روایتی از زندگی و سلوک محمدجواد حجتی کرمانی در یک مستند

روایتی از زندگی و سلوک محمدجواد حجتی کرمانی در یک مستند

مستند «عشق و تلاش» از مجموعه مستندهای آیینه عمر، پرتره ای درباره محمد جواد حجتی کرمانی، نویسنده، محقق و از پیشکسوتان انقلاب اسلامی از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

به گزارش تیکا، این مستند هفدهمین فیلم از مجموعه مستندهای «آیینه عمر» است که به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی صدرا صدوقی وکارگردانی رضا عباسی تهیه شده و فردا پنجشنبه، 24 خرداد ماه ساعت 19 از شبکه چهار پخش می شود.

رضا عباسی، کارگردان این فیلم با اشاره به گوشه ای از زندگی نامه حجتی کرمانی گفت: استاد محمد جواد حجتی کرمانی در سال 1311 شمسی در یکی از محلات قدیمی شهر کرمان و در خانواده ای روحانی متولد شد، او نخستین فرزند حجت الاسلام حاج میرزا عبدالحسین حجتی کرمانی بود که جدیدالاسلام محسوب می شد، استاد خود در فیلم روایت می کند که: «من زرتشتی زاده هستم. پدرم در سن 12 سالگی مسلمان می شود و بعد می رود حوزه و روحانی می شود. الان پسرعموهای من زرتشتی هستند. کتابی هم درباره روند مسلمان شدن پدرم با عنوان «از آتشکده تا مسجد» نوشتم که خیلی خواندی است»

او ادامه داد: استاد حجتی بخش قابل توجهی از عمر خود را در زندان های رژیم ستم شاهی گذرانده، اما در این ایام سخت و طاقت فرسا نیز از تدریس، تحقیق، ترجمه و نگارش کتاب و مقالات تخصصی فاصله نگرفته است. پس از پیروزی انقلاب، ایشان به عنوان اولین امام جمعه کرمان منصوب شدند. همچنین در سال1358 به عنوان نماینده مردم کرمان به مجلس خبرگان قانون اساسی و در سال 1359 از طرف مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و در سال1369 نیز از سوی مردم کرمان به عنوان نماینده در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شدند.

کارگردان مستند «عشق و تلاش» تاکید کرد: حجت الاسلام حجتی کرمانی از نویسندگان توانایی است که همواره مسایل روز کشور از جمله مشکلات فرهنگی، اجتماعی و دینی را با بیانی ساده و قلمی شیوا در مطبوعات مختلف از جمله در روزنامه اطلاعات به رشته تحریر درآورده است. از جمله مقالات مطبوعاتی او می توان به سلسله مقالاتی با عنوان «همراه با محرمان خلوت انس» اشاره کرد. وی علاوه بر این مقالات، آثار دیگری نیز به صورت کتاب، تالیف یا ترجمه کرده است، که از آن جمله می توان به کتاب های «جلوه مسیح»، «روابط اجتماعی در اسلام»، «اسرار سقیفه»، «مرزهای ایدیولوژیک»، «از آتشکده تا مسجد» (این مجموعه را در مورد پدر مرحومشان حاج شیخ عبدالحسین حجتی کرمانی و موضوع گرویدن ایشان از آیین زرتشتی به اسلام و تشیع به رشته تحریر درآورده است.)، «حسین ابن علی علیه السلام حماسه تاریخ»، «از خرداد تا خرداد (ارتش بیست میلیونی چه گفت؟)» و ترجمه سه جلد از تفسیر المیزان علامه طباطبایی(ره) اشاره کرد.

عباسی در پایان گفت: در این مستند ضمن آنکه مخاطبان شاهد روایت جذاب و شنیدنی استاد حجتی کرمانی از زندگی و سلوک فرهنگی، دینی و اجتماعی شان هستند، چهره هایی چون عبدالمجید معادیخواه رییس بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، سید محمد اصغری استاد دانشگاه تهران و وزیر سابق دادگستری و اصغر قریشی از اعضای حزب ملل اسلامی نیز گفتارهایی شنیدنی درباره این عالم و محقق فرزانه بیان کرده اند.

به گزارش تیکا، «آیینه عمر» کاری از گروه فرهنگ واندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی 26 چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.

مجموعه مستند «آیینه عمر» پنجشنبه ها ساعت 19 پخش و جمعه ها ساعت 12 و 30 تکرار می شود.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایتی از زندگی و سلوک محمدجواد حجتی کرمانی در یک مستند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایتی از زندگی و سلوک محمدجواد حجتی کرمانی در یک مستند"، کلیک کنید.