خاندوزی: انتقاد سهامداران بورس به اوراق 30 درصدی را قبول داریم

خاندوزی: انتقاد سهامداران بورس به اوراق 30 درصدی را قبول داریم

وزیر اقتصاد گفت: دولت با اخذ تصمیماتی مانند بیمه برخی سهام عادی و نیز تصویب مقررات بلندمدت مانند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها برای پنج سال با اینگونه تصمیمات مقابله کرده است؛ با موضوع انتقاد به انتشار اوراق گواهی خاص با سود 30 درصد موافقیم و با بانک مرکزی در این خصوص مذاکره خواهیم کرد که کمک کننده خواهد بود تا گلایه های فعالان بازار سرمایه حل و فصل شود.

به گزارش تیکا، سید احسان خاندوزی در نشست ارزیابی عملکرد و پاسخگویی بر خط وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: دولت آیت الله رییسی پایبندی به پاسخگویی را در عمل دارد. در سفرهای استانی نیز برکاتی در مواجهه مسیولان با مردم دیده می شود.

وی افزود: این گفت وگوهای رودررو با مردم سبب می شود تلنگرهای لازم به اعضای دولت زده شود و در خدمت رسانی به مردم با عزم راسخ تر اقدام کنند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به گلایه یکی از شهروندان درباره مساله نرخ شکنی و ارایه تخفیفات برخی نمایندگی های بیمه نسبت به تعرفه های بیمه مرکزی گفت: برخی اپلیکیشن های بیمه، تخفیف 10 تا 15 درصدی می دهند به بیمه مرکزی دستورات لازم برای رعایت مقررات را صادر می کنم تا اقدامات نظارتی لازم را اعمال کنند.
شهروند دیگری که راننده ترانزیت بود در تماس تلفنی با وزیر اقتصاد گفت: در حال حاضر رانندگان ترانزیت با مشکل ویزا و حمل و نقل کالاهای ایرانی توسط رانندگان خارجی مواجهند که رانندگان خارجی گمرکات را دور می زنند.

خاندوزی در این باره اظهار کرد: رفع این مشکل نیازمند هماهنگی چند دستگاه است که هم مشکل ویزای رانندگان رفع شود و هم سود ترانزیت به رانندگان برسد نه کشور بیگانه.

در ادامه یکی از پیمانکاران ایرانی فعال در عراق بیان کرد: پروژه های پیمانکاران ایرانی در عراق پس از تخریب های داعش در این کشور متوقف شده و به همین خاطر پیمانکاران به بانک صادرات بدهکار شده اند. در حال حاضر عراق به باتلاقی برای شرکت های ایرانی تبدیل شده است.

وزیر اقتصاد در این باره گفت: با توجه به مصوبه دولت، صندوق ضمانت صادرات باید وارد کار شود تا ترکش این اتفاقات منطقه ای بر پیمانکاران اصابت نکند. باید جلسه ای بین بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت برگزار شود و پیمانکاران از سرفصل جاری خارج و این مشکل رفع شود.

وی همچنین درخصوص مشکلات اتصال فعالان تجاری و صنفی به سامانه مودیان گفت: امسال اولین سال اجرایی این سامانه است که به دلیل مشکلاتی که داشته به اصلاحاتی نیازمند است. موضوع اصلاحات سامانه مرتبا اعمال می شود. ما این ایراد را کاملا وارد می دانیم، سازمان امور مالیاتی را مکلف می کنیم هرچه سریعتر برای موضوع ماده 6 قانون مالیات های مستقیم در سامانه مودیان اصلاحیه بزند.

سپس یکی از فعالان بازار سرمایه درباره انتشار اوراق گواهی خاص با سود 30 درصد که نرخ بالایی است و باعث می شود تا سرمایه گذاران پولهای خود را از بورس خارج کنند و به سمت این اوراق سوق داده شود، گلایه داشت. او گفت: هیچ شرکتی توانایی پرداخت چنین سودی به سهامداران خود ندارد لذا مشارکت مردم با این موضوع کاهش می یابد

خاندوزی در این باره گفت: هر تصمیمی که سبب شود شرکت های بورسی تحت تاثیر قرار بگیرند مثلا وزرات صمت درباره شرکت های فولادی یا نفت درباره پتروشیمیایی ها یا پالایشی ها داشته باشد سبب دلزدگی فعالان آن صنعت و زیان سهامداران می شود. دولت با اخذ تصمیماتی مانند بیمه برخی سهام عادی و نیز تصویب مقررات بلندمدت مانند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها برای پنج سال با اینگونه تصمیمات مقابله کرده است؛ با موضوع انتقاد به اوراق گواهی خاص موافقیم و با بانک مرکزی در این خصوص مذاکره خواهیم کرد که کمک کننده خواهد تا گلایه های فعالان بازار سرمایه حل و فصل شود
پارسال که اوراق گواهی خاص با سود 30 درصدی منتشر شد، درآمد آن در جیب دولت نرفت و در خدمت پروژه های خاص قرار گرفت اما در این وسط برخی پروژه های دیگر که ارتباطی به پروژه های تعریف شده نداشتند، نرخ سود را بالا بردند و مرجع مربوطه نظارت نکرد و این اتفاق رخ داد که باید در شورای پول و اعتبار بررسی شود.
در این نشست همچنین حجت الاسلام احمدصالحی – رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری گفت: گفت وگوهای مردم مسیولان نشان دهنده عزم راسخ دولت برای رفع مشکلات به صورت مبنایی است. در دولتی که یه نام مردم مزین است جنس مدیران دولت جنس پاسخگویی است. هر هفته باید پاسخگویی متنوع باشد. این چیزی است که امامین انقلاب به ما یاد دادند.
وی افزود: این نشست هشتصد و هشتاد و سومین نشست پاسخگویی مسیولان دولت است.
پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خاندوزی: انتقاد سهامداران بورس به اوراق 30 درصدی را قبول داریم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خاندوزی: انتقاد سهامداران بورس به اوراق 30 درصدی را قبول داریم"، کلیک کنید.