واکنش هیلاری کلینتون به گاف های جدید بایدن

واکنش هیلاری کلینتون به گاف های جدید بایدن

به گزارش تیکا، «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه اسبق آمریکا که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 به عنوان نامزد دموکرات ها از دونالد ترامپ شکست خورد، در مصاحبه ای گفت مساله سالمندی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا یک «مشکل برحق و درست» در ضمن مبارزه او برای رسیدن به دومین دور ریاست جمهوری در سال جاری میلادی تلقی می شود.

به نوشته پایگاه «راشا تودی»، چند روز پیش با سر زدن یک گاف دیگر از جو بایدن در برابر انظار عمومی، هنگامی که او در یک کنفرانس مطبوعاتی همزمان با تلاش برای رد نگرانی ها درباره افول قوای ذهنی اش، رییس جمهور مصر را با رییس جمهور مکزیک اشتباه گرفت، نگرانی ها درباره تحلیل رفتن توانایی های شناختی او تشدید شد.

به گزارش تیکا، بایدن این گاف را در یک کنفرانس مطبوعاتی که در واکنش به گزارش تحقیقات بازرس کل مسیول رسیدگی به پرونده سوءمدیریت بایدن در رابطه با اسناد طبقه بندی شده بود، مطرح کرد. رابرت هور، بازرس کل مسیول این پرونده علنا در گزارش خود گفت که بعد از مصاحبه با بایدن به این ارزیابی رسیده که رییس جمهور آمریکا یک «مرد سالمند بی غرضی است که حافظه ای ضعیف دارد.»

هیلاری کلینتون در مصاحبه با شبکه «ام.اس.ان.بی.سی» گفت بحث کردن درباره سن و سال بالای بایدن درست و به جاست.

او تاکید کرد: «من با افراد درون کاخ سفید تمام وقت صحبت داشتم و می دانید که به اعتقاد آنها این مورد (سن بالای بایدن) یک مشکل به جا است. در واقع این یک مشکل درست و طبیعی است.»

وزیر خارجه اسبق آمریکا همچنین این مشکل را به ترامپ نیز وارد دانسته و گفت: «همین مساله برای ترامپ نیز که تنها سه سال از بایدن کوچکتر است، وجود دارد. درست است؟ به همین خاطر این مساله ساز است.»

کلینتون با این حال نه تنها صحبتی از اینکه سن بالای بایدن صلاحیت او برای ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد، نکرد بلکه درخواست کرد که تیم انتخاباتی رییس جمهور آمریکا در مبارزات انتخاباتی به روی تجربه بالا و سابقه زیاد فعالیت او در مقام یک قانونگذار آمریکایی مانور دهد.

وزیر خارجه اسبق آمریکا بیان داشت: «فکر می کنم جو بایدن باید به سراغ این حقیقت برود که با تجربه است و این تجربه او تنها در حوزه سیاسی نیست.»

یک نظرسنجی که نتایج آن چند روز پیش از سوی شبکه ان.بی.سی نیوز منتشر شد، نشان داد که 76 درصد از پاسخگویان این نظرسنجی گفتند نگران سن و سلامت جو بایدن در صورت رسیدن دوباره او به یک دور چهار ساله دیگر ریاست جمهوری هستند. نگرانی مشابهی نیز از سوی 61 درصد پاسخگویان درباره سن ترامپ که تا زمان انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2024، 78 ساله می شود، مطرح شد.

ترامپ که هم اکنون نامزد پیشتاز رقابت مقدماتی جمهوری خواهان است، در ماه اکتبر به نوبه خود گاف داده و «ویکتور اوربان»، نخست وزیر مجارستان را به اشتباه رهبر ترکیه خواند و به نگرانی ها درباره تضعیف قوای ذهنی خود دامن زد.

یک نظرسنجی شرکت افکارسنجی «یوگاو» که در اوایل ماه جاری میلادی با پرسش از 1000 شهروند آمریکایی برگزار شد، نشان داد که دونالد ترامپ در رقابت فرضی با جو بایدن، برتری یک درصدی بر او دارد.

از سوی دیگر سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا نیز گفت جو بایدن و دونالد ترامپ تلاش می کنند تبعات سالمندی خود را پنهان کنند.

میت رامنی که در انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا نامزد شده بود، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس ارزیابی خود را درباره نگرانی ها درباره سن بالای جو بایدن مطرح ساخت. او در این مصاحبه خاطر نشان کرد بایدن و ترامپ که احتمالا رقیب هم در انتخابات 2024 خواهند بود، از شرکت در مناظرات طفره می روند چون «نگرانند که نشان دهند چقدر پیر شده اند.»

رامنی خاطر نشان کرد که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید حتما در مناظرات عمومی حضور داشته باشند و این مناظرات را بخشی اساسی از فرآیند مبارزه انتخاباتی دانست. او بیان داشت: «این دموکراسی ایالات متحده آمریکاست. ما باید حرف های کسانی که می خواهند رییس جمهور شوند، شنیده و ببینیم آیا آنها از ظرفیت ذهنی لازم برخوردار بوده و چه مواضعی در مورد مسایل دارند.»

به گفته رامنی «گذراندن آزمایش صلاحیت برای مناصب به نوبه خود مهم است اما این نیز مهم است که عملا مردم آمریکا حرف های شما را حین مناظره بشنوند. من می خواهم مواضع هم جو بایدن و هم دونالد ترامپ را بشنوم.»

نه بایدن و نه ترامپ تاکنون قبول نکرده اند که در مناظرات شرکت کنند. رامنی گفت: «مردم همواره می توانند بهانه هایی برای عدم تمایل خود به منظور شرکت در مناظره پیدا کنند، اما در اینجا ما با دو مرد پیر طرف هستیم که نمی خواهند مردم ببینند که آنها چقدر پیر شده اند.»

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش هیلاری کلینتون به گاف های جدید بایدن" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش هیلاری کلینتون به گاف های جدید بایدن"، کلیک کنید.