پاسخ مجله تایم به یک پرسش: هر چند وقت یک بار باید تلفن همراه را تمیز کرد؟

پاسخ مجله تایم به یک پرسش: هر چند وقت یک بار باید تلفن همراه را تمیز کرد؟

به گزارش تیکا، امیلی توت مارتین، استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه میشیگان، می گوید: «منطقی نیست اگر بگوییم باکتری های عمومی افراد سالم، که روی سطح گوشی به جا می مانند، ما را مریض می کنند.»

به گفته او، میکروب های بیماری زا همه جا در اطراف ما وجود دارند، اما از آنجایی که گوشی هایمان را هنگام غذاخوردن لمس می کنیم، بهتر است درمورد استفاده از آنها بیشتر احتیاط کنیم.

ایندیپندت نوشت: فیلیپ تیرنو، استاد بالینی میکروبیولوژی و آسیب شناسی از نیویورک، می گوید: «میکروب های بیماری زا، ازجمله آنهایی که باعث مسمومیت غذایی، سرماخوردگی و سایر عفونت ها می شوند، تنها وقتی شما را بیمار می کنند که وارد بدنتان شوند. آنها با چسبیدن به دست ها و سپس آغشته شدن به غذایی که در دهانتان می گذارید سبب بیماری می شوند. آنها همچنین می توانند از راه لمس گوش ها، سوراخ های بینی و آسیب های پوستی، مانند خراش و بریدگی، به درون بدن راه پیدا کنند.» او می گوید که گوشی همراه این زیراندامک ها (میکرواورگانسیم ها) را مستقیما وارد بدن می کند.

ترینو می گوید: «با فرض اینکه زخم و خراشی ندارید، دست هایتان هرچه قدر هم کثیف باشد، فقط کافی است پیش از خوردن غذا آنها را به خوبی با آب و صابون بشویید. اما اگر بلافاصله پس از شستن دست ها گوشی آلوده به میکروب را بردارید، همان که در خواروبارفروشی از آن استفاده کرده اید، بی درنگ در معرض خطر قرار می گیرید.»

به گفته او، هرچه افراد بیشتری یک سطح را لمس کنند احتمال خطر آلودگی و ابتلا به بیماری هم بیشتر می شود. مثلا اگر میله های قطار شهری را بگیرید و سپس به گوشیتان دست بزنید، میکروب های دست کسی را که همان میله را لمس کرده است به گوشی همراهتان منتقل می شود.

چند وقت یک بار گوشی همراه را تمیز کنیم؟

به گزارش تایم، تمیز کردن گوشی همراه به جایی که بوده اید و کاری که انجام داده اید بستگی دارد. اگر هنگام غذا خوردن از گوشی استفاده نمی کنید لازم نیست هر روز آن را تمیز کنید. اما اگر از گوشی همراهتان همیشه و در حین غذا خوردن استفاده می کنید تمیز کردن روزانه با دستمال مرطوب ضروری است. تیرنو می گوید: «خود من گوشی ام را روزی دو بار، یک بار صبح و یک بار عصر، تمیز می کنم.»

اگر از قاب پلاستیکی گوشی همراه استفاده می کنید، تمیز کردن منظم آن ضروری است، زیرا باکتری ها راحت تر به آن می چسبند تا به فلز، شیشه یا قطعات پلاستیکی. همچنین، چون کناره گوشی و قاب روی هم قرار می گیرند، در مقایسه با سطح گوشی، باکتری های بیشتری جذب می کنند، بنابراین هنگام تمیز کردن گوشی به شکاف ها بیشتر توجه کنید.

اگر نگران اید که گوشی همراهتان صدمه ببینید، توصیه شرکت اپل و سازندگان آن این است که گوشی را پیش از تمیز کردن خاموش کنید و مراقب ورود مایعات به درزهای گوشی و محفظه شارژ آن باشید. حواستان باشد که مواد ضدعفونی کننده را مستقیما روی دستگاه اسپری نکنید، بلکه آن را روی دستمال یا پارچه ای تمیز بپاشید و سپس گوشی را تمیز کنید.

4747

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ مجله تایم به یک پرسش: هر چند وقت یک بار باید تلفن همراه را تمیز کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ مجله تایم به یک پرسش: هر چند وقت یک بار باید تلفن همراه را تمیز کرد؟"، کلیک کنید.