اعلام نرخ جدید خرما در آستانه ماه رمضان

اعلام نرخ جدید خرما در آستانه ماه رمضان

به گزارش خبرگزاری تیکا،محسن رشید فرخی درباره وضعیت تولید خرمای مورد نیاز ماه رمضان، اظهار داشت: بیشترین ارقام خرما جهان مربوط به ایران است که به طور عمده خرمای پیارم، مضافتی، زاهدی، کبکاب و خاصویی در استان های خوزستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و سیستان و بلوچستان تولید می شود.

وی با بیان اینکه مصر با تولید 1.8 میلیون تن اولین تولیدکننده خرما جهان است، افزود: عربستان سعودی و ایران به دلیل نزدیکی میزان تولید در رتبه های دوم و سوم قرار می گیرد، البته ایران از لحاظ تنوع ارقام خرما نخستین رتبه را در جهان داراست که امتیاز مثبتی برای کشور ما در بین کشورهای تولیدکننده خرما به شمار می رود که هر نوع سلیقه ای را پوشش می دهد

30 درصد خرمای تولید در کشور، صادراتی است

رییس انجمن ملی خرما با اشاره به اینکه ایران امکان صادرات 30 درصد خرمای تولیدی خود را دارد، تصریح کرد: ایران امسال می تواند حدود 350 هزار تن یعنی 30 درصد محصول تولیدی خود را به کشورهای هدف صادر کند که از ابتدای سال جاری تاکنون بین 200 تا 210 هزار تن از این محصول به ارزش 270 میلیون دلار صادر شده است.

به روایت تجارت نیوز،رشید فرخی با بیان اینکه ایران باید 120 هزار تن دیگر از محصول خرمای تولیدی خود را به مناسبت ماه مبارک رمضان امسال صادر کند، گفت: بخش عمده صادرات خرما، مربوط به ماه مبارک رمضان است.

کمبودی در بازار نداریم

به گفته وی، حدود 50 درصد خرما سال گذشته در سردخانه ها باقی مانده و به بازار عرضه نشده که عرضه آن نیز به بازار باعث می شود، نه تنها کمبودی در بازار نداشته باشیم؛ بلکه با مازاد محصول روبرو شویم.

رییس انجمن ملی خرما بیان کرد: خرما مورد نیاز ماه مبارک رمضان کشور تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

رشید فرخی اظهار کرد: اکنون این محصول به کشورهای آسیای میانه، اروپا، روسیه، اتحادیه کشورهای (CIS) صادر می شود؛ بنابراین هرگونه ممنوعیتی می تواند باعث از دست دادن این بازارها شود.

افزایش 15 درصدی قیمت خرما نسبت به سال گذشته

وی درباره قیمت گذاری خرمای مضافتی ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان سال گذشته هر کیلوگرم خرما با قیمت 68 هزار تومان در بازار عرضه می شد؛ اما امسال با توجه به نرخ تورم هر کیلوگرم خرما با قیمت 77 تا 78 هزار تومان باید به دست مصرف کنندگان برسد؛ بنابراین افزایش نرخ خرما امسال نسبت به سال گذشته کمتر از 15 درصد است.

رییس انجمن ملی خرما ایران بر این باور است که در صورت سیاست گذاری مناسب ایران در یکی دو سال آینده امکان صادرات خرما به ارزش 600 تا 700 میلیون دلار را دارد.

رشید فرخی تاکید کرد: اگر هر کیلوگرم خرمای ایران یک دلار و 20 سنت قیمت داشته باشد، مجموع تولید خرما در ایران سالانه یک میلیارد دلاری است.

وی گفت: سرانه مصرف خرما در ایران 7 کیلوگرم است که بخش عمده مصرف آن مربوط به استان های جنوبی و مصرف یک کیلوگرمی مربوط به سایر استان های کشور است این در حالی است که سرانه مصرف خرما در برخی کشورهای عربی بین 13 تا 16 کیلوگرم است.

223217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعلام نرخ جدید خرما در آستانه ماه رمضان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعلام نرخ جدید خرما در آستانه ماه رمضان"، کلیک کنید.