دارویی جدید برای مبتلایان به آپنه خواب

دارویی جدید برای مبتلایان به آپنه خواب

آفتاب نیوز :

در آمریکا تقریبا 39 میلیون نفر به آپنه خواب مبتلا هستند.

شایع ترین شکل این اختلال، آپنه خواب انسدادی (اواس ای/OSA) است.

در بیماران مبتلا به این اختلال، راه تنفسی فوقانی در طول خواب به طور کامل یا تا حدودی بسته می شود که جریان هوا به ریه ها را مسدود می کند و باعث می شود تنفس مدام قطع و وصل شود.

آپنه خواب انسدادی علاوه بر خطراتی مانند مرگ، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و احتمالا زوال شناختی و زوال عقل، کیفیت خواب را نیز به شدت پایین می آورد.

این در حالی است که به گزارش کلینیک کلیولند، حدود 85 تا 90 درصد مبتلایان به این اختلال از ابتلا به آن مطلع نیستند و این اختلال تنفسی در آنها تشخیص داده نشده است.

علایم آپنه خواب انسدادی عبارت اند از:

– خواب آلودگی مفرط در طول روز

– وقفه های تنفسی در طول خواب

– بیدار شدن در طول شب با نفس نفس زدن یا احساس خفگی

– بیدار شدن در صبح با دهان خشک یا گلودرد

– سردردهای صبحگاهی

– مشکل تمرکز در طول روز

– تغییرات خلقی مانند افسردگی یا زودرنجی

– فشار خون بالا

– کاهش میل جنسی

رایج ترین درمان برای این اختلال استفاده از دستگاه های سی پپ است که چون هم دست وپاگیر و هم گران هستند، بسیاری از مبتلایان به آپنه خواب از آنها استفاده نمی کنند. در حال حاضر برای درمان این اختلال هیچ دارویی تایید نشده است اما سازندگان یک قرص جدید امیدوارند بتوانند این وضعیت را تغییر دهند.

به گزارش ایندیپندنت، متخصصانِ شرکت آپنیمد (Apnimed)، مستقر در ماساچوست، دارویی به نام «ای دی109» (AD109) ساخته اند که ترکیبی از آروکسی بوتینین (داروی درمان علایم سندرم مثانه بیش فعال) و اتوموکستین (داروی درمان بیش فعالی بزرگسالان) است. هر دو دارو برای این طراحی شده اند که به خواب ماندن افراد کمک کنند و طبق گزارش ها می توانند از قفل شدن راه تنفسی فرد در طول شب هم جلوگیری کنند.

بر اساس مطالعه منتشرشده، این دارو در «بهبود بالینی معنی دار» آپنه خواب موثر بوده که نشان می دهد توسعه و بررسی بیشتر درباره این ترکیب ضروری است.

علاوه بر پیشرفت های امیدوارکننده، آزمایش های فاز دوم این دارو هم عوارض جانبی عمده ای نشان نداده است. با این همه، هنوز تا استفاده گسترده از این دارو مسیری طولانی در پیش است.

بر اساس این مطالعه، داروی ای دی109 برای بیماران مبتلا به آپنه خواب انسدادی خفیف موثرتر از افراد با علایم شدید است. اما دکتر «دیوید کولمان»، سخنگوی آکادمی پزشکی خواب آمریکا در گفت وگو با «وب ام دی» گفت: اینکه داده های مربوط به اشباع اکسیژن در این مطالعه آزمایشی وجود ندارد، تردیدبرانگیز است.

او توضیح می دهد که این مقیاس به تعداد گلبول های قرمز خون در گردش در بدن اشاره دارد که به طور کامل با اکسیژن اشباع شده اند. این درصد در طول روز در نوسان و در افراد سالم بین 95 تا 100 درصد است که می تواند در طول خواب کاهش یابد، اما نباید از 90 درصد کمتر شود. برای بیماران مبتلا به آپنه خواب انسدادی این درصد در طول شب به میزان قابل توجهی تغییر می کند و تا 70 درصد پایین می آید. غیاب داده های مربوط به اشباع اکسیژن از آزمایش های ای دی109 بدین معنا است که در مورد چگونگی تاثیر این دارو بر سطح اکسیژن خون بیماران اطلاعات کافی وجود ندارد و پیش بینی این را که آیا ای دی109 می تواند در درازمدت به بهبود وضعیت بیماران کمک کند یا خیر، دشوار می کند.

در حال حاضر، سومین مرحله کارآزمایی این دارو در حال اجرا است.

برای مبتلایان به آپنه خواب انسدادی که به استفاده از دارو یا دستگاه های کمک تنفسی تمایلی ندارند، تغییر در سبک زندگی از جمله کاهش وزن، عدم مصرف الکل و ترک سیگار، می تواند مفید باشد.

علاوه بر این، متخصصان دانشگاه فلیندرز در استرالیا دریافتند افراد پایبند به رژیم های گیاهخواری نسبت به کسانی که گوشت می خوردند، 20 درصد کمتر احتمال دارد در معرض ابتلا به این اختلال خواب باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دارویی جدید برای مبتلایان به آپنه خواب" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دارویی جدید برای مبتلایان به آپنه خواب"، کلیک کنید.