شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد/نتایج کاوش ها باید انعکاس یابد

شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد/نتایج کاوش ها باید انعکاس یابد

تیکا/کرمان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر قدیم جیرفت را یک ظرفیت گردشگری دانست که باید زمینه بازدید از آن فراهم شود. 

مصطفی ده پهلوان امروز (14 بهمن ماه) در حاشیه بازدید از شهر قدیم جیرفت، با اشاره به ظرفیت های گردشگری محوطه های باستانی، اظهار کرد: از شهر تاریخی جیرفت با وسعت قابل توجه توسط مردم منطقه به عنوان «دقیانوس» هم شناخته می شود و لازم است تعیین حریم آن جزو اولویت های کاری باشد.

او ادامه داد: شرایط اقلیم جیرفت در فصل زمستان منحصربه فرد است که در کنار شهرت تاریخی اش می تواند به یک مقصد گردشگری هم تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف باید زیرساخت های لازم با در نظر گرفتن همه جوانب محوطه فراهم شود. 

وی بر لزوم حمایت از ادامه کاوش ها تاکید کرد و افزود: برای معرفی بیشتر محوطه های تاریخی باید از اعتبارات دیگر بخش ها برای این مهم استفاده شود تا کاوش ها ادامه داشته باشد. اگرچه در نتیجه کاوش های گذشته به یافته های خوبی دست یافتیم، اما به گفته کارشناسان نتایج باید بیش از این انعکاس یابد. 

سعید شاهرخی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این بازدید، بر سنددار شدن محوطه تاریخی شهر قدیم جیرفت (دقیانوس) تاکید کرد که به صورت جدی در دستور کار است و گفت: اگر اداره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان همکاری کند، این عرصه تاریخی جزو نخستین محوطه هایی است که ظرفیت سنددار شدن دارد.

او افزود: پیگیری این موضوع در دستور کار حوزه حقوقی املاک اداره کل میراث فرهنگی قرار دارد تا این عرصه با وسعت دو هکتار به زودی صاحب سند شود.

پایان خبر تیکا 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد/نتایج کاوش ها باید انعکاس یابد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد/نتایج کاوش ها باید انعکاس یابد"، کلیک کنید.