بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری تیکا، گروه استان ها – هادی شمسی ثانی: این روزها وقتی پای صحبت بزرگترها می نشینیم، خاطراتی تعریف می کنند که خیلی از آنها در باور ما نمی گنجد. مثلاً همین چند روز پیش که در کلینیک تخصصی منتظر ویزیت پزشک متخصص بودم، پیرمرد روستایی که با دست های پینه بسته بر عصای خود تکیه زده بود از خاطرات پزشکان هندی و پاکستانی که تا همین سه چهار دهه قبل کار معاینه و درمان مردم را برعهده داشتند، صحبت کرد و گفت: خدا رو شکر حداقل الان این پزشکان متخصص زبان ما را می فهمند و تازه خیلی از آنها همشهری خودمان هستند و می توانیم با آنها راحت صحبت کنیم که خیلی وقت ها تاثیرش از دارو هم بیشتر است.

مرد میانسال دیگری که همان جا نشسته بود کلام پیرمرد را ادامه داد و افزود: هم زبان و هم فرهنگ نبودن با پزشکان خارجی بماند که آنها در همه زمینه ها و بیماری ها و برای همه مردم از زن و مرد گرفته تا کودک و بزرگ، کار طبابت را انجام می دادند و الان برای هر درد و بیماری یک پزشک متخصص مرتبط هست و خیلی ها هم پزشکان زن هستند که خانم ها برای مراجعه به آنها راحت ترند.

این گفت وگوها و صحبت ها بود که شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را در ذهن تداعی کرد و فهمیدم «استقلال» در همه عرصه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، علمی و … بزرگترین هدیه ای است که امام خمینی (ره) برای ما به ارمغان آورد؛ استقلالی که به ویژه در عرصه های علمی توانسته ضمن زمینه سازی شکوفایی استعدادهای جوانان کشور و تربیت دانشمندان در حوزه های مختلف، دستاوردهای کم نظیری را برای کشور به همراه داشته باشد؛ دستاوردهایی که امروز در نانو، هسته ای، هوافضا و… عزت آفرین و اقتدار آور بوده است.

بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد

بررسی کارنامه جمهوری اسلامی نشان می دهد که دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان از مهم ترین دستاوردهای این نظام است؛ در حالی که تا پیش از انقلاب اسلامی، رشته ها و دانشگاه های علوم پزشکی تحت نظارت وزارت علوم مدیریت می شدند، در دهه 60 و در سال های ابتدایی انقلاب، این رشته ها تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گرفتند.

ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام ارایه خدمات سلامت از جمله دستاوردهایی است که موجب شد تا علاوه بر هزاران پزشک، نیروهای انسانی متخصص مورد نیاز برای نظام سلامت تربیت شوند.

هم اکنون 68 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد یکی از آنها است؛ این دانشگاه از سال 1365 به عنوان دانشکده پرستاری و مامایی با پذیرش 42 دانشجو در رشته کاردانی پرستاری و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خود را آغاز کرد و از سال 1374 با منفک شدن از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به عنوان یکی از چهل و دو دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی مستقل کشور زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت و تحت عنوان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فعالیت خود را در ابعاد بهداشت، درمان و آموزش عالی ادامه داد.

تحصیل دو هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد در گفت وگو با خبرنگار تیکا با بیان اینکه این دانشکده از سال 1387 با مصوبه شورای عالی گسترش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به دانشگاه ارتقا یافت، گفت: هم اکنون حدود دو هزار دانشجو در چهار دانشکده مستقل پزشکی، پیراپزشکی، بهداشت و پرستاری و مامایی این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

رضا احمدی با اشاره به وجود 30 رشته مقطع تحصیلی در این دانشگاه افزود: از این تعداد 12 رشته در مقطع کارشناسی و 13 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و پزشکی عمومی است.

وجود پنج مرکز تحقیقاتی

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه 134 عضو هیات علمی کار تربیت دانشجویان این دانشگاه را برعهده دارند، گفت: وجود پنج مرکز تحقیقاتی «توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت»، «عوامل اجتماعی موثر بر سلامت»، «پرستاری»، «بیماری های عفونی» و «سلامت باروری و جمعیت» از جمله ظرفیت های خوب پژوهشی این دانشگاه است.

بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد

احمدی با بیان اینکه دانشکده پزشکی این دانشگاه از سال 1389 با پذیرش دانشجو در اولین دوره پزشکی عمومی فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: تا کنون طی شش دوره، 195 دانشجوی پزشکی عمومی از این دانشگاه دانش آموخته شدند.

تحصیل 607 دانشجو در دانشکده پزشکی گناباد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به اینکه در حال حاضر 607 دانشجو در دوره پزشکی عمومی این دانشگاه مشغول تحصیل هستند، گفت: در حالی که در سال های گذشته برای تامین پزشک عمومی در مراکز خدمات جامع سلامت با مشکل مواجه بودیم اما در چند سال اخیر با پذیرش 44 دانشجوی بومی متعهد خدمت نیاز تمامی مراکز تامین شده است.

کسب تاییدیه سه ساله اعتباربخشی پزشکی عمومی گناباد

احمدی کسب تاییدیه سه ساله اعتباربخشی دوره آموزشی رشته پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی گناباد را نشان دهنده کیفیت و سطح بالای آموزشی در این دانشگاه عنوان و تصریح کرد: برای نخستین بار دانشگاه علوم پزشکی گناباد به همراه دو دانشکده پزشکی کشور موفق شد در بین 66 دانشکده پزشکی اعتباربخشی شده، صلاحیت سه ساله دوره آموزش در رشته پزشکی عمومی را کسب کند.

وی با بیان اینکه دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد به عنوان تنها دانشگاه علوم پزشکی کلان منطقه 9 کشور به این موفقیت دست یافته است، بیان کرد: این موفقیت در حالی رقم خورد که 30 دانشکده تایید صلاحیت 2 ساله، 11 دانشکده تایید صلاحیت یک ساله و 10 دانشکده صلاحیت خود را به صورت مشروط به دست آوردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد اضافه کرد: در حالی که سال های ابتدایی انقلاب، چند پزشک خارجی کار درمان مردم منطقه را برعهده داشتند، امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی حدود 170 پزشک عمومی و متخصص در رشته های مختلف تخصصی، خدمات بهداشتی و درمانی را به مردم شهرستان های گناباد و بجستان ارایه می دهند.

بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد

دستاوردها و موفقیت های کسب شده در دانشگاه علوم پزشکی گناباد به عنوان یک دانشگاه غیر مرکز استان و دورافتاده از پایتخت کشور علاوه بر همت و تلاش مدیران و کارکنان آن، نشان دهنده تحقق آرمان عدالت محوری نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه به مناطق محروم و دورافتاده است.

بدون تردید افزایش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ضمن تربیت نیروهای انسانی متخصص مورد نیاز در حوزه های مختلف، موجب رشد علمی و ارتقای چشمگیر تولیدات علمی ایران در دنیا و در نتیجه تحقق استقلال، اقتدار و خودکفایی کشور می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهداشت و درمان گناباد در مسیر پیشرفت/ روزگاری که پزشک وارد می شد – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.