افزایش صادرات تسلیحات صربستان به اراضی اشغالی در طول جنگ غزه

افزایش صادرات تسلیحات صربستان به اراضی اشغالی در طول جنگ غزه

منابع رسانه ای از افزایش صادرات تسلیحات توسط کشور صربستان به اراضی اشغالی فلسطین در جریان جنگ غزه پرده برداشتند.

به گزارش تیکا، بر اساس گزارشی که امروز (سه شنبه) روزنامه «هاآرتص» منتشر شده و نتیجه تحقیقات مشترک این روزنامه با بنیاد تحقیقات بالکان BIRN است، حجم صادرات تسلیحات صربستان به رژیم صهیونیستی در طول جنگ غزه شاهد یک افزایش چشمگیر بوده است.

طبق این گزارش، پنجم فوریه یک هواپیمای باری نظامی رژیم صهیونیستی محموله ای از سلاح را از بلگراد به پایگاه «نواتیم» نیروی هوایی این رژیم در نزدیکی «بیر السبع» منتقل کرد. این هواپیما در ماه های بعد 2 محموله دیگر را به این مقصد منتقل کرد.

اطلاعات رسمی در گمرک و ثبت صادرات صربستان نشان می دهد که کارخانه اصلی اسلحه سازی دولتی این کشور در ماه فوریه سلاح هایی به ارزش نیم میلیون یورو به رژیم صهیونیستی صادر کرده است. میزان این صادرات در ماه مارس با فرود 2 هواپیمای نظامی تل آویو در بلگراد به 14 میلیون یورو افزایش یافت.

در این گزارش به افزایش فروش تسلیحات از صربستان به رژیم صهیونیستی، علی رغم درخواست های گسترده بین المللی، از جمله درخواست های شورای حقوق بشر سازمان ملل، برای توقف صادرات سلاح به این رژیم اشاره شده است.

طبق این گزارش، بر اساس تجزیه و تحلیل داده های مرتبط با حرکت هواپیماها، از اکتبر 2023، هفت پرواز نظامی از صربستان به اراضی اشغالی و پرواز دیگری از یک هواپیمای حامل مجوز حمل مواد منفجره به منطقه ثبت شده است.

در این گزارش آمده است که «الکساندر ووجیچ» رییس جمهور صربستان از صنایع تسلیحاتی این کشور برای تقویت جایگاه خود در برابر غرب استفاده می کند و ارسال محموله ها به اراضی اشغالی، صربستان را به شریک نسل کشی تبدیل کرده است.

طی ماه مه نیز سه هواپیمای باری نظامی رژیم صهیونیستی محموله های تسلیحاتی را از بلگراد به پایگاه نواتیم منتقل کردند. داده های گمرک صربستان حاکی از انتقال محموله های تسلیحاتی دیگر به مبلغ 1.17 میلیون یورو است.

در این گزارش به نقل از «ولادا ریدولوویچ» کارشناس نظامی، آمده است: تقاضای زیادی در جهان برای گلوله های 155 میلی متری تولید صربستان وجود دارد و ممکن است این گلوله ها علاقه اسراییل را برانگیزد.

یک کارشناسان تسلیحاتی دیگر که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: صربستان مواد منفجره را به اسراییل می فروشد تا در اسراییل سلاح ساخته شود.

عرب48 در ادامه گزارش خود آورده است: 2 فروند هواپیمای ترابری ارتش اسراییل که از شهر «نیش» در جنوب صربستان برخاسته بودند، زیر نظر گرفته شدند. هواپیمای نخست در 28 دسامبر به پرواز درآمد و به سمت پایگاه نواتیم رفت. یک هواپیمای باری نیز 15 مه در شهر نیش صربستان از زمین برخاست و در فرودگاه بن گوریون در تل آویو فرود آمد. این هواپیما پیشتر مجوز حمل مواد منفجره را از رژیم صهیونیستی دریافت کرده بود.

پایان خبر تیکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش صادرات تسلیحات صربستان به اراضی اشغالی در طول جنگ غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش صادرات تسلیحات صربستان به اراضی اشغالی در طول جنگ غزه"، کلیک کنید.