روایتی جدید از سردار شهید کاظمی در «احمد» – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

روایتی جدید از سردار شهید کاظمی در «احمد» - خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری تیکا – گروه استان ها- ابوالفضل شایان: ایران در تمامی دوران ها قهرمانان زیادی برای به تصویر کشیدن در قاب سینما دارد. بسیاری از آنها در کتب مختلف روایت شده اما در بسیاری از مواقع از نمایش و تاریخ شفاهی غافل بوده ایم.

در این بین اما هستند برخی از آثار سینمایی که گوشه ای از تاریخ معاصر کشورمان را به درستی روایت کرده است، فیلم «احمد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی، از جمله این آثار است که در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر و چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر اصفهان در سینما فلسطین اکران شده است.

این فیلم به سراغ زاویه ای دیده نشده از سردار حاج احمد کاظمی یکی از فرمانده هان نامی هشت سال دفاع مقدس رفته است، اما نه در زمان جنگ بلکه در زمان زلزله بم، فیلم «احمد» 24 ساعت ابتدایی این فاجعه و رشادت های سردار کاظمی را بر روی پرده نقره ای به نمایش درآورده است.

در نگاه اول، فیلم در انتخاب بازیگر به درستی عمل کرده و به دنبال چهره های مشهور نبوده است. این نکته به قابل باورتر شدن روایت فیلم کمک کرده است. تینو صالحی که در تیاتر چهره شناخته شده تری است، به خوبی توانسته از پس این نقش برآید. هرچند ممکن است کارگردان با انتخاب لهجه اصفهانی نداشتن کاراکتر، مورد نقد قرار بگیرد اما شخصیت باورپذیری را ارایه می دهد.

این فیلم خرده روایت هایی از مردم بم در زمان زلزله است که البته در برخی از سکانس ها بیننده را از روایت اصلی دور می کند و در برخی دیگر به جذابیت آن می افزاید.

فیلم «احمد» از ابتدا دارای صحنه های پر التهابی است که برخی از آنها مخاطب را روی صندلی میخکوب می کند، گاهی باعث به وجد آمدن و گاهی هم با لحظات احساسی، باعث گریه مخاطب می شود. همچنین در بعضی از سکانس های فیلم، دولت وقت و ساز و کار مدیریت بحران به نقد کشیده می شود که شاید یکی از خصیصه های کارگردان فیلم، امیرعباس ربیعی همین انتقادات تند او به دولت هاست.

البته باید قبل از تماشای این فیلممطالعه ای در خصوص شخصیت سردار شهید حاج احمد کاظمی داشته باشیم تا بتوانیم راحت تر در خصوص اینکه چقدر این فیلم به شخصیت این سردار شهید نزدیک است قضاوت کنیم.

در مجموع فیلم «احمد» با توجه به موضوع و نحوه تولید می تواند نمره خوبی را در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر به خود اختصاص دهد و شاید تینو صالحی بتواند یکی از کاندیداهای نقش اصلی مرد در بخش بازیگر نقش اول مرد باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایتی جدید از سردار شهید کاظمی در «احمد» – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایتی جدید از سردار شهید کاظمی در «احمد» – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.