پورمحمدی: ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم توسعه اصلاحیه هایی بدهیم

پورمحمدی: ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم توسعه اصلاحیه هایی بدهیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر چیزی قانون شد باید آن را اجرا کنیم ما باید تمام لوازم مربوط به اجرای برنامه را حاکم کنیم که این کار را خواهیم کرد،  البته ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم اصلاحیه هایی بدهیم برخی از شعارهای دولت با برنامه های بالادستی قابل تطبیق نیست.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری تیکا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه شنبه – 26خرداد- در ششمین روز تبلیغات نامزدها در برنامه گفت وگوی ویژه خبری که از تیکا رسانه ملی پخش شد، اظهار داشت: از 6 برنامه توسعه که تاکنون تدوین شده است در برنامه دوم، چهارم، پنجم و ششم در آنها نقش داشتم، اما  گزارش ها حکایت از این دارد که بین 30 تا 35 درصد این برنامه ها اجرا شده است، برنامه که برای اجرا آماده شده است؛ شاید فرض دیگری باید مطرح شود شاید نظام برنامه ریزی اشکال دارد باید ملزومات برنامه آماده شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که در برنامه اول، سوم و هفتم در تدوین، مشورت ها و کارهای برنامه دخیل نبودم، تاکید کرد: مشکلی که اکنون در برنامه 5 ساله و نظام برنامه ریزی کشور داریم و رهبر معظم انقلاب هم در یکی از سخنرانی ها اشاره کردند، که 30 تا 35 درصد برنامه ها اجرا شده است حتی برنامه ششم را برآورد کردند که زیر 30 درصد است.

پورمحمدی اظهار کرد: در جهان برنامه های 5 یا 10 ساله تا حدودی منسوخ شده است، در دنیای معاصر سرعت تحولات بسیار زیاد است، و معمولاً برنامه ها و زمان بندی برنامه های را در برای مدت یک یا دو سال تدوین می کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در کشور ما برنامه های 5 ساله کشور توسط یک تیم از دولت نوشته می شود، برای تطبیق به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود، برنامه هفتم را دولت سیزدهم نوشت و در مجلس یازدهم تصویب شد، الان دولت جدید قرار است تشکیل شود، و مجلس جدید هم با شعارهای جدید تشکیل شده است، نامزدها شعارهایی می دهند که شاید با برنامه هفتم تطبیق نداشته باشد.

وی ادامه داد: یک سیاست گذاری کلان 10، 20 یا 25 ساله از سوی کشورها طراحی می شود و سپس 3، 4 یا 5 هدف در نظر می گیرند و پس از آن برنامه را به صورت یک ساله یا دو ساله تنظیم می کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هنر برنامه، تطبیق برنامه با بودجه و درآمدها است، معمولاً سناریوهای مختلفی را برای برنامه در نظر می گیرند که کمتر در برنامه ریزی های ما به آن توجه شده است.

پورمحمدی با بیان این که ما باید ملزم به قانون باشیم چون این اصل است، تاکید کرد: اگر چیزی قانون شد باید آن را اجرا کنیم ما باید تمام لوازم مربوط به اجرای برنامه را حاکم کنیم که این کار را خواهیم کرد،  البته ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم اصلاحیه هایی بدهیم برخی از شعارهای دولت با برنامه های بالادستی قابل تطبیق نیست.

وی با بیان این که برنامه را یک دولت و مجلس دیگری تصویب کرده است، گفت: حالا این برنامه را دولت جدید با دولت شعارهای جدید می خواهد اجرا کند،  برنامه بالادستی با شعاری دولت جدید داده قابل تطبیق نیست، همین مشکلاتی را در نظام برنامه ریزی ایجاد می کند. تطبیق این فضاها مشکلات جدی برای ما ایجاد می کند.

پورمحمدی با بیان این که شکل برنامه هفتم داد می زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد، اظهار داشت: ماده مکمل 35 الحاقی در برنامه هفتم با 25 عنوان داریم که برنامه همین موارد است، باید عدد و رقم می شد این ها اساس برنامه است، این ها را همگی به زمان دیگر حواله داده اند.

وی خاطر نشان کرد: ما دو سال برنامه نداشتیم دو سه سال طول کشید این برنامه تنظیم شود، دلیل عدم تحقق روشن است خیلی دنبال جای دوری نباید برویم که چرا تحقق پیدا نکرده است؟ نباید فقط مدیران، کارشناسان و کارمندان دستگاه های دولتی را مسیول بدانیم که شما برنامه را اجرا نمی کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پورمحمدی: ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم توسعه اصلاحیه هایی بدهیم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پورمحمدی: ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم توسعه اصلاحیه هایی بدهیم"، کلیک کنید.