پیشنهاد مذاکره پوتین بعد از تحریم نفت روسیه/ مسکو چه امتیازاتی می خواهد؟

رسول سلیمی: رییس جمهور روسیه گفته که اگر اوکراین همه نیروهای خود را از چهار منطقه زاپوریژیا، لوهانسک، دونتسک و خرسون که روسیه از سال 2022 تا به امروز تحت کنترل خود درآورده است، خارج کند و همچنین متعهد شود که عضو ناتو نخواهد شد، مسکو بلافاصله مذاکره با کی یف را آغاز خواهد کرد.

پوتین همچنین گفت روسیه برای پایان دادن کامل این جنگ نیاز دارد که «اوکراین به یک کشور غیرهسته ای و بی طرف تبدیل شود» و همچنین «تحریم هایی که کشورهای غربی علیه مسکو وضع کرده اند، لغو شوند.»

این در حالی است که توافق سران گروه هفت برای کمک 50 میلیارد دلاری به اوکراین از طریق دارایی هایی مسدود شده روسیه با واکنش تندی از سوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روبرو شده است. پوتین گفته است که مسدود کردن دارایی های این کشور و اختصاص سود حاصل از این دارایی ها به اوکراین «سرقتی است که بدون مجازات نخواهد ماند.»

پوتین همچنین در سخنرانی خود در وزرات خارجه روسیه بار دیگر تاکید کرد که روسیه چاره ای به جز مداخله در اوکراین نداشت تا از جمهوری های نزدیک به مسکو دفاع کند.

پوتین این ایده را که روسیه تهدیدی برای اروپا است، رد کرد و مدعی شد که آمریکا برای توجیه مسابقه تسلیحاتی و وابستگی اروپا از نظر سیاسی، نظامی و فناوری به این کشور، اطلاعات نادرست منتشر می کند.

پیشنهاد مذاکره پوتین بعد از تحریم نفت روسیه/ مسکو چه امتیازاتی می خواهد؟

این در حالی است که ایالات متحده گفته است که مسکو در “موقعیتی” برای دیکته کردن نیست. از سوی دیگر آخرین نقطه عملیاتی حمل و نقل برای صادرات گاز روسیه به اروپا توسط اوکراین بمباران شده است. به گفته فرماندار موقت منطقه کورسک در غرب روسیه، اوکراین چندین شهر کلیدی را بمباران کرده است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم در واکنش به پیشنهاد پوتین گفته: «این یک پیشنهاد صلح نیست. این پیشنهاد تجاوز بیشتر و اشغال بیشتر است و به گونه ای نشان می دهد که هدف روسیه کنترل اوکراین است.»

ناظران سیاسی می گویند روسیه این چهار منطقه را که نیروهایش تنها بخشی از آن را کنترل می کنند، در سال 2022 به عنوان بخشی از قلمرو خود دانسته است. اقدامی که اکثر کشورهای سازمان ملل متحد آن را غیرقانونی ارزیابی کردندچه آنکه مسکو شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال 2014 تصرف و ضمیمه کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین که برای شرکت در نشست گروه هفت در ایتالیا به سر می برد در پاسخ به پرسش یک شبکه خبری ایتالیا با بیان اینکه نمی توان به پیشنهاد صلح پوتین اعتماد کرد گفت حتی اگر شرایط پوتین برای صلح پذیرفته شود، او تهاجم نظامی خود را متوقف نخواهد کرد.

کمک اروپا در تمام ابعاد به اوکراین ادامه دارد. امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، اعلام کرده است که این کشور تا پایان سال جنگنده های چند منظوره میراژ 2000 را در اختیار کی یف خواهد گذاشت و به خلبانان اوکراینی نحوه کار با آن ها را آموزش خواهد داد. قطر نیز یکی از این کشورهایی است که پیشتر قصد داشت 12 جت میراژ خود از همین مدل را به اندونزی بفروشد. با این حال اندونزی به طور ناگهانی خرید 790 میلیون دلاری اش را لغو کرد و حالا فرانسه می تواند از طرف اوکراین برای بازخرید آن ها تلاش کند.

پیشنهاد مذاکره پوتین بعد از تحریم نفت روسیه/ مسکو چه امتیازاتی می خواهد؟

در همین حال مهمترین رویکرد اروپا در برابر پوتین که روسیه را در مسیر پیشنهاد برای مذاکره با اوکراین قرار داده، تحریم های نفتی است. واشنگتن روز چهارشنبه از مجموعه ای از تحریم ها از جمله علیه صرافی مسکو و چندین شرکت رونمایی کرد که بیش از هر زمانی خطر بانک های خارجی را که هنوز با روسیه معامله می کنند، افزایش داده است. این مجازات که میلیاردها دلار را هدف قرار داده، به طور چشمگیری باعث شد بورس مسکو، معاملات دلار و یورو را در روز پنجشنبه متوقف کند.

در همین حال، رهبران اقتصادهای غربی گروه هفت توافقی را برای کمک 50 میلیارد دلاری به اوکراین با حمایت دارایی های مسدود شده دولت روسیه اعلام کرده اند. این توافقنامه که حاصل سه ماه مذاکرات حقوقی پیچیده است، تا پایان سال به تشکیل یک صندوق ویژه منجر خواهد شد. بهره این وام بزرگ نه توسط اوکراین بلکه از سود حاصل از دارایی های مسدود شده دولت روسیه تامین خواهد شد.

زلنسکی این توافق را “قوی ترین توافق” از زمان استقلال کشورش در سال 1991 توصیف کرد و خاطرنشان کرد که این توافق تا زمان جنگ و پس از آن، همکاری های اطلاعاتی و تقویت صنایع دفاعی اوکراین را پوشش می دهد. علاوه بر این، اوکراین و ژاپن یک توافقنامه امنیتی 20 ساله را در حاشیه G7 امضا کردند که کمک های امنیتی و دفاعی، کمک های بشردوستانه، همکاری های فنی و مالی را پیش بینی می کند.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیشنهاد مذاکره پوتین بعد از تحریم نفت روسیه/ مسکو چه امتیازاتی می خواهد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیشنهاد مذاکره پوتین بعد از تحریم نفت روسیه/ مسکو چه امتیازاتی می خواهد؟"، کلیک کنید.