تحقق 118 درصدی اشتغال زایی در کرمانشاه/حوادث کار در سال گذشته کاهش 23 درصدی داشته است

تحقق 118 درصدی اشتغال زایی در کرمانشاه/حوادث کار در سال گذشته کاهش 23 درصدی داشته است

به گزارش خبرنگار تیکا کرمانشاه، مختار احمدی پیش از ظهر امروز چهارشنبه (12 اردیبهشت ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات مختلفی در خصوص هفته کارگر از پنجم لغایت دوازدهم اردیبهشت ماه صورت گرفت.

وی افزود: دیدار 30 کارگر منتخب استان با مقام معظم رهبری همزمان با کارگران سراسر کشور، عطرافشانی و غبارروبی مزار شهدا، اجرای سخنرانی پیش از خطبه برای تبیین دستاوردهای دولت در اداره کار، دیدار با امام جمعه کرمانشاه، اجرای برنامه های فرهنگی و ورزشی و برگزاری جشن اصلی هفته کار و کارگر از جمله اقدامات انجام شده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه تصریح کرد: از کارگران واحدهای تولیدی توسط انجمن صنفی کارفرمایی نیز تجلیل به عمل آمد، همچنین در هفته آینده همایش ویژه بانوان با عنوان «بانوان تاثیرگذار در عرصه کار و تولید» برای نخستین بار برگزار می شود.

وی ادامه داد: پویش دلنوشته بانوان کارگر با هدف توازن در راستای شعار سال و ارتقای فرهنگ کار به صورت فراخوان اعلام شده و در فرصت مقتضی از صاحبان مقاله های برتر تجلیل خواهد شد.

اجرای طرح طبقه بندی مشاغل با مشارکت 85 درصدی کارگاه های کرمانشاه

احمدی خاطرنشان کرد: در اداره کار معاونت های تخصصی وجود دارند که معاونت روابط کار اصلی ترین آنها بوده و رسالت آن صیانت از نیروی کار است، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای کارگاه های بالای 50 نفر با هدف اجرای عدالت از جمله اقدامات این معاونت محسوب می شود.

وی تشریح کرد: بر اساس این طرح افرادی که سابقه کار یا میزان تحصیلات بالاتری دارند حقوق و مزایای بیشتری دریافت خواهند کرد، در حال حاضر 85 درصد از کارگاه های بالای 50 نفر معادل 346 کارگاه در طرح طبقه بندی مشاغل قرار گرفته اند.

انجام هشت هزار بازرسی از کارگاه ها در سال گذشته

احمدی بیان کرد: انجام بازرسی های کار توسط 20 بازرس استان با هدف اجرای صحیح قوانین کار و کاهش صدمات ناشی از آن از دیگر اقدامات بوده که در این راستا هشت هزار بازرسی در سال گذشته صورت گرفته است.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته حوادث ناشی از کار نسبت به سال 1401، 23 درصد کاهش یافته است؛ در سال 1401، 21 نفر فوتی ناشی از حوادث کار در استان وجود داشته که در سال 1402 به 17 نفر رسیده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی تشریح کرد: بیشتر حوادث ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی رخ می دهد، بنابراین دستگاه های مرتبط مانند اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری ها ایمنی لازم را متذکر شوند.

صدور هفت هزار رای در راستای شکایت کارگران در مراکز حل اختلاف

وی اذعان کرد: کارگاه های شبه قضایی در مرکز حل اختلاف نیز برپا شده که در این صورت اگر کارگر نسبت به کارفرمای خود اعتراض یا شکایتی داشته باشد به این مراکز مراجعه می کند، در سال گذشته هفت هزار رای در مراکز توسط مراجع حل اختلاف صادر شده است.

احمدی ابراز کرد: تاکید ما بر اجرای رای سازشی است، زیرا همیشه در اجرای حکم یکی از طرفین ناراضی است در این راستا 30 درصد آرا به صورت سازشی صادر شده که معادل 2 هزار مورد است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه افزود: هفت هزار و 602 دادخواست در مراکز حل اختلاف تعریف شده که هفت هزار و 56 مورد رای در نهایت صادر شده است، در اسفند ماه سال 1400 میانگین زمان رسیدگی به شکایات بسیار پایین بود و نوبت 113 روزه داده می شد.

وی ادامه داد: صدور رای هر کارگر در نتیجه نوبت 113 روزه 2 سال طول می کشید و یکی از دلایل آن کمبود شعب بو، اکنون تعداد شعب تشخیص از 2 شعبه به 6 شعبه افزایش و نوبت رسیدگی از 113 روز به 40 روز کاهش یافته است، امید است که در سال جاری به کمتر از 30 روز برسد.

پوشش 159 هزار نفری کارگران کرمانشاهی در بیمه

وی خاطرنشان کرد: 159 هزار نفر کارگر اصلی بیمه شده در استان داریم که مجموع این افراد با خانوار به هشت هزار نفر بیمه شده تامین اجتماعی می رسد.

وی ادامه داد: همچنین سه هزار و 200 نفر از بیمه بیکاری برخوردار هستند؛ کارگرانی که مشغول کار هستند اگر به دلایل خارج از اراده بیکار شوند از 6 الی 50 ماه مقرری بیمه بیکاری برخوردار می شوند.

احمدی در ادامه گفت: در سال 1399 به دلیل بیماری کرونا هشت هزار و 604 نفر از صندوق بیمه بیکاری برخوردار می شدند که در سال 1400 به چهار هزار و 200 نفر، در سال 1401 به سه هزار و 600 نفر و اکنون به سه هزار و 200 نفر در استان رسیده است.

عضویت یک میلیون و 700 هزار کرمانشاهی در تعاونی ها

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه ابراز کرد: سه هزار و 200 تعاونی فعال در گرایشات مختلف در استان کرمانشاه داریم که قریب به یک میلیون و 700 هزار کرمانشاهی عضو تعاونی ها هستند و در راستای فعالیت آنها 50 هزار اشتغال زایی صورت گرفته و 63 میلیون دلار صادرات از طریق استان کرمانشاه انجام شده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته 56 تعاونی با یک هزار و 850 فرصت شغلی در استان تشکیل شد، در حال حاضر کمتر از پنج درصد از سهم اشتغال استان به تعاونی ها باز می گردد که باید 25 درصد باشد.

ابلاغ بالغ بر 34 هزار فرصت شغلی در سال گذشته

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه بیان کرد: با تبیین سند اشتغال در سال گذشته 34 هزار و 517 فرصت شغلی به صورت خالص ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: سامانه ملی رصد بعد از سامانه سوخت بزرگترین سامانه کشور بوده و در ابتدای هر سال دستگاه های اجرایی در آن کاربران خود را تعریف می کنند که راستی آزمایی کارگران از این طریق صورت می گیرد.

احمدی ابراز کرد: 96 درصد از اشتغال ثبت شده صحت سنجی شده و چهار درصد انحراف داشته است، در نتیجه 118 درصد از فرصت شغلی ابلاغ شده یعنی 560 هزار و 40 نفر محقق شده است.

وی تشریح کرد: برای سال 1403، 26 هزار و 247 نفر هدف گذاری برای ایجاد اشتغال انجام شده است و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل نرخ بالای بیکاری آنها در اولویت بوده و 14.4 درصد اشتغال باید به آنها اختصاص یابد.

طرح های فجرانه و یسنا همچنان ادامه دارند

احمدی عنوان کرد: طرح فجرانه برای هفت دهک اول جامعه صادر شده که با استقبال های خوبی مواجه شده است، بیش از پنج هزار فروشگاه خرد و کلان متصل به طرح کالابرگ هستند.

وی ادامه داد: 80 درصد جامعه استان کرمانشاه از طرح فجرانه استفاده کردند و 16 میلیارد ریال آورده طرح کالابرگ بود، دولت بنا دارد این طرح را ادامه دهد.

وی در خصوص طرح یسنا بیان کرد: مرحله دوم این طرح از 30 فروردین ماه آغاز شده و این طرح برای مادران شیرده فرزندان زیر 2 سال با هدف حمایت از خانوار در راستای فرزندآوری اجرا می شود.

احمدی در پایان گفت: مشمولین این طرح سه دهک اول جامعه هستند که 935 هزار مادر در دور دوم در کشور شناسایی شده و 6 میلیون ریال به صورت ماهانه تسهیلات به آنها داده می شود.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحقق 118 درصدی اشتغال زایی در کرمانشاه/حوادث کار در سال گذشته کاهش 23 درصدی داشته است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحقق 118 درصدی اشتغال زایی در کرمانشاه/حوادث کار در سال گذشته کاهش 23 درصدی داشته است"، کلیک کنید.