تاکید وزیر کشور بر نقش آفرینی تشکل های مردمی در توسعه و تحرک اجتماعی کشور

تاکید وزیر کشور بر نقش آفرینی تشکل های مردمی در توسعه و تحرک اجتماعی کشور

وزیر کشور بر لزوم نقش آفرینی تشکل های مردمی در توسعه و تحرک اجتماعی در کشور تاکید کرد.

به گزارش تیکا، احمد وحیدی در نخستین همایش ملی نمایندگان سازمان های مردم نهاد در شوراهای توسعه و حمایت از تشکل های سراسر کشور که با عنوان رویداد ملی به توان مردم نهادها برگزار شد، گفت: باید ایام الله دهه فجر را تبریک بگویم، امیدوارم فجر در امت اسلامی جریان داشته باشد و همواره با فجرهای جدید مواجه باشیم. از سوی دیگر امیدوارم این همایش نیز به موضوعات مهمی که تشکل ها و نهادهای غیر دولتی می توانند به آن بپردازند، توجه ویژه داشته باشد.

وی افزود: موضوع تشکل ها و نهادهای مدنی مسیله مهمی است و در کشور ما این نهادها فعالیت های مختلفی دارند؛ البته نهادها در دنیا نیز مطرح هستند، اما به دلیل نوع نگاه ما به مردم و توجه به مردم سالاری دینی که باعث شده همیشه خواستار مشارکت مردم در همه امور نظام و کشور باشیم جایگاه تشکل ها را متفاوت و بسیار پر اهمیت کرده است.

نظام ما در حقیقت نظامی مردم پایه است

وی ادامه داد: در نظام ما که در حقیقت نظامی مردم پایه است، در مسایل امنیتی و دفاعی که بسیار حساس هستند مردم نقش قطعی و تعیین کننده دارند، به شکلی که وقتی صحبت از دفاع همه جانبه می شود، به معنای دفاعی است که ابعاد مختلف آن توسط مردم انجام می شود. از سوی دیگر وقتی از امنیت پایدار صحبت می شود که در حقیقت امنیت جامعه محور مد نظر است. بحث دفاع که مطرح شد باید به این نکته توجه داشته باشیم که پیش از آغاز جنگ تحمیلی امام راحل بسیج را به عنوان عالی ترین نهاد مردمی شکل دادند. بسیجی که در حقیقت از متن مردم است.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه اگر توانستیم در جوانی انقلاب، با قدرت همه گروهک های تروریستی را از بین ببریم در حقیقت به پشتوانه قدرت و همکاری مردم بوده است، افزود: اگر دفاع مردم نبود این موضوع به نتیجه نمی رسید و اگر مردم در امنیت کمک نمی کردند قطعا موضوع امنیت به نتیجه نمی رسید. امروز هم بحث مشارکت پرشور مردم در همه ابعاد انقلاب است. چرا که هر کجا که مردم در صحنه باشند مسایل با سرعت و به خوبی حل می شود. مثلا در حوزه اقتصاد هم باید اقتصاد مردمی باشد. اقتصاد ما به دلیل آنکه به موقع مردمی نشد به آن میزان که مایل بودیم پیشرفت نکرد. هر چند گام های بلندی برداشتیم ولی می توانستیم خیلی بهتر از این باشیم.

وی اظهار کرد: در علم و فناوری نیز اگر مردم در میدان نبودند و شرکت های دانش بنیان که همگی مردمی هستند وجود نداشتند این عرصه رشد پیدا نمی کرد. پیشرفت های ما بر بال دانشمندانی است که بخشی از مردم هستند. در بخش صنعت دفاعی نیز که بسیار حساس است شرکت هایی همکاری می کنند که پیشرفت چشمگیری را در این حوزه رقم زده اند.

وحیدی با تاکید بر اینکه برای داشتن ایرانی قوی باید جامعه ای قوی داشته باشیم، گفت: تحقق جامعه قوی نیز نیازمند ارتباطات است که این مهم در بستر مشارکت روی می دهد موضوعی که در قرآن کریم نیز دستور به مشارکت با هم در جهت موضوعات خیر داده شده است. در حقیقت مشارکت شرط ضروری وجود یک جامعه قوی است که ظرفیت ها را بشناسد و استعدادیابی کند. باید مسایل جامعه خود را بشناسیم و در قالب آن استعدادها را کشف و راه حل ها را پیدا کنیم.

وزیر کشور تاکید کرد: مسیولیت تشکل های کشور نیز در این شرایط بسیار جدی است. هر تشکلی برای دستیابی به هدفی شکل گرفته، مثلا حل مشکلات در موضوعات اجتماعی و یا کاهش آسیب های اجتماعی و در حقیقت به حرکت درآوردن دریای بزرگ مردم در فعالیت های اجتماعی از معبر تشکل ها می گذرد و این موضوع، برای ما در وزارت کشور بسیار حایز اهمیت است و از این منظر به تشکل ها اهمیت ویژه ای می دهیم. در همین راستا نیز رتبه بندی تشکل ها که شاخص های آن با کمک خود تشکل ها احصاء می شود باعث خواهد شد مسابقه مثبتی در میان آنها به راه بیفتد و از این مسیر می توانند نقش مشورتی پیدا کنند و وظیفه استعدادیابی را به بهترین شکل آن محقق کنند.

وی ادامه داد: در انتخابات پیش رو تشکل ها غیر سیاسی هستند و این به این معناست که از نماینده خاصی حمایت نکنند؛ اما در تشویق مردم برای آمدن پای صندوق ها که در حقیقت شکل دیگری از حرکت اجتماعی است تشکل ها باید نقش آفرین باشند. اینکه بتوانیم جریان حرکت مردمی را در جهت منافع ملت و مردم راهبری کنیم اهمیت بسیار زیادی دارد. باید تجربیات مناسب میان تشکل ها در این حوزه به اشتراک گذاشته شود تا دلایل موفقیت بیشتر برخی تشکل ها مشخص شود و تلاش کنیم همه تشکل ها به این موفقیت ها دست پیدا کنند.

وزیر کشور تاکید کرد: امیدوارم این نخستین همایش با ارتباطات خوبی که شکل می گیرد موجب انتقال تجربیات شود و حرکت جدی به راه بیفتد که حضور و نقش تشکل های مردمی را محسوس کند و در توسعه و تحرک اجتماعی این نقش هر چه قویتر ایفا شود.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید وزیر کشور بر نقش آفرینی تشکل های مردمی در توسعه و تحرک اجتماعی کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید وزیر کشور بر نقش آفرینی تشکل های مردمی در توسعه و تحرک اجتماعی کشور"، کلیک کنید.