تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی!

به گزارش خبرگزاری تیکا، شرکت ذخیره انرژی گرویتریسیتی(Gravitricity) مستقر در بریتانیا به زودی کار خود برای تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به اولین باتری مبتنی بر گرانش آغاز خواهد کرد.

براساس گزارش تیکا، این معدن با عمق 1444 متر در 450 کیلومتری شمال هلسینکی پایتخت فنلاند واقع شده است و متعلق به شرکت کانادایی First Quantum Minerals است. این معدن که منبع روی و مس بوده، عمیق ترین معدن در اروپاست.

به نقل از آی ای، تولید از این معدن که 600 شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده بود، در اوت سال 2022 متوقف شد و به دنبال آن کاوش در ابتکارات متعدد در این سایت شروع شد.

هنریک کیوینیمی، مدیر عامل شرکت توسعه محلی Callio Pyhäjärvi می گوید: ما می توانیم از بهترین شبکه برق منطقه و تحول در بازار انرژی استفاده کنیم. همچنین بسیار جذاب است که از این فرصت ها استفاده شود.

باتری مبتنی بر جاذبه

اکنون شرکت گرویتریتیسی مستقر در ادینبرو، گروی استور(Gravistore) را توسعه داده است که یک سیستم مبتنی بر گرانش است که می تواند به عنوان باتری برای ذخیره انرژی اضافی از منابع تجدیدپذیر عمل کند.

باتری گرانشی(Gravity battery) یک وسیله برای ذخیره انرژی است که انرژی گرانشی را که انرژی ذخیره شده در یک جسم ناشی از تغییر ارتفاع در اثر گرانش است که به آن انرژی پتانسیل نیز می گویند، ذخیره می کند.

یک باتری گرانشی با استفاده از انرژی یک سیستم به بالابردن یک جرم برای تولید و افزایش انرژی پتانسیل گرانشی کمک می کند، سپس برای تبدیل انرژی پتانسیل به الکتریسیته، رها می شود و از طریق یک مولد الکتریکی برق تولید می کند.

انرژی تولید شده از باتری های گرانشی در دسته انرژی های پایدار قرار می گیرد. یک مدل از باتری گرانشی، باتری هایی هستند که جرمی مانند یک بلوک بتن متصل به مولد الکتریکی را برای تولید برق رو به پایین رها می کنند.

رایج ترین باتری گرانشی در نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای استفاده می شود، جایی که آب برای ذخیره انرژی به ارتفاعات بالاتر پمپ می شود و برای تولید برق به وسیله توربین های آبی رها می شود.

حالا در این سیستم جدید، در یک روز آفتابی یا بادخیز، زمانی که مزارع خورشیدی یا بادی انرژی بیشتری نسبت به نیاز تولید می کنند، پایگاه های Gravistore می توانند وزنه هایی را که در ستون های از کار افتاده معدن قرار می گیرند، برای ذخیره انرژی بالا ببرند.

سپس در هنگام ایجاد تقاضا، می توان وزنه ها را رها کرد تا انرژی آزاد شود و ژنراتورهای برق فعال شوند. بسته به نیاز، وزنه ها را می توان به آرامی در یک رهایش کوتاه رها کرد تا نیاز به انرژی را به اندازه مورد نیاز تامین کند.

شرکت گرویتریتیسی اکنون از یک ستون کمکی 530 متری برای ساخت نمونه اولیه 2 مگاواتی برای نشان دادن فناوری خود استفاده خواهد کرد که اولین نمونه از این نوع در اروپاست.

به گفته وب سایت این شرکت، گرویتریتیسی همچنین روی شناسایی معادن در کشورهای دیگر مانند جمهوری چک، آلمان و هند کار کرده است.

تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی!

مزایای باتری گرانشی

سیستم های ذخیره انرژی مبتنی بر گرانش به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. آنها جایگزین های عملی برای سیستم های ذخیره سازی باتری لیتیوم یونی در نظر گرفته می شوند.

پیش از این گزارش شده بود که چگونه یک پروژه ذخیره انرژی مبتنی بر گرانش در سوییس 14 سال طول کشید تا ساخته شود و اکنون می تواند برق 900 هزار خانه را تامین کند.

این در حالی است که راه حل های گرویتریتیسی از زیرساخت های موجود مانند معادن عمیق استفاده می کند که می توانند پس از توقف عملیات استخراج، تغییر کاربری دهند. این رویکرد نه تنها فرصت های شغلی جدیدی را در مناطق دورافتاده ای که این معادن در آن قرار دارند، فراهم می کند، بلکه ویژگی های ذخیره سازی باتری را نیز فراهم می کند.

به عنوان مثال، باتری های مبتنی بر گرانش می توانند در کمتر از یک ثانیه از صفر به توان کامل برسند. همچنین ماژولار هستند و به طراحان اجازه می دهد ظرفیت آنها را بر اساس شرایط و الزامات محلی تغییر دهند.

این فناوری از نظر کارایی و هزینه، بهتر از باتری های لیتیوم یونی است. باتری های لیتیوم یونی اغلب از مشکلات ناشی از تلفات انرژی رنج می برند، اما باتری های مبتنی بر گرانش اینطور نیستند.

همچنین استقرار و کارکرد این سیستم بسیار ارزان تر است و به تعداد محدودی از چرخه ها یا سال ها برای ذخیره سازی انرژی محدود نمی شود.

مارتین رایت، رییس اجرایی شرکت گرویتریتیسی می گوید: این پروژه در مقیاس کامل مسیری را برای سایر پروژه های تجاری فراهم می کند و به راه حل ما اجازه می دهد تا در معادن تعطیل شده بکار گرفته شود و آینده بالقوه ای را برای معادنی که به پایان عمرشان نزدیک می شوند، ارایه دهد.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تبدیل عمیق ترین معدن اروپا به باتری گرانشی!"، کلیک کنید.