باور های غلط درباره عفونت های زنان

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به باور های رایج و غلط درباره بیماری های عفونی زنان گفت: عفونت های زنان به دو دسته باکتریایی و قارچی تقسیم بندی می شوند که در این دسته بندی ها برخی از بیماری های عفونی هیچ ارتباطی به داشتن یا نداشتن شریک جنسی ندارد.

باور های غلط درباره عفونت های زنان

آفتاب نیوز :

 دکتر شهرزاد زاده مدرس با اشاره به این که عفونت های قارچی خفیف نیاز به مداخله جدی و یا حتی درمان خاصی ندارد اضافه کرد: این عفونت ها در بیشتر موارد با کمک باکتری های مفید محیط واژن خودبه خود برطرف می شود، ولی نکته اینجاست که باید علت زمینه ای ایجاد آن بررسی و از بین برود.

وی با اشاره به این که عفونت هایی مثل تریکومونیا (نوعی بیماری مقاربتی و درمانپذیر) و یا گنوکوکی از راه ارتباط جنسی منتقل می شود اظهار کرد: در عین حال عفونت های قارچی، عفونت های شایعی هستند و در افرادی که رابطه جنسی هم ندارد هم ایجاد می شود.
 
رییس بخش نازایی بیمارستان مهدیه گفت: عفونت های قارچی توسط قسمت های خارجی و یا داخلی واژینال دستگاه تناسلی ایجاد می شوند.
 
عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که عفونت واژینال یک عفونت قارچی است که باعث سوزش، ترشحات و خارش شدید واژن و لابیا و بافت هایی که در دهانه واژن قرار دارند، می شود تاکید کرد: هر عاملی مثل عدم رعایت نکات بهداشتی، مصرف دارو، مشکلات کبدی که باعث تغییر در ph واژن شود، می تواند زمینه ساز بروز عفونت های قارچی باشد.
 
دکتر زاده مدرس با اشاره به این موضوع که دارو ها می توانند به طور موثر عفونت های قارچی واژن را درمان کنند افزود: اگر به طور مکرر، چهار بار یا بیشتر در طی یک سال، دچار عفونت شدید می شوید، ممکن است به یک دوره درمانی طولانی تر و یک برنامه نگهدارنده نیاز داشته باشید.
 
متخصص زنان و زایمان دانشگاه با اشاره به این که عفونت های قارچی خفیف نیاز به مداخله جدی و یا حتی درمان خاصی ندارد اضافه کرد: این عفونت ها در بیشتر موارد با کمک باکتری های مفید محیط واژن خودبه خود برطرف می شود، ولی نکته اینجاست که باید علت زمینه ای ایجاد آن بررسی و از بین برود.
 
وی در ادامه رابطه جنسی محافظت شده را راهکار موثری برای پیشگیری از عفونت های جنسی دانست و افزود: در صورت ابتلا به این عفونت ها باید درمان برای هر دو شریک جنسی انجام شود.
 
دکتر زاده مدرس با اشاره به این که درمان عفونت های جنسی و یا قارچی معمولا به صورت سرپایی است گفت: تب بالا و برخی علامت های سیستمیک نیاز درمان های جدی تر و یا بستری شدن دارد.
 
وی درمان های خودسرانه در عفونت های واژن و دهانه رحم را مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: آناتومی بدن زنان به شکلی است که کانال واژن به حفره شکم راه دارد، یعنی کانال واژن به دهانه رحم، حفره رحم، لوله ها و حفره شکم متصل است، بنابراین عفونت بالا رونده در صورت عدم درمان لوله های رحم را درگیر می کند.
 
عضو هییت علمی دانشگاه هشدار داد: صرف این که تصور کنید استفاده از محلول هایی مثل سرکه، جوش شیرین و یا سایر موارد شست وشوی واژن می تواند باعث درمان عفونت های واژن یا سطح موضعی آن شود اشتباه و در برخی موارد می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
 
وی با بیان این که باید با بررسی توسط پزشک متخصص، مشخص شود چه عفونت هایی و چگونه ph واژن را تغییر می دهد خاطرنشان کرد: عفونت های قارچی اساسا در محیط های اسیدی رشد می کنند و یا برای دسته ای دیگر از عفونت های مربوط به زنان محیط قلیایی مناسب است بنابراین استفاده از روش های خودسرانه و غیرعلمی برای درمان عفونت توصیه نمی شود.

 متخصص زنان و زایمان دانشگاه پرهیز از استفاده خودسرانه از ژل های بهداشتی و یا محلول ضدباکتری در زنان را خواستار شد و توضیح داد: ناحیه تناسلی زنانه به خودی خود پذیرای میکروارگانیسم هایی است که اگر به میزان تعادل در آن وجود داشته باشند، مشکلی در سلامت آن ایجاد نخواهند کرد؛ اما اگر تعادل ph این ناحیه از بین برود، انواع مشکلات ناحیه واژن در آن ایجاد خواهد شد ضمن این که این محلول ها می تواند زمینه ساز بروز ضایعات پوستی باشد.
 
وی رعایت نکات بهداشتی در زنان و مردان را مورد تاکید قرار داد و گفت: رعایت نکات بهداشتی منجر به سلامت هر چه بیشتر ناحیه تناسلی و جلوگیری از مشکلات بعدی خواهد شد، توصیه می شود همیشه از لباس زیر نخی استفاده کنید چرا که وجود کوچکترین مواد غیر نخی و نایلونی در لباس زیر منجر به بروز مشکلاتی مثل سوزش، خارش و حتی عفونت خواهد شد، بعد از هر بار رفتن به دستشویی خودتان را با دستمال سفید و کاملا خشک، تمیز کنید، دستمال های معطر و رنگی برای سلامت شما مفید نیستند، هیچ وقت دستمال را از پشت به جلو نکشید؛ چون ممکن است منجر به عفونت و بروز مشکلاتی شود.

دکتر زاده مدرس ادامه داد: بلافاصله بعد از شنا یا انجام ورزش، لباس زیر خود را عوض کنید چرا که محیط مرطوب امکان رشد باکتری ها را فراهم خواهد کرد و بهتر است ناحیه تناسلی را با آب ولرم یا خنک بشویید همچنین زنان در زمان قاعدگی تامپون، پد بهداشتی یا کاپ قاعدگی خود را به موقع عوض کنند و در صورت استفاده از کاپ قاعدگی آن را تمیز بشویند و از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ خودداری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باور های غلط درباره عفونت های زنان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باور های غلط درباره عفونت های زنان"، کلیک کنید.