نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده برگزار شد

در آستانه روز جهانی خانواده:

نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده برگزار شد

نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با حضور کارشناسان و دست اندرکاران موضوع خانواده برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری تیکا، ریاست محترم جمهور سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ایده «جنبش تعهد به خانواده» را مورد تاکید قرار داد و بر همین اساس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با توجه به ماموریت خود پیگیری فرایند شکل گیری این جنبش را در دستور کار خود قرار داده و ساعاتی پیش نخستین نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی این جنبش به میزبانی این مرکز و با مشارکت کارشناسان، اساتید دانشگاه های برجسته کشور و دست اندرکاران حوزه خانواده برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور و جمعی از کارشناسان نهادهای پژوهشی و اندیشگاهی مرتبط با موضوع خانواده برگزار شد، حاضرین به بیان دیدگاه های خود در خصوص بهبود فرایند گفتمان سازی از سوی نخبگان در موضوع جنبش تعهد به خانواده پرداختند.

دکتر زمانیان به عنوان رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم ایجاد زنجیره گفتمانی برای ایده جنبش تعهد به خانواده، ادامه داد: پیرو فراخوان ریاست محترم جمهور در بسط گفتمانی این ایده ضروری است که نخبگان و صاحب نظران در این باره دست به ارایه راهکار زده و دیدگاه های خود را مطرح کنند. میدان نبرد مقاومت در غزه نشان داد که در کنار موشک، خانواده چقدر می تواند قدرتمند باشد و پیام مقاومت را به دنیا صادر کند. صحنه هایی که زنان و دختران غزه خلق کردند الهام بخش بود و امیدواریم که برای همه ما درس آموز باشد.

دکتر خزعلی هم با اشاره به اینکه اولین توصیه های مربوط به حفظ خانواده از جانب خداوند است، گفت: اساس خانواده اولین و زیربنایی ترین اصل جامعه اصل و در واقع بنیه حفظ نسل جامعه محسوب می شود.

وی گفت: برای ارتقای فرهنگ خانواده و تحکیم آن معاونت زنان و خانواده رییس جمهور اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده و بسترهایی نیز در راستای کمک به بهبود شرایط خانواده های نوپا ایجاد شده است.

خزعلی با بیان اینکه در غرب حرکتی برای کم رنگ کردن خانواده طبیعی شکل گرفته و ممکن است فاجعه به بار بیاورد، ادامه داد: ما برای آنکه بتوانیم جنبش تعهد به خانواده را به صورت جهانی مطرح کنیم نیاز به تدوین مصادیق قابل اجرا و اقدامات مربوط به آن در داخل کشور داریم. ما به دنبال آن هستیم که اولین سند مربوط به جنبش تعهد به خانواده را در سطح بین الملل مطرح کنیم و این سند به گونه ای باشد که از سوی همه ملت ها قابل پذیرش باشد.

از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی کارشناسان و اندیشمندان حاضر در نشست مرکز بررسی های استراتژیک می توان به لزوم توجه به نقش آموزش، رسانه و فضای مجازی، متناسب سازی نظام های اداری و اجرایی کشور برای حضور موثر زنان در جامعه ایرانی، توجه به ظرفیت های کنشگران اجتماعی درون کشور هم زمان با استفاده از ظرفیت های بین المللی، بهره گیری از ظرفیت سازمان همکاری اسلامی، لزوم اصلاح نگاشت ملی نهادی بخش خانواده در کشور، توجه به ابعاد جنبشی موضوع و ضرورت خلق یک حرکت یکپارچه جامعه محور و مردم نهاد، امتداد بخشی بین المللی جنبش تعهد به خانواده در سطح نخبگان همسو در کشورهای مختلف، توجه به ابعاد فرهنگی اجتماعی موضوع خانواده و جانمایی صحیح نقش نخبگان در زنجیره گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده اشاره کرد.

این کارشناسان همچنین بر لزوم توجه به وجوه مشترک همه ادیان بر مبنای زیست انسانی عفیفانه تاکید کرده و خواستار شاخص سازی در سطح بین الملل در راستای ارزیابی و رتبه بندی کشورهای همسو بر اساس خانواده مداری یا خانواده گریزی شدند و اعلام کردند که باید به ریشه های تمدنی و فرهنگی ملی به عنوان پیش شرط بسط گفتمان جنبش تعهد به خانواده نگاه کرد و توجه داشت که صرف اظهار به پرچم دار بودن در موضوع خانواده نمی تواند در سطح بین المللی موج ایجاد کند و باید در این زمینه توانمند شویم.

از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست پرهیز از سیاست زدگی و دستگاه محوری در مسیله خانواده بود و کارشناسان خواستار آن شدند که آمادگی همه جانبه برای پاسخ به شبهات مربوط به حوزه خانواده در سطح کشوری و بین المللی ایجاد شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده برگزار شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان سازی جنبش تعهد به خانواده برگزار شد"، کلیک کنید.