نسخه ای کامل برای خلاص شدن از آلرژی بهاری

نسخه ای کامل برای خلاص شدن از آلرژی بهاری

آفتاب نیوز :

فرحزاد جباری در خصوص آلرژی در فصل بهار اظهار کرد: آلرژی به این علت ایجاد می شود که سیستم ایمنی افراد با زمینه های ژنتیکی که دارند، مستعد پاسخ نابه جا نسبت به محرک های محیطی است.

وی با بیان اینکه علایم آلرژی می تواند مربوط به عوامل محرک محیط بیرون مانند گرده درختان، چمن ها و علف ها، عوامل محرک داخل منزل مانند حیوانات خانگی و پرندگان و یا در پاسخ به مواد غذایی و دارو ها باشد، عنوان کرد: هر ماده غذایی ممکن است حساسیت زا باشد. برخی غذا ها مانند لبنیات، شیر، تخم مرغ یا گندم حساسیت بیشتر و همچنین ارزش غذایی بیشتری دارند، بنابراین حذف آن ها ممکن نیست. این اهمیت دارد که مواد غذایی حساسیت زا را شناسایی و به بیمار کمک کنیم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: محرک های خارج از منزل که مربوط به گرده درختان و چمن ها است، به فصل ارتباط دارد. علایم بیماران مستعد از اواخر اسفند شروع می شود، در تابستان به اوج می رسد و در پاییز با بارندگی و سرد شدن هوا رو به بهبودی می رود. این علایم در هر کشوری بسته به پوشش گیاهی و شرایط آب وهوایی متفاوت است.

دکتر جباری بیان کرد: علایم آلرژی می تواند در قسمت هایی که محرک وارد بدن می شود و سیستم ایمنی را تحریک می کند، ایجاد شود. علایم می تواند در قسمت تنفسی فوقانی بیشتر در بینی به صورت عطسه، آبریزش، خارش و گرفتگی بینی همراه با خارش چشم، اشک ریزش، خارش گوش و یا درد و خارش گلو باشد. علایم همچنین می تواند در قسمت های تنفسی تحتانی مانند ریه به صورت سرفه، تنگی نفس و آسم خود را نشان دهد.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی ادامه داد: ممکن است علایم درگیری در پوست به صورت کهیر یا اگزما یا به صورت علایم گوارشی مانند دل درد، اسهال و درد های شکمی بروز کند. در موارد شدید شوک آنافیلاکسی ایجاد می شود و این زمانی است که عامل محرک می تواند چند ارگان را با هم درگیر کند و باعث افت شدید فشار خون، تپش قلب، درد های شکمی، کهیر منتشر و تنگی نفس شود که حیات فرد را تهدید می کند.

وی با اشاره به اینکه نوع درمان آلرژی به عاملی که ایجاد می شود و روند بیماری بستگی دارد، تصریح کرد: آلرژی زمینه ژنتیکی دارد، بنابراین فعلا حذف عامل یعنی ژن در روند درمانی ممکن نیست و شاید در آینده نزدیک هم ممکن نباشد.

روش دیگر این است که عامل محرک را حذف کنیم. در خصوص غذا ها و دارو ها حذف بهترین گزینه است، یعنی آن ماده غذایی مصرف نشود مگر اینکه ماده مهمی در زندگی فرد بوده و اهمیت غذایی بالایی داشته باشد. در این مورد پزشک می تواند به فرد کمک کند و حساسیت وی را از بین ببرد، اما در مورد موادی که کمتر ارزشمند هستند، توصیه به قطع مصرف می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در خصوص عوامل تنفسی به علت اینکه پراکندگی وجود دارد، خیلی موفق به قطع عامل نیستیم، بنابراین باید مکان جغرافیایی تغییر داده شود یا به عبارتی افراد مهاجرت کنند. معمولا در مناطق مرطوب محرک های محیطی و گرده فضای سبز کمتر تاثیر می گذارد. عوامل داخل منزل مانند حیوانات را نیز باید حذف کرد.

جباری خاطرنشان کرد: روش دوم این است که درمان را شروع کنیم. اگر آلرژی ها کنترل نشوند می توانند عوارضی ایجاد کنند که فرد را بیشتر آزار می دهد. در این موارد باید مصرف دارو ها شروع شود. دارو های خط اول دو نوع هستند. یک نوع برای افرادی است که علایم آن ها چند روز تا دو هفته ادامه دارد، بنابراین آنتی هیستامین می تواند کمک کننده باشد. اگر علایم افراد شدید و طولانی بوده و بیش از یک یا دو ماه ادامه داشته باشد، باید از اسپری های بینی برای آلرژی بینی و اسپری های ریه برای آسم استفاده شود.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: مرحله سوم درمان بیمارانی است که درمان های معمول برای آن ها جوابگو نیست، در این موارد آلرژیست می تواند کمک کرده و ایمونوتراپی را شروع کند. ایمونوتراپی روشی است که در آن عامل محرک را به کرات با دوز های مشخص که حساسیت جدی ایجاد نکند، تحت تاثیر قرار می دهند تا سیستم ایمنی تحریک شود و در مقابل این عوامل مقاومت داشته باشد.

وی افزود: بیش از 80 درصد افراد بعد از اتمام دوره بهبود پیدا می کنند. دوره درمان حداقل سه سال طول می کشد و هزینه های زیادی دارد. بهتر است افرادی که آلرژی دارند از همان ابتدا درمان های معقول را شروع کنند تا نیاز به ایمونوتراپی نداشته باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نسخه ای کامل برای خلاص شدن از آلرژی بهاری" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نسخه ای کامل برای خلاص شدن از آلرژی بهاری"، کلیک کنید.