استولتنبرگ: ناتو درباره آماده باش کلاهک های هسته ای در حال رایزنی است

استولتنبرگ: ناتو درباره آماده باش کلاهک های هسته ای در حال رایزنی است

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت، کشورهای عضو ناتو در مورد امکان استقرار کلاهک های هسته ای بیشتر و قرار دادن آنها در حالت آمادگی رزمی به عنوان «یک عامل بازدارنده» بحث می کنند.

به گزارش تیکا، رییس ناتو روز یکشنبه به روزنامه دیلی تلگراف گفت: «وارد جزییات عملیاتی در مورد اینکه چه تعداد کلاهک هسته ای باید عملیاتی باشد و کدام یک باید ذخیره شود، نمی پردازم، اما ما باید در مورد این مسایل مشورت کنیم. این دقیقا همان کاری است که ما انجام می دهیم.»

ینس استولتنبرگ گفت: «کشورهای عضو ناتو رایزنی ها را در مورد لزوم آماده سازی سلاح های هسته ای آغاز کرده اند. شفافیت در مورد این موضوع به انتقال پیامی مستقیم مبنی بر اینکه ناتو یک “اتحاد هسته ای” است، کمک می کند.»

استولتنبرگ تاکید کرد: «البته هدف ناتو، جهانی بدون تسلیحات هسته ای است، اما تا زمانی که سلاح های هسته ای وجود داشته باشند، ما یک اتحاد هسته ای باقی می مانیم، زیرا جهانی که روسیه، چین و کره شمالی در آن سلاح های هسته ای دارند و ناتو ندارد، یک دنیای خطرناک تر است.»

او گفت که به ویژه نگران چین است که سرمایه گذاری زیادی روی سلاح های پیشرفته انجام می دهد و تا سال 2030 تعداد کلاهک های هسته ای خود را به 1000 خواهد رساند. رییس ناتو افزود: «و این بدان معناست که در آینده ای نه چندان دور، ناتو ممکن است با چیزی روبرو شود که قبلا هرگز با آن مواجه نشده است، و آن دو دشمن بالقوه هسته ای – چین و روسیه- هستند. البته این عواقبی دارد.»

نوسازی زرادخانه های هسته ای

استولتنبرگ افزود که ایالات متحده و متحدان اروپایی آن در حال حاضر در حال مدرن سازی زرادخانه های هسته ای خود هستند. او گفت: «آمریکا بمب های گرانشی خود را برای کلاهک های هسته ای که در اروپا دارد، مدرن می کند و متحدان اروپایی در حال مدرن سازی هواپیماهایی هستند که قرار است به ماموریت هسته ای ناتو اختصاص داده شوند.»

بر اساس گزارش روزنامه دیلی تلگراف، بریتانیا حدود 40 کلاهک از 225 کلاهک هسته ای خود را مستقر کرده است، در حالی که ایالات متحده دارای 1700 کلاهک و 3700 کلاهک دیگر در حالت ذخیره است. در همین زمان، این روزنامه انگلیسی تاکید کرد که فرانسه «زرادخانه اتمی خود را به دلیل تصمیم طولانی مدت برای حفظ استقلال بر روی بازدارندگی خود در دسترس ایتلاف قرار نمی دهد.»

استولتنبرگ در مورد وضعیت اوکراین از کشورهای غربی خواست به حمایت از کی یف ادامه دهند. او خاطرنشان کرد: «من قویا معتقدم که اگر ولادیمیر پوتین (رییس جمهور روسیه) در اوکراین پیروز شود، ما آسیب پذیرتر خواهیم شد و پس از آن باید حتی بیشتر برای دفاع خود سرمایه گذاری کنیم.»

پایان خبر تیکا  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استولتنبرگ: ناتو درباره آماده باش کلاهک های هسته ای در حال رایزنی است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استولتنبرگ: ناتو درباره آماده باش کلاهک های هسته ای در حال رایزنی است"، کلیک کنید.