دولت اسراییل یک رژیم بی قانون است؛ افشای جاسوسی از دیوان لاهه این را تایید کرد

دولت اسراییل یک رژیم بی قانون است؛ افشای جاسوسی از دیوان لاهه این را تایید کرد

مدیر اجرایی سابق سازمان دیده بان حقوق بشرگفت، «من نباید از بی قانونی کابینه ای که غیرنظامیان فلسطینی را در غزه بمباران می کند و به آنها گرسنگی می دهد تعجب کنم، اما همچنان از بی شرمی مقام های اسراییل برای براندازی تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی در مورد جنایات جنگی اش شوکه شدم.»

به گزارش تیکا، «کنت روث» مدیر اجرایی سابق سازمان دیده بان حقوق بشر در مطلبی با این مقدمه که «وقتی از وقاحت تلاش های ارعاب اسراییل مطلع شدم، شوکه شدم و این تلاش ها، به افتخار دادستان های دیوان کیفری بین المللی است که شکست خورده است» برای روزنامه گاردین نوشت: «من نباید از بی قانونی کابینه ای که غیرنظامیان فلسطینی را در غزه بمباران می کند و به آنها گرسنگی می دهد تعجب کنم، اما همچنان از بی شرمی تلاش های اسراییل برای براندازی تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی در مورد جنایات جنگی اش شوکه شدم.»

او ادامه داد: «همانطور که روزنامه گاردین همراه با رسانه های اسراییلی 972+ و لوکال کال (Local Call) افشا کردند، کابینه اسراییل در طول 9 سال گذشته سازمان های اطلاعاتی خود را برای نظارت، هک، فشار، لکه دار کردن و ظاهرا تهدید کارکنان ارشد دیوان کیفری بین المللی در تلاش برای خارج کردن تحقیقات دادگاه از مسیر خودش مستقر کرده است.»

کنت روث نوشت: «این تلاش وقیحانه بود. گاردین گزارش داده است که مردان مرموزی با فاتو بنسودا، دادستان ارشد سابق آی سی سی، در خارج از خانه شخصی او ملاقات کردند و پاکتی حاوی پول نقد را به او دادند که دیوان کیفری بین المللی معتقد بود احتمالا اسراییل می خواست به این دادستان پیام دهد که می داند کجا زندگی می کند. گفته می شود که آنها او و خانواده اش را تهدید کرده و گفتند: شما باید به ما کمک کنید و اجازه دهید ما از شما مراقبت کنیم. شما نباید وارد مسایلی شوید که می تواند امنیت شما یا خانواده شما را به خطر بیندازد.»

مدیر سابق دیده بان حقوق بشر گفت: «آنها یک عملیات گزنده آشکار علیه شوهرش و یک کمپین لکه دار کردن وجهه علیه او ترتیب دادند. بر اساس این گزارش، آنها همچنین ارتباطات او و کارکنانش با فلسطینیان را به طور گسترده زیر نظر داشتند.»

کنت روث که مدیر اجرایی سابق دیده بان حقوق بشر بین سال های 1993-2022 و استاد مدعو در دانشکده روابط عمومی و بین المللی پرینستون است، در ادامه مطلب خود نوشت: «این نظارت در زمان جانشین او و دادستان ارشد فعلی دیوان کیفری بین المللی، “کریم خان” ادامه یافت. این ممکن است توضیح دهد که چرا به نظر می رسید کابینه اسراییل از طرح کریم خان برای گرفتن حکم بازداشت برای مقامات ارشد اسراییل قبل از هر کس دیگری اطلاع داشت. کابینه اسراییل آشکارا احساس می کرد که بنسودا از یک کشور کوچک آفریقایی، گامبیا، آسیب پذیر است. یک منبع برای گاردین طرز تفکر کابینه اسراییل را اینطور توضیح داد که “بنسودا سیاه پوست و آفریقایی است، پس چه کسی اهمیت می دهد؟”

اما اسراییل، بنسودا را اشتباه ارزیابی کرد. او به طرز چشمگیری در برابر این تلاش برای ارعاب مقاومت کرد. هنگامی که او در فوریه 2021 از سمت دادگاه اطمینان خاطر یافت که فلسطین به عنوان یک کشور دارای وضعیت کافی برای پیوستن به آن و اعطای صلاحیت شناخته می شود، اقدام کرد. دوره او در ژوین 2021 به پایان می رسید، بنابراین او می توانست مشکل را به کریم خان واگذار کند، اما در عوض، در مارس 2021، تحقیقاتی را آغاز کرد که اکنون مقامات اسراییلی را درگیر کرده است.

اقدامات نظارتی و ارعاب اسراییل یک عملیات خودسرانه و سطح پایین نبود. گفته می شود که این عملیات مخفی توسط یوسی کوهن، یکی از متحدان نزدیک بنیامین نتانیاهو که در آن زمان سازمان اطلاعات خارجی اسراییل (موساد) را اداره می کرد، انجام شد. گفته می شود که نتانیاهو “دستورالعمل هایی درباره “مناطق مورد علاقه” برای نظارت ارسال کرده و وسواس به شنود ارتباطات دفتر دادستانی داشت. کاش می شد امیدوار بود که او به جای ممانعت از اجرای عدالت، به اجرای عدالت وسواس می داشت.

این موضوع، این ادعا را که پیش از هر چیز توسط آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شد، نشان می دهد که دادستان دیوان کیفری بین المللی باید به جای درخواست حکم بازداشت برای نتانیاهو و یوآو گالانت (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی)، سوابق تحقیقات و محاکمه جنایتکاران جنگی خود را بررسی می کرد.

در مورد مقامات ارشد اسراییلی، چنین سابقه ای وجود ندارد. برعکس، به نظر می رسد مقامات اسراییلی تحقیقات را تنها پس از اطلاع از نظارت بر خودشان مبنی بر اینکه دادستان دیوان کیفری بین المللی به حوزه ای علاقه مند است، آغاز کرده اند. دقیقاً به همین دلیل است که دیوان کیفری بین المللی مورد نیاز است؛ به عنوان پشتوانه ای برای عدالت در زمانی که مقامات ملی مایل یا قادر به اقدام نیستند.

امکان استناد به دیوان کیفری بین المللی، یکی از مهم ترین نتایج به رسمیت شناختن فزاینده فلسطین به عنوان یک کشور است. این پذیرش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012 بود که فلسطین را به عنوان یک “کشور ناظر غیرعضو” پذیرفت و به آن امکان داد به این دادگاه بپیوندد و صلاحیت برای برسی جنایات ارتکابی در خاک فلسطین را اعطا کند. جای تعجب نیست که مقامات اسراییلی آن تحول را به عنوان “تروریسم دیپلماتیک” محکوم کردند. این آغاز پایان مصونیت آنها بود. همچنین اهمیت تصمیم اخیر نروژ، ایرلند و اسپانیا برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور را نشان می دهد؛ تنها دولت های اروپایی که به غیر از سوید این کار را انجام داده اند. دیگر کشورها باید به آنها بپیوندند تا به رفع هرگونه سوال در مورد صلاحیت آی سی سی کمک کنند.

گروه های حقوق بشر فلسطینی هم از سلاح سازی کابینه اسراییل از اتهامات “تروریسم” آسیب دیده اند.  یک منبع مهم شواهد برای آی سی سی، گروه بسیار محترم “الحق” بوده است. کابینه اسراییل نه تنها ارتباطات الحق با دیوان کیفری بین المللی را زیر نظر داشت، بلکه الحق و پنج گروه همکارش را به عنوان “سازمان های تروریستی” نامید که تلاشی آشکار برای تضعیف اجرای حقوق فلسطینیان است. این استراتژی مقصر پنداشتن دیگران و مجازات آنها همچنان ادامه دارد و اسراییل خبرنگاران خارجی و گروه های بین المللی حقوق بشر را از حضور در غزه منع کرده و عملیات شبکه خبری الجزیره در اسراییل را تعطیل کرده است.

یکی از پیچش های عجیب در این قسمت، استفاده اسراییل از جوزف کابیلا، رییس جمهور سابق جمهوری دموکراتیک کنگو برای “شبیخون” علیه بنسودا در جریان دیدار با کابیلا بود. اینکه بنسودا با کابیلا ملاقات می کرد، چندان تعجب آور نیست. او بیش از هر فرد دیگری مظنونان را به دیوان کیفری بین المللی تسلیم کرد. اما کابیلا به شکل بدنامی فاسد بود و عوامل اسراییل از آن سوء استفاده کردند.

در حالی که کریم خان اعلام کرد به دنبال صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو و گالانت است، هشداری صادر کرد، مبنی بر اینکه “اصرار دارم که تمام تلاش ها برای ممانعت، ارعاب یا نفوذ نادرست بر مقامات این دادگاه باید فوراً متوقف شود.” او به ماده 70 اساسنامه رم، معاهده موسس دیوان کیفری بین المللی استناد کرد که “ممانعت، ارعاب یا اعمال نفوذ مفسدانه بر یک مقام دادگاه” یا “انتقام جویی از یک مقام … به دلیل انجام وظایف” را ممنوع می کند.

من تصور می کردم که کریم خان گروهی از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا را در نظر دارد که تهدید کرده بودند در صورتی که خان مقامات اسراییلی را متهم کند، “تحریم های شدید” در کار خواهد بود. شاید اینطور هم باشد اما خان همچنین ممکن است سعی داشته باشد از هرگونه تکرار عملیات موساد علیه سلف خود جلوگیری کند.

این افشاگری های اخیر نشان می دهد که کابینه اسراییل یک رژیم بی قانون است. اجرای جنگ در غزه نشان دهنده عزم آن برای تکه پاره کردن مقررات حقوق بشردوستانه بین المللی است که برای نجات غیرنظامیان طراحی شده است. مقامات اسراییلی همچنین به وضوح مایل به استفاده از روش های پنهانی برای تضعیف این دادگاه بین المللی پیشرو هستند که ممکن است آنها را مورد بازخواست قرار دهد. این به اعتبار فاتو بنسودا و کریم خان است که این تلاش شکست خورده است.»

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولت اسراییل یک رژیم بی قانون است؛ افشای جاسوسی از دیوان لاهه این را تایید کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولت اسراییل یک رژیم بی قانون است؛ افشای جاسوسی از دیوان لاهه این را تایید کرد"، کلیک کنید.