شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

تیکا/فارس در مراسم روز شیراز، این شهر به عنوان میراث دار فرهنگی غنی و شهر انسان های معتدل معرفی شد و مسیولان از اتفاقات بزرگ در عرصه های عمرانی و فرهنگی این شهر خبر دادند.

13 اردیبهشت ماه مراسم روز شیراز با حضور جمع زیادی از اهالی فرهنگ و هنر و همچنین مسیولان شهر شیراز و استان فارس در هتل همای این شهر برگزار شد.

شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

در این مراسم رییس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با بیان اینکه شهر شیراز، شهر مکتب ها، مکتب خانه ها و هنرمندان است، گفت: این شهر با تمام شهرتش، هنوز رمز و رازهای کمتر شناخته شده ای دارد و هنوز همه مردم شهر خودمان هم در کوچه پس کوچه های آن قدم نزده اند.

محمدعلی چوبینی به اقدامات خوب انجام شده برای معرفی هر چه بیشتر شیراز اشاره کرد و گفت: راه اندزای سمفونی شهر شیراز، نگارش دایره المعارف شیراز، تبدیل کردن ساختمان قدیمی شهرداری شیراز به موزه شهر، توجه ویژه به حفظ و احیای بافت تاریخی شیراز و راه اندازی گردشگری باغات با احیای باغات قصرالدشت، برخی از این اقدامات است.

شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

وی با بیان اینکه ادبیات، سوغات شهر شیراز است، از برنامه ریزی های ویژه در این حوزه خبر داد.

یکی از اتفاقات جالب این مراسم، پیام تصویری آهنگساز شهیر ایرانی، «کارن همایون فر» بود که قرار است سمفونی شیراز توسط او ساخته شود.

همایون فر گفت: امیدوارم این قطعه در دل تک تک اهالی فرهیخته شیراز که پایتخت فرهنگی با قدمت هزاران ساله است، جای گیرد و این موسیقی بتواند گامی در تداوم این فرهنگ اصیل باشد.

وی ضمن قدردانی از اعتماد مسیولان شهر شیراز گفت: مسیولیت بسیاری خطیری بر دوش من است و امیدوارم از پس آن برآیم. وظیفه ما هنرمندان است که به رشد و شناسایی این سرزمین کمک کنیم تا فرهنگ کهن و اصیل ما گسترش یابد و تصویری تازه ای به جهان ارایه دهیم.

شهردار شیراز نیز با اشاره به میزبانی شیراز از میلیون ها مسافر در فروردین ماه، گفت: در قرآن کریم به میانه روی اشاره شده است و فیلسوف یونانی، ارسطو هم به اعتدال تاکید دارد و فکر می کنم شیرازی ها مصداق تمام عیار انسان های معتدل هستند.

محمدحسن اسدی با تاکید بر اینکه شیراز قطب گردشگری است و ظرفیت زیادی در این حوزه دارد، گفت: ما میراث دار یک فرهنگ اصیل و غنی هستیم و در همین راستا قرار است دانشنامه شیراز تالیف و موزه بلدیه شیراز امسال افتتاح شود. ضمن اینکه سند سومین حرم اهل بیت (ع) به نام شهر شیراز نیز در همین ایام رونمایی خواهد شد.

شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

وی با بیان اینکه در شیراز همزمان سه خط مترو در حال پیشرفت است، گفت: این حتی در شهری مثل تهران هم بی سابقه است و می توان گفت ما در شیراز یک شهر زیرزمینی فعال هم داریم و از طرفی در تمام ارتفاعات شهر نیز در حال کار هستیم.

اسدی بودجه عمرانی شهر شیراز را 25 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حدود 800 میلیارد تومان در راستای محله محوری و مسجد محوری هزینه خواهد شد. ضمن اینکه پارک آبی بزرگ و آکواریوم در دست ساخت بوده و قرارداد تله کابین شیراز نیز بسته شده است.

وی همچنین گفت: قرار بود امروز بین شهرداری شیراز، یزد و اصفهان تفاهم نامه مثلث گردشگری مبادله شود که این امر به زمان دیگری موکول شد اما پیش قرارداد آن آماده است.

شهردار شیراز افزود: باعث افنخار است که شیراز در سال 2024 به عنوان پایتخت محیط زیست آسیا انتخاب شده است و از طرفی این شهر، شهر جهانی صنایع دستی و عضو هییت مدیره شهرهای تاریخی جهان نیز هست.

اسدی در پایان اظهار کرد: تمامی این ها جزو اندکی از وظایف شورای شهر و شهرداری است که بدون هیچگونه منتی و از سر وظیفه انجام شده است، اما می خواهیم مردم بدانند که ما بیکار ننشسته ایم و مدیریت شهری، شورای شهر و شهرداری به صورت شبانه روزی در تلاش هستند تا بخشی از دین خود را ادا کنند.

مصطفی ندیم، گردآورنده دانشنامه شیراز نیز در این مراسم دقایقی با حضار به صحبت پرداخت و گفت: جلد نخست این دانشنامه با عنوان مفاخر و بزرگان تهیه می شود که دارای سه بخش است.

شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

ندیم افزود: جلد دوم به خوراک و فرهنگ مردم شیراز اختصاص دارد و جلد سوم به آرامستان های شیراز که اکثر آنها گل گشت و تفرج گاه بوده اند می پردازد. جلد چهارم عنوانش فرهنگ عامه است و در جلد پنجم به ادبیات شفاهی توجه شده است. جلد ششم به آثار تاریخی شیراز و  جلد هفتم نیز به جغرافیای تاریخی این شهر اختصاص دارد.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه مردم این شهر را همه در جهان می شناسند گفت: شیراز محل شعر و ادب است. مظهر زیبایی ها ، باغ ها و بستان ها، دارای مردمان خوش لهجه و مهمان نواز است و همچنین خاستگاه شعر و شعور، فلسفه، حکمت و عرفان است.

سید ابراهیم حسینی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند «شیراز معلم همه شهرها است»، گفت: شیراز یک برند است و شورای شهر وظیفه دارد برند بودن شیراز را پاس بدارد.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه امروز شورا و شهردار تمام همت خود را به میدان آورده اند تا آنچه به عنوان زیر ساخت برای رفاه و آسایش مردم لازم است فراهم کند، گفت: به همفکری شهروندان نیازمندیم و از آنها می خواهیم ایده های خود را در مسایل فرهنگی ارایه دهند.

به گزارش تیکا، در ادامه این مراسم دو هنرمند بزرگ شهر شیراز «محمود پاک نیت» و «محمد فیلی» به بیان خاطرات و دغدغه های خود پرداختند.

شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است

در انتهای مراسم، شهردار شیراز  از تحقق وعده سال گذشته در افتتاح پردیس سینمایی امین تارخ خبر داد و گفت: این مجموعه سینمایی تکمیل شده است و اکران فیلم ها در آن از همین اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شیراز میراث دار فرهنگ غنی و شهر انسان های معتدل است"، کلیک کنید.