خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

20 بهمن ماه در تقویم رسمی کشور به نام روز چهارمحال و بختیاری ثبت شده است که سالروز بیعت مردم استان چهارمحال و بختیاری با امام خمینی (ره) در سال 1357 می باشد.

مبنای این کار به واقعه ای مهم در سال 57 بازمی گردد، واقعه ای که در جریان آن جمعی از مردم چهارمحال و بختیاری درپی تهدیدهای شاپور بختیار برای حضور بختیاری ها و حمایت از او، با هشت دستگاه اتوبوس و به نقلی با 11 دستگاه به سمت تهران حرکت می کنند.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های مرکزی کشور به مرکزیت، شهرکرد است.
این استان با گستره ای برابر با 16٬421 کیلومتر مربّع، بیست و دومین استان کشور از نظر پهناوری می باشد. استان چهارمحال و بختیاری از جمله بخش های کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می شود.

مردم استان به ترتیب جمعیت به لری بختیاری و فارسی و ترکی قشقایی سخن می گویند. در اکثریت شهرستان های این استان گویش بختیاری رایج است که این شهرستان ها عبارتند از: اردل، کوهرنگ، فارسان، لردگان و کیار، فلارد، شهرکرد، بروجن، خانمیرزا و چند روستا از روستاهای شهرستان بن. به طور خاص مردم شهرهای شهرکرد، هفشجان، بروجن و فرخ شهر و به زبان فارسی صحبت می کنند، که لهجه های دهکردی، هوشگانی، اورجنی و قهفرخی مخصوص شهروندان این استان می باشد که از ریشه فارسی پهلوی است و در آن لغات ترکی و عربی زیادی وجود ندارد.

منطقه چهارمحال دارای پیشینه ای کهن است. بر اساس سفالینه ها و ابزارهای سنگی ابتدایی کشف شده بروی تپه های باستانی و آثار کهن تاریخی شهر هفشجان، قدمت این استان به هزاره هفتم قبل از میلاد بر می گردد و بیانگر پیشینه 9000 ساله چهارمحال و بختیاری است.

شَهرِکُرد (شَهرکُرد) یکی از شهرهای غربی و کوهستانی ایران، مرکز استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان شهرکرد است. بر اساس آمار سال 1395 خورشیدی، جمعیت شهرکرد برابر با 190٬441 نفر است نام پیشین آن، «دهْکُرد» بوده است که پس از تبدیل به شهر در شهریور 1314 خورشیدی به شهرکرد تغییر نام داد. شهرکرد در دامنه زاگرس و در ارتفاع 2060 متری از سطح دریا قرار گرفته است. و یکی از مرتفع ترین مراکز استان ها در ایران است و از همین رو به بام ایران نیز شهرت یافته است. آب و هوای شهرکرد در تابستان ها معتدل و زمستان ها بسیار سرد است. شهرکرد به شهر ملی نمد شهرت دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency"، کلیک کنید.