مشاوره هوش کودک

افزایش هوش کودک یکی از مهم ترین مواردی است که فکر والدین را به خودش مشغول می کند. صحبت از هوش که می شود اغلب یک مفهوم کلی به ذهن می رسد، اما نظر هاوارد گاردنر، روانشناس، تعریف هوش چیزی ورای مفاهیم کلی است؛ گاردنر به «هوش چندگانه» معتقد است. با توجه به نظریه هوش چندگانه این روانشناس، در ادامه، راه هایی را برای تقویت هر کدام انواع هوش بچه ها می خوانید تا فرزندان باهوش تری پرورش دهید.خرید کلاه پلیس بچه گانه از طریق اینستاگرام امکان پذیر است

مشاوره هوش کودک

تقویت انواع هوش کودکان

از آنجایی که ریاضی مغز را به چالش می کشد، درس سختی محسوب می شود. برای افزایش هوش کودک در ریاضی و ساختن یک ریاضی دان کوچک از فرزندتان، از تمرین های ساده شروع کنید. برای مثال وقتی از پله ها بالا و پایین می روید، شروع به شمردن تعداد آن ها با صدای بلند کنید. یا وقتی دارید لباس ها را تا می کنید علاوه بر شمردن تعداد، از فرزندتان بخواهید آن ها را بر اساس رنگ دسته بندی کند.

وقتی هم مهمان دارید می توانید از فرزندتان بخواهید به تعداد مهمان ها، بشقاب بردارد و جدا کند. همین کار را برای قاشق، چنگال و لیوان هم می تواند انجام دهد و بیشتر تمرین کند. یکی دیگر از تمرین هایی که می تواند بخش مربوط به هوش ریاضی را در مغز تقویت کند، پرسیدن سوال های شرطی است. سوال هایی طراحی کنید که اینطور شروع می شوند: «فکر می کنی اگر توی فلان شرایط بودی چه کار می کردی؟» یا اگر فلان چیز را داشتی چه می کردی؟ این سوال ها باعث می شوند ذهن بچه ها درگیر شود و خودشان را در شرایط متفاوت قرار دهند و ببینند در آن شرایط باید چه واکنشی نشان دهند.

تقویت هوش زبانی کودک

برای کودکتان کتاب های متناسب با سن و سالش را تهیه کنید و برایش بخوانید. این کار، باعث تقویت هوش کودک در حیطه هوش زبانی او می شود. علاوه بر کتاب ، می توانید برایش شعر بخوانید یا حتی روی علایمی که در اطراف تان می بینید کار کنید، مثلا توضیح دهید این علامت یعنی بن بست. در نهایت برای اینکه هوش زبانی او را به چالش بکشید و تقویت کنید، از او بخواهید برایتان قصه تعریف کند. موضوع قصه می تواند عروسکش باشد یا خود او. موضوع اهمیتی ندارد. چیزی که مهم است تلاش او برای حرف زدن است.

تقویت هوش موسیقی کودکان

نمایش های موزیکالی برای کودکان مناسب هستند. برای او موسیقی مناسب سنش پخش کنید و در کنارش آواز بخوانید و برقصید. روی گلدان های خالی بزنید یا روی قابلمه ها ریتم بگیرید. تمام این کارها به تقویت هوش کودک در زمینه موسیقی کمک می کنند.

تقویت هوش فضایی کودکان

هوش فضایی به توانایی کودکان به تجسم سه بعدی برمی گردد. برای تقویت هوش کودکان در زمینه هوش فضایی از پازل ها استفاده کنید. او را به کلاس های آموزش نقاشی بفرستید یا با او خمیر بازی کنید. در نهایت اگر هیچ کدام از این کارها را دوست نداشت می توانید برایش کتاب رنگ آمیزی بخرید و با کمک هم کتاب را رنگ کنید.

تقویت هوش درون فردی

هوش درون فردی، هوشی است که اگر تقویت شود، بچه ها می توانند احساسات درونی شان را بهتر مطرح کنند. برای تقویت هوش کودکان در حیطه ارتباط، عشق بی قید و شرط خودتان را به فرزندتان نشان دهید. تلاش هایش را تشویق کنید و توقع خودتان را واضح بیان کنید. به او یاد بدهید داشتن احساسات مختلفی مثل ترس، خجالت یا عصبانیت، عادی است و او باید با احساساتش صادق باشد.

تقویت هوش بین فردی

هوش میان فردی روی روابط بچه ها با افراد دیگر تاکید دارد. برای تقویت هوش کودکان در زمینه میان فردی فرزندتان را تشویق کنید تا با بچه ها دیگر ارتباط برقرار کند. این کار به خصوص در مورد کودکان امروزی اهمیت بیشتری دارد، چون آن ها کمتر با هم سالان خودشان ارتباط برقرار می کنند. همچنین می توانید به او یاد بدهید بعضی وقت ها، اسباب بازی هایش را به بقیه قرض دهد و زمانی که می خواهد، از آن ها درخواست کند.

تقویت هوش بدنی جنبشی

هماهنگی حرکت ها و توانایی پاسخ دادن به محرک ها، زیر مجموعه هوش بدنی جنبشی است. برای تقویت هوش کودکان در حیطه هوش بدنی _ جنبشی را برای پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن و کوهنوردی ببرید.از بچه ها بخواهید با دست هایشان دنیای بیرون را کشف کنند. خمیر بازی کردن، گل بازی و حتی آب بازی، به تقویت این هوش کمک می کند.

تقویت هوش طبیعت گرا در کودکان

پیدا کردن روابط و الگوهای موجود در طبیعت، بخشی از هوش طبیعت گراست. برای تقویت هوش کودکان در زمینه طبیعت گرایی آن ها را به فضاهای طبیعی مثل پارک، جنگل، کنار دریا یا رودخانه ببرید و از آن ها بخواهید خوب به اطرافشان دقت کنند. به همراه بردن یک ذره بین، می تواند ایده ی خوبی برای کشف موجودات ریزی مثل مورچه ها و دیدن زندگی شان باشد. خرید لباس ارتشی پسرانه جنگی  نیز باید با توجه به استانداردهای خاصی انجام شود

سنجش هوش

برای تشخیص هوش ابزارهای متفاوتی وجود دارد. در مرکز مشاوره شکرانه تست های معتبر ترجمه شده که روایی آنها تایید شده است گرفته می شود. یکی از این تست ها وکسلر نام دارد. تست وکسلر یکی از معتبر ترین تست های سنجش هوش برای کودکان 3 تا 16 سال است. در این تست تمامی ابعاد هوش سنجیده می شود. فواید تست های هوش در این است که به والدین این  آگاهی را می دهد که کودکان شان را در چه زمینه هایی پرورش دهند تا موفق تر باشند. خیلی از افراد این مسیله را به دست زمان و آزمون و خطا می سپارند اما ابزارهای هوش این کمک را به والدین می کند که این روند را تسریع کنند تا فرزندان موفق تری داشته باشند.

12 راهکار تاثیرگذار در رشد و تقویت هوش

 1. یاد گرفتن موسیقی
 2. انجام فعالیت جسمانی
 3. داشتن خواب کافی
 4.  ورزش های مغزی
 5. کتاب خواندن
 6. ماجراجویی
 7. ریاضیات
 8. صحبت کردن
 9. ارتباط چشمی
 10. امنیت
 11. حق انتخاب
 12. باور داشتن

سخن آخر

در این مقاله آموختید که برای افزایش هوش کودک راهکارهای مختلفی وجود دارد که به کمک آن ها می توان در زمینه های مختلف منجر به ارتقای هوش بچه ها شد. تقویت هوش زبانی، هوش موسیقیایی، هوش فضایی، هوش درون فردی و بین فردی از جمله مواردی بودند که می توانست در بالا بردن هوش کودکان موثر باشد. علاوه بر این در این زمینه می توانید از نیز کمک بگیرید و از وی راهنمایی بخواهید. لباس نظامی پسرانه  بر اساس علایق کودک خود می توانید بهترین نمونه خریداری نمایید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاوره هوش کودک" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاوره هوش کودک"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.