازانی که سعی دارند فرار کنند نسبت به روزهای آغاز جنگ کمتر شده است. او می گوید: «در سربازگیری مشکل داریم، اما آن قدرها که درباره اش اغراق می کنند، بزرگ نیست. روسیه سعی دارد با هدف پروپاگاندا، این مسیله را بزرگ تر نشان دهد… خوب، مردم ترسیده اند. ترس باعث می شود کارهای احمقانه ای از آدم سر بزند!»

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گزارش گاردین از سربازان فراری اوکراین؛ «نمی خواهیم بمیریم»" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گزارش گاردین از سربازان فراری اوکراین؛ «نمی خواهیم بمیریم»"، کلیک کنید.