خرید کلزا در خوزستان با حضور بخش خصوصی آغاز شد

خرید کلزا در خوزستان با حضور بخش خصوصی آغاز شد

تیکا/خوزستان در راستای کاهش وابستگی به واردات دانه های روغنی و حمایت از تولید محصولات اساسی در کشور طی ابلاغ وزارت جهادکشاورزی در سال جاری مقرر شده دانه های روغنی داخل کشور شامل کلزا، گلرنگ، سویا، آفتابگردان و کاملینا توسط بخش خصوصی خریداری شود.

از آنجایی که بزرگترین دغدغه چند سال اخیر کشاورزان کلزاکار در خوزستان که مهمترین استان تولیدکننده کلزا شناخته می شود موضوع تحویل و پرداخت مطالبات کشاورزان است، در سال جاری با سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به نظر می رسد این مشکل مرتفع شود.

مدیر بخش کشاورزی گروه صنایع غذایی مدلل در گفت و گو با تیکا به حضور کشت و صنعت مدلل ماهیدشت از ابتدای فصل برداشت در استان خوزستان جهت تحویل محصول کشاورزان کلزاکار اشاره کرد.

کیوان فرهنگ آسا افزود: با همفکری سازمان جهاد کشاورزی خوزستان 30 مرکز خرید در مناطق استان فعال و عملیات تحویل محصول از کشاورزان از 17 فروردین ماه آغاز شده است.

این مقام مسیول، میزان خرید دانه از کشاورزان را تاکنون 7500 تن عنوان کرد که بیشترین میزان خرید مربوط به شهرستان شوش با 2700 تن، بهبهان با 1200 تن، کرخه با 1100 تن و دزفول با 450 تن است.

وی با تاکید بر تسویه حساب مطالبات کشاورزان تحویل دهنده دانه کلزا به شرکت کشت و صنعت مدلل ماهیدشت در بازه زمانی یک ماهه، از پرداخت 20 درصد از مطالبات کشاورزان طی یک هفته جاری خبر داد.

پیش بینی می شود بیش از 60 هزار تن دانه کلزا از کشاورزان خوزستانی خریداری شده و از این حیث در کشور مقام نخست را کسب کند.

قیمت خرید تضمینی کلزا به ازای هر کیلو دانه خالص 35 هزار تومان از سوی دولت ابلاغ شده است.

استان خوزستان از کانون های تولید دانه کلزا در کشور بوده و معمولا نخستین استانی است که برداشت دانه در آن آغاز می شود. دانه کلزا دانه ای صنعتی و فسادپذیر بوده که ضرورت دارد به محض تحویل به کارخانه مقصد ارسال شود. انتظار می رود با عملکرد مناسب اجرایی کشت و صنعت مدلل ماهیدشت در تحویل و پرداخت وجه دانه کلزا، سطح زیر کشت این محصول در سال آینده افزایش داشته باشد.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خرید کلزا در خوزستان با حضور بخش خصوصی آغاز شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خرید کلزا در خوزستان با حضور بخش خصوصی آغاز شد"، کلیک کنید.