جزییاتی جدید از برقراری تماس تصویری روی سیم کارت تلفن همراه

جزییاتی جدید از برقراری تماس تصویری روی سیم کارت تلفن همراه

طبق آخرین اظهارات وزیر ارتباطات، سال 1401 در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ضوابط و تعرفه های تماس تصویری تصویب شد اما به دلیل اینکه برخی گوشی های خارجی داخل کشور بوده و لایسنسی را به خاطر شرایط تحریم فعال نکرده بودند، بعضی از مردم نمی توانستند از این قابلیت استفاده کنند؛ اما این قابلیت در گوشی هایی که داخل کشور تولید می شود، وجود دارد.

به گزارش تیکا، برقراری تماس تصویری از طریق تلفن همراه در ایران سابقه چند ساله دارد که برای بار اول توسط یک اپراتور تلفن همراه مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت که با گذشت مدت زمان اندکی به دلایلی و مخالفت های گوناگون این طرح متوقف شد؛ البته پس از این موضوع بارها وعده داده شد که این مشکل به زودی حل می شود اما به دلیل متوقف ماندن آن برای چندین سال، مردم برای دسترسی به این قابلیت به شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای موجود که این قابلیت در آنها فعال است مراجعه کردند.

درنهایت این سرویس در آن زمان راه اندازی نشد تا اینکه اواسط سال 1401 وزیر ارتباطات خبری جدید در این زمینه اعلام کرد که به گفته او این سرویس در یکی دیگر از اپراتورهای تلفن همراه به صورت آزمایشی راه اندازی و با تولیدکنندگان گوشی هم رایزنی شده است.

به عبارتی همراهی تولیدکنندگان گوشی مهم ترین لازمه راه اندازی این سرویس است و برخی از تولیدکنندگان گوشی باید این قابلیت را بر روی گوشی هایی که در ایران موجود است، فعال کنند. 

طبق بررسی های انجام شده و اعلام کاربران، سال گذشته این قابلیت برای برخی از مدل های گوشی هواوی، شیایومی و سامسونگ فعال شد و اپراتور مذکور (همراه اول) پیش پیام هایی مبنی بر راه اندازی این سرویس به برخی مشترکان ارسال کرد. برای استفاده از سرویس مکالمه تصویری این اپراتور باید هر دو طرف تماس تحت پوشش شبکه LTE  و سیم کارت هر دو مشترک سیم کارت هر دو مشترک USIM باشد. همچنین حتما این سرویس برای هر دو طرف تماس فعال شده باشد و تلفن همراه هر دو طرف تماس از این سرویس (ViLTE) پشتیبانی کند. 

علاوه بر موارد گفته شده باید تنظیمات مربوط به سرویس تماس تصویری بر بستر نسل چهارم شبکه (ViLTE) در تلفن همراه هر دو طرف تماس اعمال شده باشد. کاربران برای استفاده از این سرویس نیازی به نصب نرم افزار توسط برقرار کننده و دریافت کننده تماس ندارند و تماس صوتی برای هر دو مشترکین دایمی و اعتباری قابل استفاده است.

در این رابطه اخیرا عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره نسل جدید ارتباطات تصویری بدون اینترنت توضیح داد: در سال 1401 کمیسیون تنظیم مقررات شرایط، ضوابط و تعرفه های تماس صوتی را از طریق شبکه LTE بدون نیاز به اینترنت، تصویب کردیم.

وی افزود: اما به دلیل اینکه برخی گوشی های خارجی داخل کشور بود و لایسنسی را به خاطر شرایط تحریم فعال نکرده بودند؛ بعضی از مردم عزیز نمی توانستند از این قابلیت استفاده کنند اما گوشی هایی که در داخل کشور تولید می شود، به دلیل اینکه لایسنس هایی که گوشی های خارجی دارند را فراهم می کنند و می توانند این قابلیت را فراهم و ارایه کنند و مردم عزیز این قابلیت جدید را سبد خدمات ارتباطی داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هزینه آن تشریح کرد: تعرفه ای وضع شده شبیه به تعرفه صوت است و خیلی عدد بالایی نیست و امکان تماس تصویری با کیفیت فراهم می شود.

موضوعی که برخی از اپراتورهای ارتباطی هم به آن اشاره کرده اند و در واقع براساس پیگیری های انجام شده این سرویس از دو سال گذشت توسط اپراتور اول تلفن همراه فعال شده اما مشکل وندورها هستند. در واقع این سرویس بر روی وندورهای خاصی جواب می دهد و باید به وندورهای خارجی به توافق برسیم که این امکان را باز کنند؛ اما گوشی های داخلی مشکلی دراین زمینه ندارند. 

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییاتی جدید از برقراری تماس تصویری روی سیم کارت تلفن همراه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییاتی جدید از برقراری تماس تصویری روی سیم کارت تلفن همراه"، کلیک کنید.