پایه مالیاتی مسکن افزایش می یابد

پایه مالیاتی مسکن افزایش می یابد

به گزارش تیکا ،مهدی موحدی اظهار کرد: یک سری اشکالات قانونی مانند معیارهای در ماده 64 قانون مالیاتی مستقیم داریم. این ماده در واقع معیار را ارزش معاملاتی در نظر گرفته نه ارزش روز مسکن.

تیکا در خبری نوشت:وی ادامه داد: ارزش معاملاتی یک درصدی از ارزش روز است که توسط کمیسیون تقویم املاک باید تعیین شود و طبیعتاً متفاوت از ارزش روز است. این مشکلی است که به قانون برمی گردد.

وی تصریح کرد: امسال یک اتفاق بسیار خوبی در بخش مالیات ستانی نوسازان افتاد. اینها افرادی بودند اظهارنامه مالیاتی نمی دادند، فرار مالیاتی داشتند و خودشان را مخفی می کردند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه های اطلاعاتی مانند گواهی 188 و … توانستیم بخشی از این افراد و میزان درآمد آنها را شناسایی کرده و اقدام به وصول مالیات از این گروه کردیم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی بیان کرد: بسیاری از فرآیندهای اقتصادی، سنتی است. یعنی فرآیندهایی نبوده که با تکیه بر آن بتوانیم به شکل روشن بیاییم و کاملا با دیتاهای شفاف ببینیم چه کسانی فروش و خرید را داشته اند.

موحدی با بیان این که حدود 50 درصد املاک مسکونی کشور، سند رسمی ندارند. در چنین شرایطی است که می خواهیم مالیات ستانی مبتنی بر دیتا داشته باشیم. برای مالیات بر خانه های خالی سازمان امور مالیاتی مجری قانون است. این سازمان باید با تکیه بر اطلاعات وزارت راه وشهرسازی، مالیات را وصول کند.

وی تاکید کرد: طبیعی است که سازمان امور مالیاتی باید منتظر بماند و ببیند چه خانه ای به عنوان خانه خالی شناسایی شده یا می شود. ادعا ندارم که این کار عمدی است، اما بیشتر فرآیندهای سنتی در تاریخ اقتصادی ایران باید شفاف می شده، عامل این مسیله است.

233217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایه مالیاتی مسکن افزایش می یابد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایه مالیاتی مسکن افزایش می یابد"، کلیک کنید.