آغاز ساخت خط 10 مترو/امکان تبدیل تاکسی برقی به خودرو شخصی – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

آغاز ساخت خط 10 مترو/امکان تبدیل تاکسی برقی به خودرو شخصی - خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیکا، محسن هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به پلاک گذاری خودروهای برقی ویژه تاکسیرانان پایتخت گفت: روز گذشته 4 مدل خودروی برقی مجوز پلاک گرفتند. برای مثال با ایران خودرو قرارداد 1000 خودرو از یک مدل بسته شده است.

وی با بیان اینکه موضوع حمل و نقل برقی موضوعی زیربنایی است که محور توسعه کشور است، اظهار کرد: در این دوره با کمک دولت توجه ویژه ای به زیرساخت های حمل و نقل عمومی شد و قریب به 2 میلیارد دلار در شهر تهران به برقی سازی تخصیص یافت.

معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: کمک دولت باعث شد که اتفاقات خوبی در این دوره بیفتد. برقی سازی کمک بسیاری به کشور می کند. ما در کشور ناترازی در مصرف سوخت داریم. همچنین موضوع ترافیک و آلودگی هوا از دیگر معضلات پایتخت است که در این دوره بنا را بر این گذاشتیم که به این مهم بپردازیم.

هرمزی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که پروژه برقی سازی در سطح شهر چه وضعیتی دارد خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران قرارداد 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی بسته شده است. 10 هزار دستگاه ون و 2500 دستگاه اتوبوس برقی نیز به این عدد اضافه خواهد شد. همچنین قرارداد 2700 دستگاه اتوبوس با تولیدکنندگان داخلی بسته شده که 1000 دستگاه آن برقی است. همچنین در سال گذشته قرارداد 27 دستگاه شارژ با 54 نازل با شرکت مپنا بسته شد. همچنین در سال جاری قرارداد 900 نقطه شارژ در پایتخت با مپنا بسته شده که باید تا سال آینده به 4500 نقطه برسد.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در پارکینگ های شهرداری یا در اماکنی مانند باغ کتاب جانمایی نقطه شارژ خودروهای برقی پیش بینی شده است، عنوان کرد: یک قرارداد مطالعه با سازمان ترافیک پیرامون جانمایی جایگاه شارژ داریم. در تاکسی های برقی قابلیت شب شارژ یا روز شارژ به صورت شارژ خانگی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با کمک وزارت صمت با 11 خودروساز قرارداد داریم که 27 هزار تاکسی برقی را وارد شهر کنیم. 4 مدلی که مجوز پلاک آنها گرفته شده سیستم کاملاً برقی و آلایندگی صفر دارند. پیمایش این خودروها بین 450 تا 700 وات است. عمر مفید این باتری ها بین 7 تا 8 سال است.

هرمزی تاکید کرد: دنیا به سمت برقی سازی رفته است. در چین مطلقاً تمام حوزه حمل و نقل عمومی به صورت برقی دنبال می شود. همچنین نزدیک به 50 درصد حمل و نقل شخصی هم برقی است. سیاست های دولت چین این است که خودروی برقی محور توسعه شده است.

امکان تبدیل تاکسی برقی به خودرو شخصی برقی بعد از 7 سال

هرمزی با بیان اینکه دولت و آقای رییسی پیشران برقی سازی پایتخت بودند، گفت: تصمیم دولت این است که مبلغی نزدیک به 500 میلیون یورو را از محل نفت در اختیار خودروسازان ویژه این امر قرار بدهد. همچنین تعرفه تاکسی برقی نیم درصد است. بحث تاکسی برگشتی از دیگر اقدامات دولت برای حمایت از توسعه برقی سازی است که بر اساس آن رانندگان این قابلیت را دارند که بعد از 5 تا 7 سال از تاکسی های برقی با تعویض پلاک به عنوان خودروی شخصی استفاده کنند.

دریافت تاکسی برقی تنها با 300 میلیون آورده مالی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: قریب به یک میلیارد و سیصد میلیون تومان هزینه خودرویی است که اخیراً به تاکسیرانان تحویل داده خواهد شد که تنها 300 میلیون تومان هزینه از سمت این افراد پرداخت شده است.

شروع ساخت خط 10 مترو در ماه جاری

وی با اشاره به اقدامات شهرداری در حوزه مترو گفت: در 32 ماه اخیر تکمیل خط 6 و7 را مبنای کار خود قرار دادیم و تا پایان سال جاری این خطوط به طور کامل تکمیل می شود. همچنین خطوط 8، 9 و 11 زیر بار ساخت رفت. در حال حاضر 159 ایستگاه داریم و بنا داریم این عدد را باید به 330 ایستگاه برسانیم. در دوره ششم مدیریت شهری اتفاقی که افتاد این بود که 4 خطی که پیش بینی شده بود 20 سال ساخت آن طول بکشد زیر ذره بین رفت. همچنین شروع خط 10 را نیز در ماه جاری احتمالاً آغاز خواهیم کرد.

هرمزی گفت: در این دوره در حوزه اتوبوس نوسازی ناوگان گسترده بود. اتوبوس های تهران فرسوده است. ابتدای دوره نزدیک به 1900 اتوبوس تحویل شهرداری شد که تنها 860 دستگاه شاغل در خط بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه اکنون 340 دستگاه اتوبوس بازسازی شده است، اظهار کرد: آمار اتوبوس فعال در خط 3300 دستگاه است. در کل دوره قبلی نوسازی ناوگان 130 دستگاه بود. همت شهرداری و دولت به جد نوسازی ناوگان بود و جدای از 2500 دستگاه اتوبوس که قرارداد آن با چین بسته شده و 2700 اتوبوس داخلی، بیش از 5000 دستگاه نوسازی شده تا پایان دوره تحویل مردم خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز ساخت خط 10 مترو/امکان تبدیل تاکسی برقی به خودرو شخصی – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز ساخت خط 10 مترو/امکان تبدیل تاکسی برقی به خودرو شخصی – خبرگزاری تیکا | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.