تغییر تقویم آموزشی مدارس/ امسال مدارس از شهریور باز می شوند؟

تغییر تقویم آموزشی مدارس/ امسال مدارس از شهریور باز می شوند؟

به گزارش تیکا، تغییر تقویم آموزشی مدارس (زمان آغاز و پایان سال تحصیلی) از موضوعاتی است که دستخوش سیاست گذاری های متفاوت بوده است.

تیکا نوشت: با وجود تجربه شکست خورده دهه 70 برای آغاز سال تحصیلی از اول شهریورماه، یک بار دیگر این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است!

پیش از این بازگشایی مدارس از شهریور منجر به نارضایتی والدین و حتی کاهش میزان یادگیری دانش آموزان به دلیل گرمای هوا شده بود، در نهایت مجلس شورای اسلامی سال 76 به موضوع ورود و با قانون گذاری زمان آغاز سال تحصیلی را از اول تیکا ماه تعیین کرد.

هم اکنون پرونده این موضوع یک بار دیگر باز شده است اما باید به این نکته مهم دقت کرد که بازگشایی مدارس تمام کشور از اول شهریور ماه قطعاً باعث ایجاد مشکلاتی برای والدین، دانش آموزان و معلمان و در نهایت نارضایتی آنها خواهد شد ازاین رو در صورت تصویب باید آن را برای مناطق خاصی از کشور اجرا کرد.

در همین ارتباط موسی الرضا کفاش؛ معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره تغییر زمان آغاز و پایان سال تحصیلی گفت: موضوع تقویم آموزشی مدارس سال هاست که مطرح بوده است و اقلیم های مختلف در کشور با تفاوت دمای بسیار، بازنگری در تقویم آموزشی مدارس را مطرح کرده اند.

وی افزود: سال 76 مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای، زمان بازگشایی مدارس سراسر کشور را اول تیکا، پایان سال تحصیلی را پایان اردیبهشت و زمان برگزاری امتحانات را خرداد ماه تعیین کرد و وزارت آموزش و پرورش مکلف به رعایت مصوبه مجلس به عنوان قانون کشور است.

کفاش ادامه داد: اخیراً 27 نفر از نمایندگان مجلس، طرحی را برای مدیریت زمان آموزش و تغییر تقویم آموزشی در کشور ارایه کرده اند، این طرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: طرحی که نمایندگان مجلس ارایه کردند و در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی و تایید شد، چندین بند دارد که در یک بند به زمان آغاز و پایان سال تحصیلی اشاره می کند همچنین اختیاراتی به شورای عالی آموزش و پرورش استان ها، مناطق آموزش و پرورش و مدارس برای تصمیم گیری درباره شناور شدن آغاز و پایان سال تحصیلی، برنامه هفتگی و تعطیلات فصلی ارایه می کند.

امسال مدارس از شهریور باز می شوند؟

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا در 1403 زمان آغاز سال تحصیلی از اول شهریور است؟» افزود: این طرح فعلاً در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصویب شده است و باید در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود بنابراین فعلاً نمی توانیم بگویم که زمان بازگشایی مدارس تغییر کرده است.

کفاش در پاسخ به این پرسش که «آیا ممکن است در سال های آینده زمان آغاز سال تحصیلی تغییر کند و به شهریور منتقل شود؟»، ابراز کرد: آغاز سال تحصیلی از شهریور در قالب چارچوبی است که شورای عالی آموزش و پرورش باید آن را تصویب کند و این احتمال وجود دارد که سال تحصیلی زودتر آغاز شود.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره اینکه «آغاز سال تحصیلی از تیکا ماه به عنوان یک نوستالژی در اذهان شهروندان حک شده است، علاوه بر این تغییر زمان آغاز سال تحصیلی ممکن است خانواده ها را دچار مشکل کند.»، گفت: تغییر تقویم آموزشی به دلیل اقلیم های متفاوت در کشور مطالبه آموزش و پرورش است از سوی دیگر سال هاست شهروندان زمان آغاز سال تحصیلی را از تیکا ماه می دانند، این موضوعات در تصمیم گیری و تدوین چارچوب ها مدنظر خواهد بود و با در نظر گرفتن تمام مسایل به دنبال شناور بودن زمان آغاز سال تحصیلی هستیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تغییر تقویم آموزشی مدارس/ امسال مدارس از شهریور باز می شوند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تغییر تقویم آموزشی مدارس/ امسال مدارس از شهریور باز می شوند؟"، کلیک کنید.