افزایش 20 درصدی حیوان گزیدگی در اصفهان/23 هزار دُز واکسن هاری تزریق شد

افزایش 20 درصدی حیوان گزیدگی در اصفهان/23 هزار دُز واکسن هاری تزریق شد

به گزارش تیکا از اصفهان و بنا بر اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حدود 70 درصد از موارد حیوان گزیدگی در استان در سال 1402 مربوط به گزش توسط سگ بوده است.

در این ارتباط رضا فدایی مدیر گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت اصفهان اظهار کرد: حدود 20 تا 30 درصد از موارد سگ گزیدگی مربوط به سگ های صاحب دار و 70 تا 80 درصد مربوط به حیوانات بدون صاحب و ولگرد بوده است.

وی با بیان اینکه میزان گزش انسان توسط گربه در سال های اخیر روند رو به رشد داشته است، خاطرنشان کرد: 75 درصد موارد حیوان گزیدگی در استان در مناطق شهری و 25 درصد در حاشیه شهرها و مناطق روستایی و عشایری اتفاق افتاده است.

مدیر گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت اصفهانبا اشاره به اینکه حدود 20 درصد موارد حیوان گزیدگی در استان اصفهان سال گذشته در بین افراد هفت تا 18 ساله اتفاق رُخ داده است، بر لزوم ارایه آموزش به کودکان و نوجوانان در باره نزدیک نشدن به حیوانات به ویژه سگ های بدون صاحب تاکید کرد.

وی با بیان ضرورت جمع آوری سگ های بدون صاحب توسط شهرداری ها و دهیاری ها برای جلوگیری از حیوان گزیدگی اضافه کرد: مکاتبه های لازم در این زمینه از طرف مرکز بهداشت استان با دستگاه های اجرایی مربوطه صورت گرفته است.

فدایی اظهار کرد: بیش از 23 هزار نفر در سال 1402 بدلیل حیوان گزیدگی به مراکز درمان پیشگیری هاری در استان مراجعه کردند که نسبت به سال 1401 حدود 20 درصد افزایش یافته است.

مرگ ناشی از صدمات حمله حیوان در هنگام گزش

فدایی تاکید کرد: موردی از مرگ ناشی از هاری انسانی در استان اصفهان در سال های اخیر گزارش نشده اما مرگ ناشی از صدمات حمله حیوان در هنگام گزش رخ داده است.

وی با اشاره به افزایش موارد هاری حیوانی به ویژه در سگ ها و گربه ها افزود: این موضوع تهدیدی برای سلامت انسان به شمار می آید بنابراین لازم است تدابیر مورد نیاز برای رفع آن اتخاذ شود.

مدیر گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت اصفهان با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون و مراقبت درمانی برای حیوانات خانگی، تصریح کرد: حتی اگر حیوانات خانگی واکسیناسیون شده باشند در صورتی که توسط آنها گزش یا خراش پوستی صورت گرفت باید به مراکز خدمات پیشگیری از هاری مراجعه کرد.

تزریق حدود 23 هزار دُز واکسن هاری در سال گذشته در استان

وی با اشاره به تزریق حدود 23 هزار دُز واکسن هاری در سال گذشته در استان تصریح کرد: برخی افراد مراجعه کننده به مراکز پیشگیری هاری ممکن است بر اساس شرایط موجود نیاز به دریافت واکسن نداشته باشند.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش 20 درصدی حیوان گزیدگی در اصفهان/23 هزار دُز واکسن هاری تزریق شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش 20 درصدی حیوان گزیدگی در اصفهان/23 هزار دُز واکسن هاری تزریق شد"، کلیک کنید.