تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی/ سطح بندی موسسات و محصولات فرهنگی و هنری

تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی/ سطح بندی موسسات و محصولات فرهنگی و هنری

دبیر شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی و سطح بندی موسسات و محصولات فرهنگی و هنری را به عنوان دو مصوبه مهم این شورا در جلسه اخیر خود مطرح کرد و توضیحاتی درباره جزییات آنها ارایه داد.

به گزارش تیکا، دکتر غلامرضا بصیرنیا ضمن تشریح مصوبات جلسه 481 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد؛ گفت: در این جلسه شورای معین؛ دو موضوع مهم شامل اساسنامه تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی و موضوع اعطاء مجوز رتبه بندی محصولات و آثار فرهنگی و هنری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بررسی گرفت.

وی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اساسنامه تشکیل بنیاد بین المللی حکیم نظامی را در راستای پاسداشت زبان فارسی و با هدف توسعه و پیشرفت فرهنگ و ادب در مسیر جهانی شدن هم تراز با هویت تاریخی، شان دینی و ارزش های ملی و تمدنی ایران اسلامی و صیانت از این سرمایه ماندگار به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه کرد.

دبیر شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: همچنین اقدامات و راهکارهای مختلف برای صیانت از مقام بلند یکی از مفاخر ارزشمند ایران زمین، حکیم نظامی مطرح شد و در نهایت با اصل تشکیل بنیاد بین المللی حکیم نظامی به عنوان موسسه غیردولتی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون توسعه ساختاری جهت معرفی و بزرگداشت ایشان به عنوان یکی از مفاخر تاثیرگذار زبان فارسی و جریان ساز در شعر و ادبیات کهن ایران و همچنین برای گردآوری آثار فرهنگی، ادبی و هنری با موضوعات و مضامین شعر، اندیشه و شخصیت این حکیم و دیگر شاعران، ادیبان و سخنوران برجسته پارسی موافقت و مقرر شد تا اساسنامه آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری ستاد فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه با رویکرد فرهنگی؛ اصلاح و تکمیل و به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شود.

وی همچنین تصریح کرد: در این جلسه همچنین موضوع اعطای مجوز رتبه بندی محصولات و آثار فرهنگی و هنری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. این وزارتخانه تقاضا داشت تا مجوز رتبه بندی محصولات و آثار فرهنگی و هنری به آن واگذار شود که پس از بررسی ابعاد مختلف موضوع و فلسفه و ضرورت این اقدام؛ مقرر شد در راستای صیانت از حقوق مصرف کنندگان و تنظیم گری حوزه صنایع فرهنگی و به منظور استقرار نظام استاندارد اعتبارسنجی موسسات، محصولات و آثار فرهنگی و هنری مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جهت دهی و متناسب سازی حمایت های دولتی با نتایج آن؛ نظام جامع گونه بندی، سطح بندی و رتبه بندی موسسات، محصولات و آثار فرهنگی و هنری در تطابق با ارزش های فرهنگی اسلامی- ایرانی و در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مشتمل بر شرایط دریافت مجوز، شاخص های ارزیابی، ارزش گذاری و سنجش اعتبار، گونه بندی، سطح بندی و رتبه بندی موسسات و محصولات و آثار فرهنگی و هنری و ضوابط و فرایندهای متناسب سازی حمایت های دولتی با نتایج اعتبارسنجی؛ ظرف 3 ماه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین و جهت تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شود.

دبیر شورای معین خاطرنشان کرد: در این جلسه مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای نیز گزارشی از عملکرد این بنیاد و مجوزهای صادر شده، حمایت از تولید بازی ها، برگزاری نمایشگاه تخصصی و رویدادها و مسابقات، احیای جشنواره بازی رایانه ای فجر، نظارت و ساماندهی بازار بازی های رایانه ای و دیجیتال، رده بندی سنی و آموزش و فرهنگ سازی مصرف این بازی ها ارایه داد.

وی در خاتمه گفت افزود: در این جلسه همچنین پیمایشی در مورد وضعیت مصرف بازی های دیجیتال و آثار، ابعاد و گستره آن در سطح ملی و جهانی و در حوزه های فرهنگی و اجتماعی توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای ارایه شد. بر مبنای پیمایش به عمل آمده؛ میانگین سنی بازیکنان ایرانی از 16 سال در 1389 به 23 سال در 1400 افزایش یافته است و تعداد بازیکنان در همین بازه زمانی نیز از 16 میلیون نفر به 34 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. پس از بررسی ابعاد مختلف این دو گزارش توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ با توجه به اهمیت بازی های رایانه ای و شمول آن به همه رده های سنی و تاثیرات بالای آن در حوزه های فرهنگی، مقرر شد گزارش تکمیل و با پیشنهادات سیاستی مشخص در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی/ سطح بندی موسسات و محصولات فرهنگی و هنری" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاسیس بنیاد بین المللی حکیم نظامی/ سطح بندی موسسات و محصولات فرهنگی و هنری"، کلیک کنید.