تکامل کووید در درون بدن مردی هلندی!

تکامل کووید در درون بدن مردی هلندی!

به گزارش خبرگزاری تیکا، مورد تاسف بار مرد هلندی که بیش از یک سال ونیم به کووید-19 مبتلا بود، در گزارش جدیدی مستند شده است. این مورد با 613 روز ابتلا، طولانی ترین عفونت کووید است که از آن اطلاع داریم. درواقع این عفونت به قدری طولانی بود که ویروس فرصت داشت تا در بدن این مرد به واریانت جدیدی تبدیل شود.

براساس گزارش مجله تیکا، مرد 72 ساله ی هلندی سابقه ی سلامتی پیچیده ای داشت. او قبلا برای درمان نوعی سرطان خون، پیوند سلول های بنیادی انجام داده بود؛ اما بعدها سرطان دیگری به نام لنفوم بزرگ سلول بی منتشر (DLBL) در او تشخیص داده شد. این مرد در نتیجه ی داروهایی که برای درمان بیماری خود مصرف می کرد به شدت دچار نقص سیستم ایمنی شد؛ به این معنی که مورد جدی ابتلا به کووید-19 همیشه برای او به عنوان خطری بالقوه به شمار می رفت.

مرد هلندی در فوریه ی 2022 به کووید مبتلا شد و با ترکیبی از آنتی بادی های مونوکلونال و استروییدها تحت درمان قرار گرفت؛ اما متاسفانه داروها اثر نکردند و عفونت او ماندگار شد. اگرچه این مرد پیش از ابتلا به بیماری چندین دوز واکسن کووید دریافت کرده بود، هیچ شواهدی مبنی بر پاسخ آنتی بادی در بدن او مشاهده نشد.

بیمار برای بیش از 600 روز آلوده به ویروس باقی ماند و مجبور شد چندین بار در بیمارستان بستری شود؛ اما خیلی زود و تنها 21 روز پس از نخستین درمان، علایم جهش ویروس در او مشاهده شد. در ابتدا تعیین توالی نشان داد که ویروس در بدن مرد جهشی پیدا کرده که با سوتروویماب (یکی از داروهایی که بیمار با آن تحت درمان قرار گرفته بود) مرتبط است.

ویروس در بدن بیمار بیش از 50 بار جهش داشت

تجزیه وتحلیل های بیشتر 27 سواب بینی جمع آوری شده بین فوریه ی 2022 تا سپتامبر 2023 حکایت از این داشت که ویروس در بدن این مرد بیش از 50 بار جهش داشته است. برخی از این جهش ها در پروتیین اسپایک رخ داده بود؛ اتفاقی که نشان می دهد ویروس درحال سازگاری برای فرار از سیستم ایمنی بدن انسان است.

مشکلات سلامتی اساسی در مورد مرد هلندی به این معنی بود که سیستم ایمنی بدن او درواقع هرگز فرصتی برای پاکسازی ویروس نداشت. بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان، همراه با نیاز به انجام اقدامات احتیاطی بیشتر برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران، کیفیت زندگی مرد را تحت تاثیر قرار داده بود. به گفته ی تیم پزشکی، هیچ مدرکی وجود ندارد که واریانت جهش یافته در بدن این مرد، افراد دیگری را در جامعه آلوده کرده باشد.

بیمار در ماه اکتبر 2023 و در نتیجه ی عود بیماری زمینه ای خود از دنیا رفت. تاکنون هیچ موردی مشاهده نشده که تا این حد طولانی مدت دوام آورده باشد و از طرفی عفونت های پایدار پدیده ی شناخته شده ای هستند که با ویروس کرونای عامل کووید 19 ارتباط دارند. برخی از تحقیقات اخیر نشان می دهد که از هر 100 عفونت، تنها سه مورد ممکن است بیش از یک ماه باقی بماند.

مشکل این است که هرچه ویروس به مدت طولانی تری در بدن انسان تکثیر شود و تکامل یابد، شانس بیشتری برای ایجاد جهش های فرار ایمنی وجود دارد. این یکی از تیوری های مطرح شده در مورد چگونگی پیدایش اومیکرون است. باید توجه داشت که هر گونه ی جهش یافته به واریانتی نگران کننده تبدیل نمی شود؛ اما همچنان مهم است که عفونت های مداوم تحت نظر قرار گیرند و بیمارانی که از قبل با سایر مسایل پزشکی درگیر بوده اند، بهترین مراقبت های ممکن را دریافت کنند.

نویسندگان مقاله در بیانیه ای می گویند: «مدت زمان عفونت کووید در مورد مرد هلندی بسیار زیاد بود؛ اما عفونت های طولانی مدت در بیماران دارای نقص ایمنی در مقایسه با عموم افراد جامعه شایع تر است. کار بیشتر تیم ما شامل توصیف گروهی از عفونت های طولانی مدت بین یک ماه تا دوسال در بیماران نقص ایمنی بستری در بیمارستان بود. بااین حال به طور کلی عفونت های طولانی مدت اتفاق نادری است؛ چراکه افراد دارای نقص ایمنی تنها درصد بسیار کمی از کل جمعیت را تشکیل می دهند.»

مورد مرد هلندی در کنفرانس جهانی ESCMID ارایه خواهد شد.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تکامل کووید در درون بدن مردی هلندی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تکامل کووید در درون بدن مردی هلندی!"، کلیک کنید.