عفو مقام معظم رهبری به بیش از هزار نفر از زندانیان در هرمزگان – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

عفو مقام معظم رهبری به بیش از هزار نفر از زندانیان در هرمزگان - خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیکا، مجتبی قهرمانی اظهار داشت: در نتیجه پیشنهاد ریاست محترم قوه قضاییه و موافقت مقام معظم رهبری با عفو و تخفیف مجازات محکومین به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و عید مبعث نبی مکرم اسلام (ص) یکهزار و 62 نفر از زندانیان در استان هرمزگان مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار گرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مناسبت های مختلف مبنی بر لزوم رسیدگی به وضعیت زندانیان و خانواده هایشان، از موافقت معظم له با پیشنهاد عفو و بخشودگی محکومین که در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موجب خوشحالی زندانیان و خانواده هایشان شده است تشکر و قدردانی کرد.

قهرمانی با بیان اینکه یک سوم از مشمولان فرمان عفو مقام معظم رهبری مربوط به استان هرمزگان است، گفت: در این راستا با اتخاذ تدابیر لازم و بسیج همه امکانات برای تسریع در اجرای فرمان معظم له و دستورالعمل مربوطه در مورد زندانیان واجد الشرایط و آزادی فوری آنها اقدام شد.

وی با اشاره به اینکه مقدمات شناسایی مشمولان عفو اخیر در جریان سفر هیات اعزامی کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه به استان هرمزگان فراهم شد، گفت: با توجه به سیاست های ریاست محترم قوه قضاییه در جهت کاستن از ضررها و آسیب های جدی زندان به افراد و خانواده زندانیان و جامعه، این اقدام ویژه در استان هرمزگان صورت گرفته است.

رییس کل دادگستری هرمزگان در ادامه افزود: در میان هزار و 62 نفر زندانی مشمول عفو در استان هرمزگان 3 نفر محکوم به اعدام بودند و 46 نفر هم زندانیان زن هستند 354 نفر آزادی کامل و مابقی مشمول تخفیف مجازات هستند که تمام موارد به زندان اعلام شده است.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از ابلاغ دستورالعمل عفو، ضمن آغاز فرآیند بررسی واجدین شرایط با تشکیل کمیته ویژه ای در دستگاه قضایی هرمزگان، دستورات مقتضی به روسای دادگستری ها و دادستان های حوزه های قضایی، همچنین مدیرکل زندان های هرمزگان به منظور تسریع در این روند ابلاغ شد.

رییس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: برای تسریع در جامه عمل پوشاندن به فرمان عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی همکاران ما در اقصی نقاط استان در محل کارشان حاضر شده بودند و بررسی پرونده مشمولین واجد شرایط و آزادی آن ها به صورت شبانه روزی و حتی در خارج از وقت اداری ادامه داشته است.

قهرمانی افزود: بررسی عفو به صورت حرفه ای، تخصصی و کار کارشناسی ویژه صورت گرفته و ضمن بررسی موارد در شورای طبقه بندی زندان، کمیسیون استانی و کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضاییه، اعضای هیات کمسیون مرکزی نیز به مدت یک هفته در استان هرمزگان مستقر شدند و با تک تک زندانیان به مصاحبه پرداختند و در راستای اجرای ماده 11 آیین نامه عفو و تخفیف مجازات محکومان، ضمن نظارت بر صحت شرایط اعمال عفو زندانیان، گزارش کاملی از وضعیت محکومان استان را به طور مستدل و مستند همراه با جمع بندی و پیشنهاد به دبیرخانه کمیسیون مرکزی ارایه کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه در بررسی شرایط عفو مددجویان، اصول حقوقی جرم شناسی و کیفرشناسی از جمله بازدارندگی و حتمیت اجرای مجازات ها به دقت مورد توجه قرار گرفته است، یادآور شد: ارایه پیشنهاد عفو به هیچ وجه شامل محکومین سابقه دار، مرتکبان تکرار جرم، بزهکاران جرایم خاص و برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه نشده است و تنها افرادی که آثار اصلاح و تربیت در آنها مورد تایید کارشناسان قرار گرفته است مشمول عفو قرار گرفته اند.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان تاکید کرد: با اهتمام و جدیتی که در این زمینه از سوی همکاران ما وجود داشته است و با تاکیدات ریاست محترم قوه قضاییه تا پیش از ظهر امروز نوزدهم بهمن ماه مراتب در خصوص همه مشمولان به زندان های سراسر استان اعلام شد و انشاءاللّه تا قبل از یوم اللّه 22 بهمن همه محکومان و زندانیان واجد شرایط از حلاوت این عفو بهره مند خواهند شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عفو مقام معظم رهبری به بیش از هزار نفر از زندانیان در هرمزگان – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عفو مقام معظم رهبری به بیش از هزار نفر از زندانیان در هرمزگان – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.