در جنگ نابرابر رسانه ای قرار داریم/ دانشجویان نشریات دانشجویی، خط قرمزها را کنار بگذارند

معاون وزیر علوم در دانشگاه فردوسی مشهد؛

در جنگ نابرابر رسانه ای قرار داریم دانشجویان نشریات دانشجویی، خط قرمزها را کنار بگذارند

معاپن فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در اختتامیه جشنواره تیتر 13 خطاب به دانشجویان نشریات دانشجویی گفت: خواهشمندم خط قرمز های خودساخته بنده و سایر مسیولان را کنار بگذارید و طاقت و تحمل خود را بالا ببرید، باید به جوانانی که امام و رهبری به آنها اعتماد کرده اند، اعتماد کنیم و از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری تیکا، عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در اختتامیه سیزدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی اظهار کرد: جنبش دانشجویی در ایران و جهان تاریخچه قابل دفاعی دارد؛ تاریخچه ای در جهت کشف حقیقت، آزادی، استقلال که با ادبیات مختلف در اقصی نقاط عالم شکل گرفته و جان مایه آن حقیقت طلبی و آزادی خواهی است.

وی با اشاره به جنبش دانشجویی در فرانسه سال 1967 افزود: جنبش دانشجویی در آن سال از قلب اروپا و فرانسه و آمریکا تا جنبش های دانشجویی در دیگر کشور ها و حتی ایران در تقابل با رژیم منحوش شاه گسترده شد و جنبش دانشجویی در ایران در بدو انقلاب در جهت تثبیت آزمان های انقلاب تا کنون فعال بوده است.

استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: این تاریخ پر افتخار ناشی از روح پاک و خداجوی جوانان است که در دانشگاه ها در پرتو اندیشه های متعالی صیقل خورده و به همین دلیل همواره مخاطب اصلی پیامبران و همه رهبران حقیقت جوی عالم جوانان بوده اند. البته این جنبش بعد از 1968 به اشکال مختلف سرکوب شد و نظام سرمایه داری با تمهیدات نهادی و سرمایه داری ابن جنبش را درون خود مضمحل کرد.

وی تاکید کرد: جنبش های دانشجویی دهه 1970 و 1980 دراروپا به تدریج به جنبش های سبک زندگی تبدیل شد و تکثیر اوقات فراغت و صنعت سرگرمی بسیاری از انرژی و توان های جوانان را در مسیر انحرافی سامان داد که این خواست دول سلطه بود و آرمان های بلند دانشجویی به حاشیه رفت.

کلانتری به وضعیت جنبش دانشجویی پس از پایان دفاع مقدس در ایرات اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی در این میان اتفاق بزرگی بود و تاثیراتی در متن جامعه اروپا، خاورمیانه و ملل دنبال استقلال داشت و گذاشت؛ اما واقعیت این است که دولت پس از جنگ، روند عادی سازی روابط را در پیش گرفت و به این شکل بسیاری از پتانسیل و ظرفیت جنبش دانشجویی را به درون معطوف کرد و مانع از گسترش این ظرفیت عظیم شد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد:، اما در طول تاریخ مسیله فلسطین همواره مسیله اصلی جنبش دانشجویی ایران و جهان بوده است و به رغم کاربست تمام ابزار ها برای سرکوب آن، امروزه مسیله غزه و فلسطین به مسیله محوری جریان لای دانشجویی دنیا تبدیل و مساله فلسطین محور بازسازی جنبش دانشجویان شده است و به تدریج بسط و گسترش خواهد یافت و تبدیل به جنبش ضد سلطه می شود که دامن غرب و آمریکا را می گیرد.

وی با طرح این سوال به سخنان خود ادامه داد که وظیفه ما در این کارزار رسانه ای دشوار چیست؟ و در پاسخ گفت: ما در شرایط نابرابر رسانه ای هستیم و در جبهه رسانه ای ضعف داریم. البته داشته های ما زیاد است؛ اما در مقایسه با جبهه دشمن با مالکیت اکثر پلتفرم ها (سکو های نشر اخبار) قابل مقایسه با توان و داشته های ما نیست. اما توان و داشته های ما در متن جوامع تکثیر شده و باید این امر را پاس داریم، توانی که فراتر از مناسبات در سطح رسمی و سازوکار های اداری است. دانشگاه ها وظیفه دارند تا هسته های مقا نت را با کارزار رسانه ای در متن جوامع تکثیر و هسته های مقاومت و حمایت از ملت فلسطین را شکل دهند.

کلانتری گفت: قطع و یقین نماد عقلانیت و مدنیت در متن دانشگاه ها مجموعه های رسانه ای و نشریات دانشجویی هستند، این هم به این علت است که اساسا نوشتار فضلی بر گفتار دارد و گفتار پیچیده بر احساسات است.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: نگاشتن همراه با تفکر و طمانینه است، عاقبت اندیشی در نوشتار بیشتر از گفتار است و مهار احساسات که گفتار را به خود می پیچد در نوشتار بسی کمتر است؛ بنابراین تلالو حقیقت در نوشتار بیش از گفتار است و باید این حقیقت طلبی و حقیقت جویی و حقیقت نگاری را پاس داشت.

وی افزود: دانشجویان این فضل را در نشریات خود تکثیر می کنند، نشریات عقلانیت را در دانشگاه تکثیر می کنند، اساسا کسی که اهل تفکر است، نمی تواند خشونت طلب باشد و صلح جو و حامی ارزش های اصیل انسانی و الهی نباشد؛ بنابراین باید چنین ظرفیت هایی را پاس داشته و قدردان آن ها باشیم، همچنین اخذ مجوز نشریات را بیشتر تسهیل کنیم تا هر اندیشه ای فرصت ارایه نقد و نظر خود را داشته باشد و فضایی برای گفت و گوی مکتوب و معقول باشد، اگر چنین کاری کنیم متن جامعه هم از این مواهب برخوردار خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خطاب به دانشجویان نشریات دانشجویی گفت: خواهشمندم خط قرمز های خودساخته بنده و سایر مسیولان را کنار بگذارید و طاقت و تحمل خود را بالا ببرید، باید به جوانانی که امام و رهبری به آنها اعتماد کرده اند، اعتماد کنیم و از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در جنگ نابرابر رسانه ای قرار داریم/ دانشجویان نشریات دانشجویی، خط قرمزها را کنار بگذارند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در جنگ نابرابر رسانه ای قرار داریم/ دانشجویان نشریات دانشجویی، خط قرمزها را کنار بگذارند"، کلیک کنید.