میانگین سرعت دسترسی به اینترنت در کشور چقدر است؟

میانگین سرعت دسترسی به اینترنت در کشور چقدر است؟

بنا بر آخرین اظهارات مسوولان، در حال حاضر متوسط سرعت اینترنت در کشور 12 مگابیت بر ثانیه است که با توسعه شبکه فیبر نوری به حدود 100 مگابیت بر ثانیه می رسد.

به گزارش تیکا، وقتی صحبت از سرعت اینترنت می شود، استفاده از کلمات تخصصی ممکن است کمی گیج کننده باشد اما به طور خلاصه، سرعت های اینترنتی معمولا با مگابیت برثانیه یا Mbps اندازه گیری می شود و هرچه این نرخ بالاتر باشد، اینترنت سریع تر خواهد بود.

سرعت اینترنت بیشتر هنگام لذت بردن از پخش تلویزیون آنلاین، دانلود فایل های حجیم یا مرور شبکه های اجتماعی اهمیت پیدا می کند. هرچه سرعت دانلود کاربر بیشتر باشد، می تواند از داده های بیشتری نیز استفاده کند و این حالت برای محتواهای با کیفیت بالا که به جریان دانلود ثابت نیاز دارد که کیفیت تصاویر را به حداکثر برساند، ایده آل است.

سرعت آپلود هم زمانی اهمیت دارد که پای محتوای مشارکتی در میان باشد، مثل زمانی که با دوستانتان بازی های آنلاین انجام می دهید یا وقتی یک تماس ویدیویی استفاده می کنید یا اینکه بخواهید فایل های خود را در سرویس ذخیره فضای ابری خود آپلود کنید.

اما به صورت کلی فناوری روز به روز در حال گسترش است و اکنون در عصر فناوری اطلاعات می توان گفت که وجود زیرساخت های نسل جدید می تواند تاثیرهای جدی بر روی کسب و کارها، اقتصاد، جامعه و… بگذارد با این حال،  فناوری فیبرنوری که طی سال های گذشته در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود؛ مورد توجه مسیولان وزارت ارتباطات قرار گرفت.    

فناوری فیبرنوری پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل های مسی معمولی دارد و داده های صوتی و تصویری را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال می دهد، به همین دلیل است که با گسترش فناوری و نیاز به اینترنت پرسرعت، جایگزینی کابل های مسی قدیمی با فیبر نوری به یک ضرورت تبدیل می شود.

این پروژه از جمله طرح هایی است که وزارت ارتباطات برای افزایش سرعت اینترنت در کشور در دستور کار خود قرار داده و طبق هدف گذاری انجام شده قرار است تا پایان امسال هشت تا 10 میلیون خانوار و تا پایان دولت 20 میلیون خانوار تحت پوشش قرار بگیرند و تا به حال پنج میلیون و 200 هزار پوشش ایجاد شده است.

وزیر ارتباطات اما معتقد است الان میانگین سرعت دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشور 12 مگابیت بر ثانیه است، اما با اجرای پروژه مبتنی بر فیبرنوری می توان به سرعت های 1000 مگابیت برثانیه دسترسی پیدا کرد. موضوعی که چندی پیش مهدی روحانی نژاد- معاون رگولاتوری- به آن اشاره کرد و گفت: متوسط سرعت اینترنت در کشور 12 مگابیت بر ثانیه است که با توسعه شبکه فیبر نوری در کشور به حدود 100 مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

البته با توجه به افزایش تعرفه بسته های اینترنتی و تعهد اپراتورها قرار است تا شش ماه آینده میانگین سرعت اینترنت در کشور 30 درصد افزایش یابد.  

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میانگین سرعت دسترسی به اینترنت در کشور چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میانگین سرعت دسترسی به اینترنت در کشور چقدر است؟"، کلیک کنید.