زیورآلات شهاب سنگی! – تیکا

زیورآلات شهاب سنگی! - تیکا

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد بخش هایی از یک گنجینه خیره کننده متعلق به «عصر برنز» که چند دهه قبل کشف شده بود از آهن شهاب سنگ ساخته شده است.

به گزارش تیکا، بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، گنجینه متعلق به «عصر برنز» که بیش از 60 سال پیش در اسپانیا کشف شده، حاوی مقداری فلز فرازمینی است، چراکه تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد بخش هایی از این گنجینه از آهن شهاب سنگی ساخته شده است.

«لایو ساینس» نوشت، این گنجینه که با نام «گنجینه بیینا» شناخته می شود و در سال 1963 میلادی توسط باستان شناسان کشف شده است، 59 شیء از جمله چند بطری، کاسه و زیورآلات نفیس را شامل می شود که از طلا، نقره، کهربا و آهن ساخته شده اند.

بر اساس آنچه در روزنامه «ال پاییس» منتشر شده است، پس از کشف این مجموعه آثار تاریخی در یک گودال واقع در استان «آلیکانته»، محققان متوجه جزییات عجیبی در مورد برخی از این قطعات آهنی شدند. محققان در زمان کشف این اشیاء تاریخی آن ها را به عنوان اشیایی شناسایی کردند که از فلز سرب تیره ساخته شده و در برخی مناطق براق است و با اکسیدی شبیه آهن پوشیده شده که عمدتاً ترک خورده است.

بر اساس مقاله ای که در 30 دسامبر در مجله «Trabajos de Prehistoria» منتشر شده، آهن مورد استفاده در دو مورد از این اشیاء از شهاب سنگی که حدود یک میلیون سال پیش به زمین سقوط کرده، نشات گرفته است.

برای انجام این تحقیق جدید، محققان دو قطعه آهن را آزمایش کردند: یک دستبند C شکل و یک کُره توخالی که روی آن یک ورقه طلا قرار گرفته و ممکن است زمانی برای تزیین یک شمشیر مورد استفاده قرار گرفته باشد. هر دو این اشیاء بین 1400 تا 1200 قبل از میلاد ساخته شده اند.

در حالی که محققان درباره اینکه چه کسی این اشیاء را ساخته و از محل ساخت این اشیاء مطمین نیستند، اما معتقدند که این اشیاء نخستین و قدیمی ترین اشیاء آهنی شهاب سنگی محسوب می شوند که در «شبه جزیره ایبریا» کشف شده اند.

این اشیاء در حال حاضر به عنوان بخشی از مجموعه «موزه باستان شناسی بیینا» در اسپانیا نگهداری می شوند.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زیورآلات شهاب سنگی! – تیکا" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زیورآلات شهاب سنگی! – تیکا"، کلیک کنید.