رییسی: نمایشگاه کتاب زمینه ای مناسب برای تبادل افکار نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب است

در بازدید از سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛

رییسی: نمایشگاه کتاب زمینه ای مناسب برای تبادل افکار نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب است

رییس جمهور گفت: برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب فضای مناسبی برای ارتباط بین نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب و تبادل افکار آنان ایجاد می کند، اما دولت مردمی در راستای ایجاد عدالت فرهنگی تلاش کرده برای کسانی که به هر دلیلی نمی توانند به این نمایشگاه در تهران بیایند نیز امکان دسترسی گسترده تر و آسان تر به کتاب را فراهم کند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری تیکا، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی صبح امروز شنبه در جریان بازدید از تعدادی از غرفه ها و برخی بخش های سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، حمایت از نویسندگان، ناشران و کتابخوانان را زنجیره ای توصیف کرد که باید همه حلقه های آن به خوبی مورد توجه و حمایت قرار گیرند و تصریح کرد: دولت مردمی تلاش کرده در راستای تسهیل دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به کتاب، سیاست احداث کتابخانه و توزیع کتاب را براساس سند آمایش سرزمینی پیش ببرد و بر همین اساس در سفر استانی دولت به کردستان در دیداری که با اهالی فرهنگ داشتم از اقدامات دولت در این زمینه ابراز رضایت می کردند.

رییس جمهور افزود: دولت مردمی در همین راستا حدود یک میلیون و 700 هزار جلد کتاب به استان های مختلف ارسال کرد تا کسانی که به هر دلیل امکان حضور و دسترسی به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را نداشتند، بتوانند از این کتاب ها استفاده کنند.

رییسی در ادامه یکی دیگر از محور های سیاست های فرهنگی دولت در زمینه انتشار و توزیع کتاب را تامین کاغذ عنوان کرد و اظهار داشت: امروز با رسیدن ظرفیت توزیع کاغذ از 5 به 80 هزار تن در سال می توانیم اعلام کنیم که در تولید این محصول خودکفا و مستقل شده ایم. البته این خودکفایی می توانست در سال های گذشته حاصل شود، اما بالاخره با تلاش دولت مردمی حاصل شده و لذا برای گام های بعدی برنامه ریزی و اقدام خواهیم کرد.

رییس جمهور با اشاره به سیاست های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب، گفت: نمایشگاه کتاب یک رویداد فرهنگی بزرگ و زمینه ای برای برقراری ارتباط مفید و موثر بین نویسندگان، ناشران و کتابخوانان و بستری برای تبادل افکار است. به برکت انقلاب اسلامی عرصه نشر و توزیع کتاب به خوبی مورد توجه قرار گرفته و در حالی که پیش از انقلاب نمایشگاه کتاب تهران به ایجاد فضایی در قالب دو چادر در کنار دانشگاه تهران خلاصه می شد، امروز با حمایت ها و تشویق هایی که بانی اصلی آن رهبر معظم انقلاب است، نمایشگاهی به این وسعت و کیفیت برای کتاب برگزار می شود که شوق و علاقه همگان را برای کتابخوانی ارتقا می بخشد.

رییسی در ادامه با اشاره به در دسترس قرار گرفتن ابزار ها و امکانات جدید ارتباطی و اطلاعاتی و فراگیری فضای مجازی، خاطرنشان کرد: با وجود همه این تحولات، اما همچنان کتاب جایگاه خود به عنوان بهترین امکان برای ثبت، نشر و انتقال دانش را حفظ کرده و ابتدا باید خود کتاب تهیه شود تا بعد به صورت مکتوب یا مجازی در اختیار علاقمندان به کتاب قرار گیرد.

رییس جمهور در پایان با اشاره به حضور خود در غرفه مشترک دانشجویان فلسطینی در ایران، نویسندگان، هنرمندان و اهالی فرهنگ را به توجه بیشتر به مسایل فراملی به ویژه موضوع فلسطین و غزه فرا خواند و گفت: در جریان حضور در این غرفه نیز توضیح دادم که امروز غزه به تابلویی تبدیل شده که یک وجه آن صفحه روشن شرافت، مقاومت و دلدادگی به خداست و صفحه تاریک آن نیز نمایش اوج رذالت، جنایت و نسل کشی رژیم صهیونیستی و حامیان او و در راس آنها آمریکایی ها است که این صفحه پرده از نفاق و چهره واقعی تمدن غربی برانداخته است و لازم است این دو صفحه با ابزار های فرهنگی و هنری از جمله کتاب و فیلم ثبت شده و برای عصر ها و نسل ها به نمایش درآید.

رییسی در جریان حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از غرفه های انتشارات آریانا قلم، چاپ و نشر عروج، انتشارات انقلاب اسلامی، انتشارات دارالکتب السلامیه، انتشارات سدید، انتشارات بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سلیمانی، انتشارات کتابستان معرفت، انتشارات بین الملل انتشارات کتاب آبان، نشر آموت، انتشارات سایان، انتشارات حماسه یاران، انتشارات حوزه علمی قم و غرفه کمیته مشترک دانشجویان فلسطینی در ایران و غرفه کاغذ ایرانی به عنوان متولی توزیع کاغذ داخلی میان ناشران بازدید کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییسی: نمایشگاه کتاب زمینه ای مناسب برای تبادل افکار نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییسی: نمایشگاه کتاب زمینه ای مناسب برای تبادل افکار نویسندگان، ناشران و اهالی کتاب است"، کلیک کنید.