دخانیات در سال چند ایرانی را به کشتن می دهد؟

دخانیات در سال چند ایرانی را به کشتن می دهد؟

آفتاب نیوز :

مهندس بهزاد ولی زاده با بیان اینکه «مالیات» به عنوان مهم ترین راهکار کاهش مصرف دخانیات در جهان شناخته می شود، اظهار کرد: «نرخ 75 درصدی مالیات بر خرده فروشی سیگار به عنوان موثرترین نرخ بازدارنده و کاهشی برای مصرف دخانیات معرفی شده است.»

مالیات 75درصدی بر خرده فروشی؛ راهکاری موثر برای کنترل مصرف سیگار
به گزارش تیکا، وی با بیان اینکه اگرچه نرخ مالیات 75 درصدی بر خرده فروشی به عنوان یک راهکار موثر برای کنترل مصرف دخانیات معرفی شده، اما این نرخ در کشور اجرا نمی شود، افزود: میزان نرخ مالیات بر دخانیات کشور 25 درصد قیمت خرده فروشی از سوی سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است. آمار و ارقام بیانگر این است میزان نرخ مالیات بر دخانیات کشور با نرم جهانی حدود 50 درصد فاصله دارد.

قیمت پایین دخانیات در ایران
رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: قیمت محصولات دخانی کشور بسیار ارزان و مصرف کنندگان در هر سطح درآمدی می توانند یک محصول دخانی را به راحتی تهیه کنند. صرف نظر از قیمت نازل روی پاکت محصولات دخانی، سیگار در مراکز عرضه محصولات دخانی به صورت نخی فروخته می شود که بر توانایی افراد در خرید این محصولات نقش دارد.

جرایم فروش نخی سیگار و قوانینی که بازدارنده نیست
وی با بیان اینکه فروش سیگار به صورت نخی یک اقدام غیرقانونی است، خاطرنشان کرد: جرایمی برای فروش سیگار به صورت نخی تعریف شده و متخلفان باید به مراجع قضایی معرفی شوند. اگرچه قوانینی در حوزه دخانیات وضع شده، اما بازدارنده نیستند و جوانان به راحتی و با کمترین هزینه می توانند سیگار تهیه کنند. اگر سیگار به صورت نخی فروخته نشود، مصرف کنندگان برای تهیه محصولات دخانی می بایست قیمت بیشتری پرداخت کنند. علاوه بر افزایش هزینه مصرف محصولات دخانی به صورت بسته ای، این احتمال وجود دارد که جوانان و نوجوان برای پنهان کردن بسته سیگار با محدودیت هایی مواجه شوند که باعث منصرف شدن افراد از خرید محصولات دخانی می شود.

سود هنگفت شرکت های دخانی در شرایط مالیاتی فعلی
رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با بیان اینکه مالیات بر دخانیات در کشور دارای یک ایراد ساختاری است، افزود: اگرچه علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده که از سال اجرای این قانون هر ساله پنج واحد درصد افزایش یافته است و در حال حاضر برای محصولات تولید داخل با نشان ایرانی به 40 درصد و نشان بین المللی به 55 درصد رسیده است، تلاش شد نرخ های مالیاتی قانون بودجه 1402 بر محصولات دخانی نیز در برنامه پنج ساله هفتم توسعه در نظر گرفته شود، اما در نهایت میزان این مالیات نسبت به قانون بودجه 1402 بسیار کمتر مصوب شد.

لزوم اجرای پوز های اختصاصی فروش سیگار و محاسبه مالیات بر خرده فروشی
وی ادامه داد: برای اثر بخشی قانون مالیات ارزش افزوده بر محصولات دخانی نیاز است مراکز فروش محصولات دخانی به پوز های اختصاصی مجهز شوند؛ به نحوی که نرخ های مصوب مالیات محصولات دخانی به صورت خرده فروشی محاسبه و اخذ شود. به طور قطع، اجرای پوز های اختصاصی مراکز عرضه محصولات دخانی و محاسبه مالیات بر مبنای خرده فروشی می تواند تا حدودی بر کاهش میزان مصرف اثرگذار باشد. شرایط کنونی مالیاتی سود هنگفتی را نصیب شرکت های دخانیات می کنند و راه های فرار مالیاتی فراهم است.

ولی زاده گفت: همچنین لازم است سازمان امور مالیاتی کشور نیز میزان درآمد وصولی از محل مالیات بر دخانیات را اعلام کند و مشخصا درآمد حاصل از قانون ارزش افزوده مالیات محصولات دخانی که مستقیما به حساب وزارت کشور واریز می شود را بصورت ستاره دار مشخص کند تا در اجرای سیاست های اعلام شده شورای عالی سلامت کاملا هزینه شود و وزارت کشور، گزارشی درباره هزینه کرد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده محصولات دخانی به ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ارایه دهد.

مرگ سالانه 50 هزار ایرانی در پی مصرف دخانیات.
ولی زاده با بیان اینکه امیدواریم با اجرای صحیح قوانین مالیاتی و سایر راهکار های کاهش عرضه و تقاضای محصولات دخانی بتوانیم معضل مصرف دخانیات را حل کنیم، گفت: آمار و ارقام بیانگر این است که سالانه 8 میلیون و 700 هزار نفر در جهان در پی مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. میزان مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در کشور ما نیز معادل 50 هزار نفر در هر سال است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دخانیات در سال چند ایرانی را به کشتن می دهد؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دخانیات در سال چند ایرانی را به کشتن می دهد؟"، کلیک کنید.