حضور 50 شرکت دانش بنیان حوزه غذا و کشاورزی در نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاون علمی رییس جمهور خبر داد:

حضور 50 شرکت دانش بنیان حوزه غذا و کشاورزی در نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اعلام برنامه معاونت علمی برای ارایه توانمندی های شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف اقتصادی در قالب رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران) گفت: حدود 50 شرکت دانش بنیان برتر فعال در حوزه غذا و کشاورزی در این رویداد شرکت می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تیکا، جواد مشایخ، جواد مشایخ، معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: این رویداد، فردا با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی برگزار می شود که حدود 50 شرکت دانش بنیان برتر فعال در حوزه غذا و کشاورزی در آن شرکت دارند. رونمایی از چند محصول جدید دانش بنیان در حوزه  کشاورزی از برنامه های این رویداد است.  

وی در خصوص هدف برگزاری رویداد اضافه کرد: معاونت علمی در دوره جدید بر حوزه های جدیدی تمرکز دارد که یکی از مهم ترین این حوزه ها، اقتصاد دانش بنیان است. برای همین تلاش می کنیم در رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران) فعالیت های صورت گرفته در معاونت علمی در حوزه اقتصاد دانش بنیان را تشریح و ترویج کنیم و همچنین، نمونه ای از پروژه های موفق انجام شده در حوزه اقتصاد دانش بنیان و ابزار هایی که معاونت علمی برای این مهم طراحی کرده و در حال اجرای آن است را توضیح دهیم. از این رو، هدف از برگزاری چنین رویدادهایی، وصل کردن شرکت های دانش بنیان به بخش های مهم اقتصادی مانند حوزه غذا و کشاورزی و رفع مشکلات احتمالی آنها مانند مجوز ها و بحث نفوذ به بازار است.

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری  ادامه داد: برگزاری چنین رویداد هایی را برای همه ستاد های توسعه اقتصاد دانش بنیان در دست اجرا داریم و مقرر شده است که هر یک از وزارت خانه ها در تعامل با ستاد مربوط، کار برگزاری این رویداد ها را پیش ببرند. حمل و نقل، سلامت، انرژی و ورزش از جمله حوزه هایی هستند که مذاکرات با آنها صورت گرفته و برنامه ریزی و تدارکات لازم برای برگزاری رویدادشان در دست انجام است.

مشایخ با بیان اینکه زمانی می توانیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور پیاده سازی کنیم که علاوه بر توجه به بخش های نوظهور اقتصاد، به بخش های سنتی اقتصاد هم توجه کنیم، تصریح کرد: ما در معاونت توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در تلاش هستیم تا فناوری و نوآوری را در بخش های سنتی اقتصاد هم رسوخ و نفوذ دهیم. حوزه هایی مثل کشاورزی، امنیت غذایی، سلامت، دارو، درمان و تجهیزات پزشکی از حوزه هایی هستند که مسایل انباشته شده زیادی دارند و بنابراین از بازار خوبی هم برخوردار هستند و دانش بنیان های ما بایستی این بازار را هدف قرار دهند و ما هم بازار شرکت های دانش بنیان را از این مسیر توسعه می دهیم.

مشایخ ادامه داد: ایران، اغلب به عنوان کشوری با اقتصاد سنتی شناخته می شود؛ بدین معنا که اغلب اقتصاد ما با نفت، زعفران، پسته و فرش گره می خورد، اما ما در نمادیران می کوشیم تا ضمن حفظ اقتصاد سنتی، یک نمادسازی انجام دهیم. نماد امروز ایران در کنار محصولات سنتی گذشته، محصولات فناورانه ای است که راه به اقتصاد پیدا کرده است. تصویری که معمولا از کارکرد های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان وجود دارد، عمدتا ناظر بر کارکرد های توسعه فناوری، نمونه سازی و … است، اما ما در «نمادیران» در صدد این هستیم که فعالیت های معاونت را به اقتصاد کشور گره بزنیم و اثرگذاری این اقدامات و دستاورد های فناورانه را بر کیفیت زندگی مردم، کاهش ارزبری، مقاوم سازی اقتصادی، مقابله تحریم و … نشان دهیم.

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه در گذشته های دور، ایران در عرصه بین المللی با عنوان «ایران فرهنگی» شناخته می شد و از یک زمانی به بعد این نماد تغییر یافت و ایران، چهره ای نفتی به خود گرفت، خاطرنشان کرد: «ایران دانش بنیان» نماد سازی ای است که ما در نمادیران دنبال می کنیم و در عرصه های اقتصادی نمونه های مختلفی داریم که نشان می دهد اقتصاد ما در حال حرکت به سمت دانش بنیان شدن است و دستاورد های ما در حوزه های سلامت، کشاورزی و انرژی شاهدی بر این مدعا است.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین دغدغه های ما، امروز در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تسریع سرعت نفوذ فناوری در این بخش ها و افزایش  بهره وری و نوآوری است تا از رهگذار آن به سمت یک اقتصاد دانش محور حرکت کنیم، وقتی بتوانیم این تصویر را در سطح ملی ایجاد کنیم. تصویری که از ایران در سطح بین المللی ایجاد می شود، قطعا تصویر مطلوب تر و بهتری خواهد بود.

وی در پایان به ابزار هایی که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در مسیر تحقق اقتصاد دانش بنیان به کار گرفته است، اشاره کرد و اظهار داشت: این ابزارها، طیف گسترده ای را شامل می شود که از آن جمله، می توان به ابزار «تولید بار اول» اشاره کرد. در این شیوه، ما تشریفات مناقصه را برای شرکت های دانش بنیانی که برای اولین بار، ساخت یک محصول را در دستور کار دارند، حذف می کنیم. در واقع، این ابزار، یک ابزار حمایتی است تا با استفاده از آن شرکت های دانش بنیان در روال های بوروکراتیک مناقصه گیر نکنند و بتوانند به صورت تسهیل شده ای با شرکت های دولتی قرارداد کاری خود را منعقد کنند.

دومین ابزار، بحث «طرح های کلان» است، در این شیوه، یک توانمندی فنی به یک تقاضای بهره بردار وصل می شود و معاونت علمی هم از آن حمایت مالی می کند. اینها عمدتا طرح هایی هستند که منابع مالی قابل توجهی نیاز دارند و یک دستگاه شاید به تنهایی نتواند از عهده آن بربیاید؛ لذا ما آنها را در قالب طرح های کلان در معاونت علمی، مورد حمایت قرار می دهیم. از دیگر ابزار ها نیز می توان به ارایه تسهیلات بانکی به پروژه های اولویت دار اشاره کرد؛ برای مثال، تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری و. از جمله این اقدامات است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضور 50 شرکت دانش بنیان حوزه غذا و کشاورزی در نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضور 50 شرکت دانش بنیان حوزه غذا و کشاورزی در نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران"، کلیک کنید.