ایران برای به حداقل رساندن اثرات اقلیم بر روی سلامت شاغلان، اقدامات قابل توجهی انجام داده است

ایران برای به حداقل رساندن اثرات اقلیم بر روی سلامت شاغلان، اقدامات قابل توجهی انجام داده است

وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با استقرار سازوکارهای ایمنی و بهداشت حرفه ای در مجموعه های تولیدی دولتی و غیر دولتی برای به حداقل رساندن اثرات تغییر اقلیم بر روی سلامت شاغلین، اقدامات قابل توجهی را سامان داده است.

به گزارش تیکا بنابر اعلام وبدا، متن کامل بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت به شرح زیر است:

«نهم اردیبهشت ماه 1403 مصادف با 28 آوریل 2024 میلادی، روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای است و سازمان بین المللی کار در یک حرکت جهانی، شعار امسال را “زمان رو به اتمام است؛ در شرایط تغییر اقلیم، هم اکنون از ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کار اطمینان حاصل کنیم” اعلام کرده است.

تغییرات الگوهای آب و هوایی، تاثیرات قابل توجهی بر نیروی کار به ویژه ایمنی و سلامت کارگران برجای می گذارد و کارگران در مواجهه با سطوح بالاتری از عوامل مخاطره آمیز در محیط کار قرار می گیرند؛ این عوامل از جمله افزایش مواجهه با استرس گرمایی، اشعه فرابنفش، آلودگی هوا، مواجهه با مواد شیمیایی، وقوع حوادث بزرگ صنعتی، رویدادهای شدید آب و هوایی و افزایش بیماری های منتقله از طریق ناقلین می توانند در هر زمان با ایجاد بیماری های شناخته شده یا عوارض ناشناخته، سلامتی و ایمنی کارگران را به خطر بیندازند.

امروزه 1.2 میلیارد شغل یا به عبارتی40 درصد از نیروی کار در جهان به دلیل تخریب محیط زیست در معرض خطر هستند. در فاصله سال های 2000 تا 2015 میلادی نیز سالانه 23 میلیون سال عمر کاری به دلیل خطرات مختلف مرتبط با محیط زیست ناشی از فعالیت های انسانی یا تشدید آن، از بین رفته است.

کارگران در اغلب موارد اولین کسانی هستند که برای مدت طولانی و با شدت بیشتر در معرض اثرات تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند و اغلب در معرض شرایطی هستند که عموم مردم می توانند از آن اجتناب کنند. بیماری های متعددی از جمله بیماری های ناشی از تنش های گرمایی، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تنفسی در کارگران با تغییرات آب و هوایی مرتبط است. بنابراین برای کاهش اثرات مخاطره آمیز و مخرب تغییرات اقلیم بر سلامت نیروی کار، باید اقدام فوری انجام داد.

تقویت مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و ایجاد محیط کار ایمن و بهداشتی به عنوان یک حق اساسی در محل کار، چارچوبی برای مقابله با خطرات نوظهور ناشی از تغییرات آب و هوایی برای سلامت کارگران فراهم می کند.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با حرکت های جهانی با استقرار سازوکارهای ایمنی و بهداشت حرفه ای در مجموعه های تولیدی دولتی و غیر دولتی برای اجرای موثر سیاست های ملی و برنامه های بهداشت حرفه ای به منظور کنترل عوامل زیان آور و شرایط مخاطره آمیز محیط کار و به حداقل رساندن اثرات تغییر اقلیم بر روی سلامت شاغلین اقدامات قابل توجهی را سامان داده است.

البته این مهم همچنان نیازمند سیاستگذاری موثر و کارآمد از طریق شفاف سازی، جلب مشارکت عمومی و افزایش مسیولیت پذیری همه ذینفعان و شرکای اجتماعی با بهبود قوانین و اجرای آنها می باشد تا در سایه صیانت از سرمایه های انسانی کشور به عنوان محور توسعه پایدار به اهداف مدنظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در راستای جهش تولید با مشارکت مردم و رشد اقتصادی در کشور نایل شویم.

اینجانب ضمن تبریک روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای به تمامی همکارانی که این عرصه را برای خدمت به مردم عزیز کشورمان برگزیده اند و تقدیر از تلاش ها و زحمات آنان، از درگاه خداوند متعال بهروزی، موفقیت و توفیق روزافزون برای همه عزیزان، همکاران و خدمتگزاران جامعه بهداشت حرفه ای را خواستارم.»

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران برای به حداقل رساندن اثرات اقلیم بر روی سلامت شاغلان، اقدامات قابل توجهی انجام داده است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران برای به حداقل رساندن اثرات اقلیم بر روی سلامت شاغلان، اقدامات قابل توجهی انجام داده است"، کلیک کنید.