ویتگنشتاین و درک احساسات – خبرگزاری تیکا

فلسفه برای کودک 20؛

ویتگنشتاین و درک احساسات

فیلسوفی عاقلی به نام ویتگنشتاین می گفت گاهی اوقات تشخیص اینکه چه احساسی در درون خود داریم ممکن است سخت باشد. درک احساساتمان مانند حل یک معما است و شاید کمی زمان و تلاش بطلبد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تیکا، تصور کنید احساسات شما مانند رنگ هایی در جعبه مداد رنگی هستند. هر رنگ احساس متفاوتی دارد، مانند شادی، غم یا هیجان.

فیلسوفی عاقلی به نام ویتگنشتاین می گفت که درک احساسات مانند این است که بدانیم هر یک از مدادهای داخل جعبه مداد رنگی دارای چه رنگی هستند. گاهی اوقات تشخیص اینکه چه رنگ یا احساسی در درون خود داریم ممکن است سخت باشد. مثل زمانی که رنگ ها را با هم ترکیب می کنید و همه چیز به هم می ریزد.

ویتگنشتاین فکر می کرد که ما می توانیم سعی کنیم احساسات خود را با صحبت در موردشان با دیگران بهتر درک کنیم. این کار مثل این است که مداد رنگی مورد علاقه خودتان را به یک دوست قرض دهید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بیشتر بخوانید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این فیلسوف معتقد بود که کلمات می تواند برای توصیف احساساتمان به ما کمک کند. گاهی اوقات، احساسات ممکن است پیچیده و گیج کننده باشند، مانند زمانی که نمی توانید تصمیم بگیرید که آیا احساس ناراحتی می کنید یا عصبانی هستید. ویتگنشتاین پیشنهاد کرد که صحبت در مورد حس تان می تواند به روشن شدن همه چیز کمک کند.

البته احساسات ما همیشه به راحتی در قالب کلمات بیان نمی شوند، همانطور که تعیین نام برخی از رنگ ها سخت است. با این حال با صحبت کردن و تبادل نظر می توانیم آنها را بهتر درک کنیم.

درک احساساتمان مانند حل یک معما است. شاید کمی زمان و تلاش بخواهد تا بفهمیم، اما می تواند در نهایت احساس بهتری به ما بدهد.

ویتگنشتاین معتقد بود که با توجه به احساسات خود و صحبت در مورد آنها می توانیم درک بهتری از خود و دیگران داشته باشیم. درست مثل اینکه به استاد رنگ آمیزی تبدیل شویم و بتوانیم از تمام مداد رنگی های داخل جعبه استفاده کنیم!

بنابراین به یاد داشته باشید، صحبت از احساسات و استفاده از کلمات برای توصیف آنها می تواند به شما در درک بهتر احساسات کمک کند، همانطور که استفاده از رنگ های مناسب می تواند یک تصویر زیبا ایجاد کند.

فرض کنید که برای یک آزمون ، خیلی زحمت کشیدید، اما نمره خوبی نگرفتید.

کدام یک از حس های زیر را پیدا می کنید؟

نا امیدی، ناکامی، خشم و یا غم؟

شاید بخواهید ترکیبی از این حس ها را در پاسخ بگویید. اما فرض کنید بیشتر غمگین هستید. وقتی به کس دیگری  می گویید «غمگینم»، چه اتفاقی می افتد؟ آیا کسی می تواند غم شما را آنطور که شما حس می کنید. احساس کند؟

 

ایستگاه فکر

1-آیا زبان بهتری برای بیان احساسات وجود دارد؟

2-آیا هنر موسیقی و یا نقاشی احساسات را بهتر و واضح تر نشان می دهند؟

 

داستان کوتاه

 

روزی روزگاری یک خرگوش کوچولوی شاد در یک روز قشنگ آفتابی، در جنگل مشغول بازی بود که ناگهان ابری تیره آسمان را پوشاند و شادی خرگوش به غم تبدیل شد.

خرگوش گیج شده بود و سعی کرد بفهمد که چرا این احساس را دارد. خرگوش در حال فکر کردن بود که در راه جغد دانا را دید و در مورد احساسش با او صحبت کرد. جغد دانا به او گفت : «ممکن است گاهی توضیح اینکه چه احساسی داریم کار سختی باشد و کلمات نتوانند منظور ما را همانگونه که هست منتقل کنند. اما نگران نباش  مهم این است که احساسات  درون ما  وجود دارند و  باید راهی برای بیان درستشان پیدا کنیم.»

خرگوش خوب به حرف هایش گوش می کرد.

جغد دانا ادامه داد: «تا به حال دقت کرده ای که حالت صورت آدم ها در شرایط مختلف تغییر می کند. مثلاً وقتی غمگین هستی با لبخند به دیگران نمی گویی که غمگینم. چون این کار باعث می شود آنها گیج بشوند و با خود بگویند که خنده نشانه شادی است. پس چرا می گوید غمگینم. پس باید برای بیان بهتر احساسمان از حالت صورت و بدنمان به درستی کمک بگیریم تا دیگران درک درست تری از احساس ما داشته باشند.وقتی شعر می خوانی احساس بهتری داری. درست است؟

خرگوش گفت : «بله»

جغد گفت : «می دانستم که همین پاسخ را می دهی.»

چون بیان کلمات با شیوه های خاص، مثل شعر خواندن بسیار راحت تر است.

خرگوش در حال پریدن و فکر کردن بود که در راه جغد دانا را دید و در مورد احساسش با او صحبت کرد.جغد دانا به او گفت : ممکن است گاهی توضیح دادن اینکه چه احساسی داریم . کار سختی باشد و کلمات نتوانند منظور ما را همانگونه که هست منتقل کنند.

اما نگران نباش  مهم این است که احساسات  درون ما  وجود دارند و  باید راهی برای بیان درستشان پیدا کنیم.

جغد دانا به خرگوش گفت : تا به حال دقت کرده ای که حالت صورت آدم ها در شرایط مختلف تغییر می کند.مثلا وقتی غمگین هستی با لبخند به دیگران نمیگویی که غمگینم.چون این کار باعث می شود آنها گیج بشوند و با خود بگویند که خنده نشانه ی شادی است. پس چرا می گوید من غمگینم.

پس باید برای بیان بهتر احساسمان از حالت صورت و بدنمان به درستی کمک بگیریم تا دیگران درک درست تری از احساس ما داشته باشند.او همچنین گفت :وقتی شعر می خوانی احساس بهتری داری و منظور گوینده را بهتر درک می کنی . درست است؟

خرگوش گفت : بله

جغد گفت : می دانستم که همین پاسخ را می دهی .

چون بیان کردن کلمات با شیوه های خاص، مثل وقتی که شعر می گوییم. بسیار راحت تر است.

خرگوش یاد گرفت برای اینکه حس بهتری داشته باشد باید تمرین کند تا بتواند احساساتش را با استفاده از کلمات صحیح، حالت صورت و لحن مناسب  به درستی به دیگران انتقال بدهد.

خرگوش متوجه شد که درست مثل هر اتفاقی احساسات نیز دلایلی دارند و اصلاً اشکالی ندارد که آنها را تجربه کنیم. او متوجه شد برای اینکه حسش را بقیه بفهمند باید توانایی هایی را در خودش پرورش بدهد. مثل استفاده درست و به جا از کلمات یا بالا و پایین آوردن صدا و حتی حالت های صورت. به این ترتیب با صحبت درباره آنها حس بهتری پیدا خواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویتگنشتاین و درک احساسات – خبرگزاری تیکا" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویتگنشتاین و درک احساسات – خبرگزاری تیکا"، کلیک کنید.