رییسی: باید تحولی جدی در ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود

رییسی: باید تحولی جدی در ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با تکیه بر تجربیات حاصل از 4 دهه مبارزه با این آسیب اجتماعی، گفت: با نگاه عملیاتی و با هدف مبارزه جدی، اساسی و اصولی با این معضل باید تحولی جدی در مسیولیت ها و عملکردهای این ستاد ایجاد شود.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری تیکا، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی امروز شنبه در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن قدردانی از تلاش ها و اقدامات همه دست اندرکاران این ستاد، مبارزه با مواد مخدر را یکی از مهم ترین مسایل کشور عنوان کرد و افزود: مقابله تمام عیار با مواد مخدر از ورود تا توزیع و همچنین معضل اعتیاد، با توجه به آسیب های جدی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن، به هیچ وجه نباید دچار آفت روزمرگی شده و به امری عادی تبدیل شود.

ضرورت ایجاد تحولی جدی در رویکردها، مسیولیت قاچاق موادها و عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با تکیه بر تجربیات حاصل از 4 دهه مبارزه همه جانبه با این آسیب اجتماعی، با نگاه عملیاتی و با هدف مبارزه جدی، اساسی و اصولی با این معضل، تحولی جدی در رویکردها، مسیولیت ها و عملکرد خود ایجاد کند، افزود: اگر چه همه آمارها حکایت از توفیقات پیشرفت در مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر دارد، اما به هیچ وجه نباید به این موفقیت ها بسنده کرد.

حجت الاسلام رییسی مصوباتی که در این جلسه به تصویب رسید و اصلاحاتی که در طول سالیان گذشته در روند و رویه عمل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده را در اثربخشی به اقدامات این ستاد و دستگاه های مسیول، خوب اما ناکافی دانست و بر اهمیت و ضرورت بازنگری در عملکرد گذشته و برخورداری از نگاه فرابخشی از سوی این ستاد تاکید کرد.

رییس جمهور با اشاره به بخشی از آسیب های ناشی از قاچاق مواد مخدر، از جمله تقدیم شهدای گرانقدر متعدد در میدان مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر و آسیب های اجتماعی و فرهنگی از جمله از هم پاشیدن خانواده ها و امثال آن، توزیع و مصرف مواد مخدر را علاوه بر یک معضل، بستری برای معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بی شمار دانست که ضرورت مبارزه قاطع با آن را بیش از پیش افزایش می دهد.

حجت الاسلام رییسی همچنین با اشاره به تعدد دستگاه های مسیول که در امر مبارزه با مواد مخدر درگیر و دخیل هستند و هزینه های مادی و معنوی عظیمی که این معضل به کشور تحمیل می کند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا پرچم مبارزه جدی با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر را برافراشته نگاه داشته است، اما کشورهای دیگر به ویژه کشورهای غربی به هیچ وجه به مسیولیت های خود در این رابطه به شکل شایسته عمل نکرده اند و لازم است ضمن مسیول سازی این کشورها، این موضوع برای آنها تبیین شود که اگر مبارزه بی امان ایران نبود، مواد مخدر کل اروپا را فرا می گرفت.

اهمیت تمرکز بر مقابله با مبادی تولید و توزیع عمده

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت تبیین موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با ترانزیت و قاچاق مواد مخدر با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، مسیولان ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مکلف کرد، تمرکز اصلی خود را بر مقابله با مبادی تولید و توزیع عمده مواد مخدر قرار دهند و علاوه بر هماهنگی با دستگاه دیپلماسی کشور در مقابله با تولید مواد مخدر در برخی کشورهای همسایه، با همکاری دستگاه های اطلاعاتی ضمن شناسایی منابع مالی شبکه های بزرگ، با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر نیز برخورد قاطع داشته باشند.

رییسی در ادامه از شهرداری تهران و دیگر دستگاه های همکار برای جمع آوری معتادین متجاهر از سطح شهر قدردانی کرد و گفت: متاسفانه معتادین متجاهر پس از ابتلا به اعتیاد تبدیل به یکی از شبکه های خرد اما گسترده توزیع مواد مخدر شده و علاوه بر آن منشا آسیب های اجتماعی متعددی از جمله سرقت می شوند.

رییس جمهور بر اهمیت کار رسانه ای برای ارتقای آگاهی جامعه و ایجاد تنفر از مواد مخدر به خصوص نزد جوانان تاکید کرد و از رسانه ملی و رسانه های مکتوب و مجازی و افراد صاحب جایگاه و تریبون خواست تا برای ایجاد حساسیت و تنفر اجتماعی و عمومی نسبت به مصرف مواد مخدر در جامعه تلاش کنند.

حجت الاسلام رییسی همچنین بر اهمیت مشارکت مردم و نهادهای مردمی به خصوص مساجد و تشکل های فرهنگی و اجتماعی مردم نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر و ایجاد تنفر عمومی نسبت به مصرف آن تاکید کرد و با بیان اینکه در هر حوزه ای که توانسته ایم مشارکت مردم را به کار بگیریم، در آن عرصه موفق بوده ایم، از همه دستگاه های کشور خواست میزان، کیفیت و نحوه جذب حداکثری مشارکت مردم در حوزه خود را به شکل دقیق مورد بازنگری قرار دهند.

رییس جمهور با اشاره به گزارش های ارایه شده در این جلسه درباره آسیب های مختلفی که در کمین خانواده معتادین بازداشت شده است، بر حمایت بیش از پیش از خانواده زندانیان به ویژه معتادان زندانی تاکید کرد.

رییسی در پایان سخنان خود با بیان اینکه آنچه بیان شد به معنای نادیده انگاشتن تلاش ها، زحمات و فداکاری های صورت گرفته در عرصه مبارزه با مواد مخدر نیست، تاکید کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر باید بدون ورود به عرصه اجرا، در جایگاه قوه عاقله و مسیول رصد و پایش فرایند مبارزه با ترانزیت، قاچاق و مصرف مواد مخدر با یک نگاه عملیاتی مسیولیت های خود و عملکرد دستگاه های مسیول را به طور دقیق پیگیری کند.

در جلسه امروز 5 مصوبه در راستای تقویت و اثربخشی بیشتر اقدامات ستاد در امر مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر به تصویب اعضا رسید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییسی: باید تحولی جدی در ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییسی: باید تحولی جدی در ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود"، کلیک کنید.