دستاوردهای تاریخ ساز عملیات «وعده صادق»

دستاوردهای تاریخ ساز عملیات «وعده صادق»

ایران نخستین کشور غیر هسته ای است که به یک منطقه هسته ای حمله می کند و طرف مقابل تا چند روز جریت حمله جدید را هم ندارد. این اولین بار است که این اتفاق افتاده است؛ چرا که رژیم صهیونیستی 400 کلاهک هسته ای دارد و توسط ایران معنای بازدارندگی و معادلات قدرت تغییر کرده است.

به گزارش تیکا، دکتر محمد جلیلی، دکترای علوم سیاسی در سرمقاله قدس نوشت:  با توجه به عملیات بی سابقه ایران در پاسخ به حمله رژیم اسراییل لازم است نکاتی را عرض کنم. حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران توسط جنگنده فوق پیشرفته و نسل پیشرفته اف 35 آمریکایی بدون اطلاع قبلی و از فاصله بسیار کم، ساختمان عادی و بدون پدافند کنسولگری ایران در سوریه را مورد هدف مستقیم قرار داد و با نقض حریم سوریه باوجود تمام شیوه نامه های حقوقی، دیپلمات های ایرانی را به شهادت رساند. پیغام پاسخ تنبیهی ایران بلافاصله به اسراییلی ها رسید.
کار ایران از چند جهت بی سابقه بود:

اولاً اطلاع داد که پاسخ می دهد و رژیم اسراییل کاملاً در حالت آماده باش قرار داشت و در مدت 12 روز تحت فشار روانی ایران بود . ایجاد جنگ روانی از سوی ایران بسیار مهم بود. رژیم صهیونیستی در استیصال و خستگی نگه داشته شد. این رژیم همواره به نوعی ناموس غرب محسوب می شود و تعرض به آن نخستین بار توسط عملیات حماس انجام شد و به جز درگیری های موردی با حزب الله حمله به سرزمین های اشغالی اتفاق نیفتاده بود.
 اقدام دیگر مهم ایران این بود که از خاک خودش سرزمین های اشغالی را مورد هدف قرار داد و اولین دولت رسمی است که حمله جدی را رقم می زد.
سوم نشان داد ایران به تنهایی می تواند به محدوده ممنوعه ایالات متحده آمریکا وارد شود. منطقه ای که مورد حمایت اردن و مصر هم قرار گرفته بود و اصلی ترین حمایت ها را از جانب انگلستان و آمریکا از آن خود کرده بود.
عملیات روانی ایرانی ها بسیار مهم بود و بیانیه های مسیولان نظامی و دیپلماتیک کشورمان حایز اهمیت بود. سپاه ساعتی پیش از رسیدن موشک ها هم بیانیه داد که نشانه پیش بینی شکست رژیم صهیونیستی بود. گفته می شود 11 کشور در خنثی سازی حمله ایران به رژیم صهیونیستی کمک کردند.
نکته مهم دیگر اینکه ایران 300 سلاح نظامی را در این عملیات شرکت داد و در ساعاتی سوریه و لبنان هم راکت هایی پرتاب کردند که نشان دهنده امکان همکاری تسلیحاتی جبهه مقاومت است.
ایران در این عملیات نشان داد هم اراده زدن و هم توان دفاع را دارد. بازدارندگی ما بازی و دروغ و نمایش سیاسی نیست و جسارتش را هم داریم و اتفاقاً با ادوات بومی خود هم می زنیم برخلاف اسراییل که ادواتش را از آمریکا گرفته است.
اما مهم ترین نکته این است که ایران نخستین کشور غیر هسته ای است که به یک منطقه هسته ای حمله می کند و طرف مقابل تا چند روز جریت حمله جدید را هم ندارد. این اولین بار است که این اتفاق افتاده است؛ چرا که رژیم صهیونیستی 400 کلاهک هسته ای دارد و توسط ایران معنای بازدارندگی و معادلات قدرت تغییر کرده است. ایران با اینکه سلاح هسته ای ندارد، اما با نوع رفتارش نشان داد می تواند بازدارنده باشد.
بزرگ ترین حمله پهپادی و برون مرزی موشکی در تاریخ توسط ایران انجام شده و هدف ایران هم زدن صرفاً موقعیت نظامی جبل الشیخ و پایگاه نظامی النقب بود که هر دو را خود اسراییلی ها اذعان کردند که مورد اصابت قرار گرفته است و ایران این عملیات را با موشک بالستیک خود انجام داد و اساساً قرار نبوده پهپادها به اسراییل برخورد کنند. ایران می توانست بدون نیاز به اطلاع این کار را انجام دهد و موشک های ایرانی توانستند گنبد آهنین را ناکام بگذارند و از پنج لایه حفاظتی عبور کنند.
در حقیقت اکنون ایران به صورت جدی وارد گام دوم انقلاب شده و حرکتی را رقم زده که بسیار مهم تر از ملی شدن صنعت نفت، فتح خرمشهر و خروج آمریکا از افغانستان بود. اتفاق 26 فروردین ، نشان داد دیگر قرار نیست ایران مماشات کند؛ چراکه بازدارندگی ایران به حدی بود که آمریکایی ها به صراحت اعلام کردند در تجاوز جدید از اسراییل حمایت نخواهند کرد.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستاوردهای تاریخ ساز عملیات «وعده صادق»" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستاوردهای تاریخ ساز عملیات «وعده صادق»"، کلیک کنید.