راه اندازی کلینیک سلول درمانی در بیمارستان فرهیختگان

غلامرضایی به تیکا خبر داد؛

راه اندازی کلینیک سلول درمانی در بیمارستان فرهیختگان

رییس بیمارستان فرهیختگان از مذاکره با مرکز ملی ژنتیک به منظور راه اندازی کلینیک سلول درمانی خبر داد و گفت: در این کلینیک بر مبنای پزشکی فرد محور و بر اساس ساختار ژنتیکی بیمار، تجویز دارو انجام می شود.

حمیدرضا غلامرضایی رییس بیمارستان فرهیختگان در گفتگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری تیکا اظهار کرد: بیمارستان فرهیختگان در 21 بهمن سال 1397 با حضور مسعود نمکی، وزیر بهداشت وقت، علی اکبر ولایتی، رییس هییت امنا و محمدرضا طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد و از 17 فروردین 1398 شروع به کارکرد.

وی بابیان اینکه از همان ابتدا بخش های زنان، داخلی و اطفال از بخش های فعال بیمارستان بودند، افزود: دی ماه همان سال کرونا آمد، اما مجدانه تلاش کردیم، با پشت سر گذاشتن موج های متعدد کرونا، به حالت عادی برگردیم به طوری که در بهمن ماه 1398 بخش دیالیز و تیکا سال بعد، بخش پیوند کلیه راه اندازی شدند. البته ناگفته نماند که در همه گیری کرونا از ارایه خدمت به بیماران کرونایی غافل نبودیم و بخش مراقبت های ویژه بیمارستان به بیماران بدحال کرونایی اختصاص داشت.

غلامرضایی با اشاره به راه اندازی بخش های دیگر بیمارستان فرهیختگان، یادآور شد: بیمارستان فرهیختگان یک مرکز آموزشی است، بنابراین ضرورت داشت تا بخش های عمومی درمان را توسعه دهیم، بنابراین بخش های جراحی، ارتوپدی و جراحی اعصاب نیز در طول این مهروموم ها تجهیز و توسعه پیدا کردند.

نخستین پیوند پانکراس در بیمارستان فرهیختگان در آینده ای نزدی

وی گفت: علاوه بر پیوند کلیه موافقت اصولی بخش تخصصی پیوند مغز و استخوان نیز گرفته شده، اما به دلیل نیاز به سرمایه گذاری بسیار زیاد هنوز محقق نشده؛ همچنین برای راه اندازی بخش پیوند کبد نیز اقدام شده است. در حوزه پیوند پانکراس نیز ورود کرده ایم، چند مورد بیمار نیز هماهنگ شده و به محض اینکه اولین مریض تایید شود، اولین پیوند پانکراس در بیمارستان فرهیختگان انجام می شود.

رییس بیمارستان فرهیختگان بابیان اینکه بخش هایی از بیمارستان نیز مانند آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و جراحی قلب برون سپاری شده اند، ادامه داد: ماهانه 400 آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی در بیمارستان فرهیختگان انجام می شود. تعداد دیالیز نیز در ماه نزدیک به هزار و 800 دیالیز می رسد.

بیمارستان فرهیختگان در جمع برترین های پیوند کلیه کشور

این فلوشیب پیوند کلیه خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست گزاری انجام شده از سوی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، بیمارستان فرهیختگان علاوه برای ارایه خدمات درمانی به عنوان یک بیمارستان جنرال، می بایست در یک حوزه سرآمد باشد، به همین دلیل پیوند کلیه هدف گذاری شد و خوشبختانه با انجام یک هزار و 100 پیوند در سه سال گذشته در حال حاضر بیمارستان فرهیختگان در جمع برترین های کشور در حوزه پیوند کلیه است.

وی بابیان اینکه بیمارستان لبافی نژاد در سال گذشته 270 پیوند و ما 350 پیوند کلیه داشتیم و امسال بیمارستان فرهیختگان به 400 پیوند کلیه خواهد رسید، افزود: مگا لب بیمارستان فرهیختگان یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های کشور است که برون سپاری شده؛ این بخش همواره به عنوان یکی از نقاط مثبت بیمارستان در اعتباربخشی ها مطرح بوده است.

50 تخت مراقبت ویژه فعال در بیمارستان فرهیختگان

غلامرضایی بابیان اینکه بیمارستان فرهیختگان گنجایش 320 تخت دارد، افزود: بر اساس آن جه که وزارت بهداشت مصوب کرده، امکان به کارگیری 245 تخت وجود دارد و هم اکنون 180 تا 190 تخت بستری فعال داریم. علاوه بر این 25 تخت آی سی یو، 8 تخت سی سی یو، 10 تخت ان آی سیو و 7 تخت آی سیو قلب یعنی جمعاً 50 تخت ویژه در بیمارستان فرهیختگان وجود دارد.

وی همچنین گفت: بیمارستان فرهیختگان در حوزه گردشگری سلامت نیز ورود کرده؛ البته در ابتدای راه هستیم و فعلاً ماهانه حدود 10 بیمار خارجی برای دریافت خدمات درمانی به این بیمارستان مراجعه می کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با اشاره به ماهیت آموزشی و پژوهشی بیمارستان فرهیختگان، ادامه داد: مرکز تحقیقات همگرا در بیمارستان فرهیختگان با مشارکت و همکاری متخصصین علوم پایه و بالینی در بین مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی دانشگاه آزاد رتبه اول را دارد؛ اساتید حدود 60 تا 70 مقاله در سه سال اخیر در مجلات معتبر منتشر کرده اند و چندین کتاب نیز به چاپ رسیده است.

پذیرش دستیار پزشکی در پنج رشته جدید

وی افزود: در سال 1401 نزدیک به 1200 دانشجو شامل انترن، پرستار و رشته های پاراکلینیکی و رزیدنت تربیت کردیم. در حال حاضر در این بیمارستان 15 رزیدنت جراحی فک فعالیت می کنند؛ مجوز جذب رزیدنت در چهار رشته زنان، جراحی، بیهوشی و اطفال نیز گرفته شده و به زودی مجوز اورولوژی نیز تایید خواهد شد.

غلامرضایی گفت: بیمارستان فرهیختگان تاکنون دو بار اعتباربخشی درجه یک شده و در حال حاضر در فهرست 60 بیمارستان برتر از میان هزار و 100 بیمارستان کشور هستیم. ان شاءالله با ارزیابی که در بهمن 1402 انجام شده، به یکی از بیمارستان های یک عالی تبدیل خواهیم شد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت هایی که در بیمارستان فرهیختگان فراهم شده، آزمایش های بالینی ایده های پژوهشی متعددی در این مرکز انجام می شود. به عنوان مثال به تازگی فاز یک داروی آلزایمر به سرانجام رسیده و وارد فاز دوم شده است.

راه اندازی کلینیک سلول درمانی با همکاری مرکز ملی ژنتیک

رییس بیمارستان فرهیختگان از مذاکره با مرکز ملی ژنتیک به منظور راه اندازی کلینیک سلول درمانی خبر داد و افزود: در این کلینیک بر مبنای پزشکی فرد محور و بر اساس ساختار ژنتیکی بیمار، تجویز دارو انجام می شود؛ این قابلیت در درمان بیماران سرطانی و تعیین دوز شیمی درمانی بسیار کاربرد دارد.
وی در پایان با اشاره به فعالیت مطلوب بخش های ارتوپدی، ارورولوژی، شیمی درمانی، فیزیوتراپی، «گوش، حلق و بینی»، جراحی داخلی و کلینیک تغذیه، اظهار کرد: امیدواریم با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی و سرمایه گذاری در آینده شاهد رسیدن بیمارستان فرهیختگان به حداکثر ظرفیت در تمامی حوزه باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه اندازی کلینیک سلول درمانی در بیمارستان فرهیختگان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه اندازی کلینیک سلول درمانی در بیمارستان فرهیختگان"، کلیک کنید.