بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟

بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟

آمارهای اداره فدرال آمار المان نشان داد که صادرات آلمان در ماه دسامبر به دلیل تقاضای ضعیف جهانی بیش از حد انتظار کاهش یافت و بر نگرانی ها در مورد سلامت بزرگترین اقتصاد اروپا که ممکن است به رکود بازگردد، تاکید کرد و یک سال ناامیدکننده را در تجارت خارجی برای بزرگترین اقتصاد اروپا رقم زد.

به گزارش تیکا، اقتصاد بیمار آلمان با کاهش صادرات، اعتراضات سراسری کشاورزان، اعتصاب رانندگان قطار و بحث های داغ در میان شرکای ایتلاف در مورد چگونگی تقویت رشد اقتصادی، شروعی پر از دست انداز داشت. کلاوس ویستسن، اقتصاددان ارشد منطقه یورو در شرکت مشاوره تحقیقاتی اقتصادی Pantheon Macroeconomics  اظهار کرد که این اعداد رکودی هستند که با شرایط کلی اقتصادی دشوار در اقتصاد آلمان سازگار است.

صادرات در دسامبر 4.6 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که در مقایسه با کاهش دو درصدی پیش بینی شده نظرسنجی رویترز بود. اداره فدرال اعلام کرد که صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا 5.5 درصد نسبت به ماه قبل و صادرات به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا 3.5 درصد کاهش یافته است. اداره فدرال آمار آلمان گزارش داد که واردات نسبت به نوامبر 6.7 درصد کاهش یافته است که در مقابل انتظار تحلیلگران برای کاهش 1.5 درصدی بود.

آژانس آمار فدرال گفت که صادرات در ماه دسامبر به 125.3 میلیارد یورو (135 میلیارد دلار) رسید که 4.6 درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می دهد. سقوط صادرات به دلیل کاهش 6 درصدی محموله ها به کشورهای منطقه یورو بود. این کاهش تا حدی با افزایش 3.5 درصدی تقاضا برای کالاهای تولید آلمان خارج از اتحادیه اروپا جبران شد. به طور کلی، برای سال 2023 صادرات 1.4 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، در حالی که واردات تقریباً 10 درصد کاهش یافته است.  تراز تجارت خارجی مازاد 22.2 میلیارد یورو (23.92 میلیارد دلار) در دسامبر در مقابل مازاد 20.8 میلیارد یورویی ماه قبل بود.

ویستسن گفت مازاد تجاری کالاهای آلمان در پایان سال 2023 بیشتر افزایش یافت و به شواهدی اضافه کرد که صادرات حتی اگر در جلوگیری از کاهش کلی تولید اقتصادی موثر نبود اما کمک قابل توجهی به رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم بود. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه قبل 0.3 درصد کاهش یافت و اقتصاددانان را بر آن داشت تا نسبت به رکود دیگری هشدار دهند. وضعیت بیمار اقتصاد آلمان چالش بزرگ بعدی برای کشورهای اروپای مرکزی متکی به صادرات است. روابط تجاری نزدیک با آلمان و بخش خودروسازی آن که زمانی قدرتمند بود، برای سال ها از زمان فروپاشی کمونیسم برای منطقه یک موهبت بود. اما اکنون این روابط در خطر تبدیل شدن به یک ریسک برای اقتصاد مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی است.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام کرد که اقتصاد آلمان بار دیگر از رشد بین المللی عقب مانده است و پیش بینی خود را برای سال 2024 به نصف کاهش داده و به 0.3 درصد رشد تولید ناخالص داخلی رسانده است، در حالی که انتظار می رود فرانسه، ایتالیا و اسپانیا عملکرد قابل توجه بهتری داشته باشند. احساسات در صنعت صادرات آلمان تیره و تار شده است و بیشتر صنایع همچنان انتظار دارند صادرات در ماه های آینده کاهش یابد. شاخص انتظارات صادرات موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo در ژانویه از منفی 7.1 واحد در دسامبر به منفی 8.4 واحد کاهش یافت.

کلاوس وولرابه، اقتصاددان در Ifo افزود اقتصاد صادرات آلمان در سال جدید شروع بدتری دارد و صادرکنندگان به شتاب تازه نیاز دارند. بر اساس گزارش، احساسات در میان مشاغل کوچک و متوسط در آلمان، که به شدت از افزایش هزینه ها، تقاضای ضعیف و نرخ های بهره بالا آسیب دیده اند، در آغاز سال جدید همچنان رو به وخامت گذاشته است. فریتزی کوهلر گیب، اقتصاددان ارشد گروه دولتی KfW گفت که روحیه در میان شرکت های کوچک و متوسطی که ستون فقرات اقتصاد آلمان را تشکیل می دهند، در ژانویه کاهش یافت که منعکس کننده عدم اطمینان در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو است.

ضعف تقاضای جهانی در بخش تولید نیز تاثیرگذار است. در ژانویه، 36.9 درصد از شرکت های تولیدی کمبود سفارش را گزارش کردند که این رقم در اکتبر 36 درصد بود. در بخش خدمات هم وضعیت بهتر نیست. نظرسنجی نشان داد که فعالیت تجاری در بخش خدمات آلمان در ژانویه برای چهارمین ماه متوالی به دلیل ضعف تقاضا کاهش یافت. شاخص مدیران خرید خدمات از 49.3 در دسامبر به 47.7 در ژانویه کاهش یافت که نشان دهنده انقباض سریعتر در فعالیت است. کاهش رشد اقتصادی در آلمان نیز مشهود است.

اقتصاد آلمان مدت هاست که برای رشد به تجارت جهانی متکی بوده است اما اختلافات زنجیره تامین، هزینه های انرژی بالاتر و تقاضای سرد بازارهای کلیدی از جمله چین، همگی در ماه های اخیر بر قدرت صادرات تاثیر گذاشته اند. افزایش تورم و نرخ های بهره بالاتر نیز تاثیرات خود را گذاشته و بخش مهم صنعتی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

طبق گزارش رویترز، مشکلات باعث شد که در سال 2023 اقتصاد آلمان 0.3 درصد کوچک شود. بانک مرکزی آلمان انتظار دارد در سال 2024 بهبودی ملایمی داشته باشد و رشد 0.4 درصدی را با کاهش تورم و افزایش مجدد تقاضا پیش بینی کرده است.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟"، کلیک کنید.