اهمیت نقش ماما در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان

اهمیت نقش ماما در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان

مدیر گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش مهم ماما درسلامت زنان، گفت: نقش ماما صرفا به مراقبت های زمان بارداری و کنترل زایمان طبیعی محدود نمی شود و در ابعاد مختلف سلامت زنان نقش بسیار پررنگی دارد.

به گزارش تیکا، دکتر سپیده حاجیان – مدیر گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی، به مناسبت فرارسیدن 16 اردیبهشت ماه و روز جهانی ماما، گفت: مامایی رشته ای مستقل و شاخه ای از علوم سلامت است و دانش آموختگان مامایی به عنوان عضو تیم سلامت در حیطه اختیارات تعیین شده به خدمت در عرصه های مختلف آموزش، بهداشت، درمان، پژوهش، پیشگیری، مدیریت و حمایت می پردازند.

وی با اشاره به نقش مهم ماما در حوزه های آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان گفت: گرچه حرفه اصلی یک ماما کنترل زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است، اما نقش مامایی صرفا به این حوزه محدود نمی شود و در ابعاد مختلف سلامت به ویژه سلامت زنان نقش بسیار پررنگی دارد.

مدیر گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ماما را اولین فردی برشمرد که پس از زایمان طبیعی در ارتباط با نوزاد قرار می گیرد و به حفظ و ارتقای سلامتش کمک می کند.

به گفته وی، در واحد بهداشت خانواده مراکز بهداشتی یک ماما علاوه بر ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مادر و کودک در دوران مختلف زندگی (جنینی، نوزادی، کودکی، مدرسه) به ارایه خدمات پیشگیری، مشاوره سلامت جنسی و باروری و سلامت خانواده نیز می پردازد.

حاجیان رسالت مهم گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه را پرورش نیروی انسانی متعهد، متبحر و مسیولیت پذیر در حوزه مامایی برشمرد که قادر به ارایه خدمات مامایی و سلامت باروری در سطوح مختلف پیشگیری به زنان جامعه باشد.

وی افزود: ماما با ارتقای سطح آگاهی و بهبود نگرش مادران و کمک به ارتقای شاخص های سلامت آنان نقش بسیار چشمگیر و پررنگی در کاهش میزان مرگ ومیر مادران و نوزادان دارد.

وی دانش آموختگان مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را از بهترین نیروهایی برشمرد که در سطوح مختلف ارایه خدمات خوش درخشیدند.

حاجیان با اشاره به نقش و هدف مامایی در راستای بهبود سلامت زنان جامعه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به عنوان مهمترین سند بالادستی در تمام عرصه های آموزش، درمان، بهداشت و پژوهش مورد توجه ویژه قرار دارد.

به گفته وی، بسیاری از مفاد این قانون صراحتا به نقش ماما در بهبود وضعیت کنونی سیاست ها و ساختار جمعیتی، خوشایندسازی زایمان طبیعی، سلامت (روان و جسم) مادر و نوزاد اشاره کرده است.

مدیر گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نقش ماما فقط به مراقبت در سنین باروری زنان محدود نمی شود، گفت: با توجه به اینکه متوسط سن یایسگی یا منوپوز در کشور ما 51 سال است، ماما در حدود و دامنه اختیارات خود به این گروه سنی نیز خدمات ارایه می دهد و با انجام مشاوره به بهبود کیفیت زندگی زنان در این دوران کمک می کنند.

وی افزود: یک سوم عمر زنان در دوران پساقاعدگی می گذرد و در این دوران باید زندگی با کیفیتی از لحاظ جسمی، روانی و جنسی داشته باشند.

 حاجیان به نقش مهم ماما در بهبود سلامت جنسی و رفتار باروری سالم در دوره های مختلف زندگی زنان و حتی پیش از ازدواج اشاره کرد و کمک به مشاوره های پیش از ازدواج و ازدواج به هنگام را از دیگر نقش های ماما برشمرد که متاسفانه مغفول مانده است.

به گفته وی، امروزه جوانان و نوجوانان از طریق فضای مجازی و کانال های نادرست با اطلاعات اشتباه آشنا می شوند، درحالیکه ماما می تواند نقش بسیار مهمی در انتقال اطلاعات صحیح، علمی و اخلاقی ایفا کند که پیشگیری از رفتارهای پرخطر، تشویق به ارتباط سالم و ازدواج بهنگام و مشاوره صحیح به زوج های در شرف ازدواج برخی از این اقدامات است.

مدیر گروه مامایی دانشگاه با اشاره به نقش ماما در ترویج زایمان طبیعی تاکید کرد: انجام مداخلات صحیح و اصلاح و تغییر نگرش باید از سنین دبیرستان با آموزش، آگاهی رسانی و بهبود باورهای دختران آغاز شود؛ درحالیکه امروزه آموزش های ما برای ترویج زایمان طبیعی از زمان بارداری شروع می شود که بسیار دیر است.

حاجیان، ماما را یک نیروی کاملا اثربخش در مراقبت های سطح یک برشمرد که از محیطی ترین و در دسترس ترین نیروهای کادر سلامت محسوب می شود، اما متاسفانه ظرفیت ها و پتانسیل های آنان کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی، زایمان طبیعی را فرایندی برشمرد که می تواند به عنوان یک خاطره خوشایند، دلچسب و به یادماندنی در دوران زندگی و تجربه فرزندآوری یک زن شکل گیرد. این خاطره ممکن است با انجام مداخلات ناخواسته و ناخوشایند مخدوش شود یا این که کاملا خوشایند و زیبا جلوه کند.

مدیر گروه مامایی دانشگاه با اشاره به ماده 49 قانون جوانی جمعیت، گفت: در این قانون در خصوص جذب و به کارگیری ماما در اتاق زایمان زایشگاه ها قید شده است که باید به ازای هر دو مادر در حال زایمان یک ماما حضور داشته باشد.

وی تاکید کرد: از سال ها قبل از این که یک زن به فکر بارداری باشد، باید ذهنیت وی درخصوص زایمان طبیعی اصلاح شود و همچنین زیرساخت های آن ایجاد شود تا در هنگام بارداری به این علم و یقین برسد که به عنوان یک زن کامل مانند تمام زنان دنیا می تواند زایمان طبیعی انجام دهد، مگر در مواردی که واقعا به مداخلات جراحی نیاز باشد.

به گفته دکتر حاجیان، در تمام دنیا کمتر از 10 درصد موارد زایمان ها ممکن است نیاز به مداخلات جراحی داشته باشند و بیش از 90 درصد زایمان ها به صورت فیزیولوژیک و کاملا طبیعی می تواند توسط ماما در بهترین شرایط انجام شود، به خصوص در کشور ما با وجود ماماهای کارآزموده و آکادمیک در کل کشور این امر امکان پذیر است.

مدیر گروه مامایی دانشکده با اشاره به وجود بیش از 130 فراگیر در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد  و دکترای تخصصی رشته مامایی در دانشکده، گفت: به فردی که وارد حوزه سلامت به ویژه رشته مامایی می شود، در واقع موهبتی اعطا شده است تا در آینده دانسته ها و تجارب و علم خویش را در اختیار زنان قرار دهد و نظاره گر شیرین ترین لحظات زندگی مادر و کودک باشد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر حاجیان به فراگیران رشته مامایی توصیه کرد که با انگیزه و بردباری و صبر به کسب علم و آگاهی و مهارت بپردازند و با اشاره به این زایمان توام با استرس است، صبوری و بردباری در حرفه مامایی را از اصول مهمی برشمرد که علیرغم لحظات شیرین و زیبا در حوزه زایمان بسیار اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: این صبر و بردباری باید در دانشجو به صورت عملی در طول دوره دانشجویی شکل گیرد.

وی در پایان سخنانش ضمن تبریک روز ماما به تمام فعالان این حوزه به ویژه فراگیران این رشته، خاطرنشان کرد: فراگیر باید در کنار کسب دانش به تمرین و مهارت آموزی نیز بپردازد تا بتواند در آینده به تعهدات حرفه ای خود به خوبی عمل کند.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اهمیت نقش ماما در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اهمیت نقش ماما در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان"، کلیک کنید.